Staré civilizácie: Çatal Hüyük

Dnes zalovíme v našom cykle Staré civilizácie skutočne hlboko do minulosti. Pozrieme sa na neolitické spoločenstvo, v podstate jednu z najstarších poľnohospodárskych osád, ktoré je známe aj ako Çatal Hüyük.

Základné fakty

Çatal Hüyük sa nachádza neďaleko Konye v  južnom Turecku. Dané osídlenie vzniklo približne v roku 7500 p.n.l. Čiže ide o kultúru, ktorá je ešte staršia ako egyptská alebo mezopotámska. Slovo çatal znamená v turečtine „vidlička“, zatiaľ čo höyük znamená „kopcovitosť“, preto názov znamená zhruba „vidlicovitú mohylu“. Je to pravdepodobne najväčšie a najsofistikovanejšie neolitické miesto, ktoré sa podarilo odkryť. Je považované za hlavný obrat v rozvoji civilizácie z kočovného života až po trvalé komunity, ktoré nakoniec rozvinuli poľnohospodárstvo. Osada tiež obsahuje krásne príklady neolitického umenia a náboženského symbolizmu. Tvoria ju dva pahorky oddelené riekou Carsamba.

Archeologické dejiny

Lokalita Çatal Hüyük bola prvýkrát objavená v roku 1958, počas vykopávok britského archeológa Jamesa Mellarata. Tie odhalili túto časť Anatólie ako centrum pokročilej kultúry v období neolitu. Daná lokalita rýchlo získala medzinárodnú pozornosť kvôli veľkému rozmeru a hustému obsadeniu osady, ale aj vďaka umeniu. James Mellart celý tento komplex opísal ako najstaršie mesto na svete. Vhodnejší pojem je skôr veľká dedina a nie mesto, resp. civilizácia.

Obyvatelia

Obyvatelia žili v obdĺžnikových domoch z nepálených tehál. Jednotlivé obydlia obsahovali tri izby. Nie sú však známe verejné budovy, resp. dôkazy o tom, že medzi obyvateľmi bola rozdelená práca, aj keď niektoré z domov sú väčšie ako ostatné a majú prepracovanejšie nástenné maľby. Okrem krbu a pece mali domy miestnosti na spanie, sedenie alebo prácu. Prístup do interiérových priestorov bol iba cez strechy, ktoré boli vyrobené z dreva a rákosov omietnutých bahnom. Do jednotlivých ulíc sa chodilo po rebríkoch.

Stropné otvory slúžili ako jediný zdroj vetrania. Taktiež umožnili únik dymu z otvorených krbov a pecí. Obytné priestory mali omietkové interiéry. Každá hlavná izba slúžila ako priestor na varenie a denné aktivity. Zdvihnuté plošiny postavené pozdĺž múrov hlavných miestností boli použité na sedenie, prácu a spanie. Rovnako ako všetky vnútorné steny boli starostlivo omietnuté na hladký povrch. Ďalšie izby boli použité ako skladovacie priestory. Všetko sa udržiavalo v čistote. Archeológovia identifikovali v budovách veľmi málo odpadu. Zistilo sa však, že odpadové haldy mimo ruiny obsahujú potravinové odpady, plus významné množstvo popola z dreva.

Životný štýl a kultúra

Ľudia žili relatívne rovnostársky život bez jasných spoločenských tried, pretože doposiaľ neboli nájdené žiadne domy patriace kráľom, kňazom. Najnovšie výskumy však odhaľujú malý sociálny rozdiel na základe pohlavia, pričom muži i ženy dostavajú rovnakú stravu a majú zrejme rovnaký sociálny status. V rámci poľnohospodárstva pestovali pšenicu a jačmeň, ako aj šošovicu, hrášok a ďalšie strukoviny. Chovali ovce a kozy a našli sa dôkazy aj o začiatkoch domestifikácie hovädzieho dobytka. Avšak lov bol naďalej hlavným zdrojom mäsa pre komunitu. Výroba keramiky a konštrukcia nástrojov z obsidiánu boli hlavnými remeselnými odvetviami. Nástroje z obsidiánu sa pravdepodobne používali ako obchodné položky pre mušle a flint zo Sýrie.

Mŕtvych pochovávali v domoch – v jamách pod podlahou, no najmä pod krbmi v miestnostiach a pod posteľami. Telá sa často umiestňovali do košov, prípadne boli zabalené do rákosových rohoží. Nespojené kosti v niektorých hroboch naznačujú, že telo mohlo byť vystavené na otvorenom vzduchu ešte predtým, ako došlo k samotnému pohrebu. V niektorých prípadoch boli hroby narušené a hlava odstránená z kostry. Tieto hlavy mohli byť použité pri rituáloch, pretože niektoré sa nachádzali v iných oblastiach spoločenstva.

Náboženstvo

Výraznou črtou Çatal Hüyük sú figuríny. Mellaart tvrdil, že tieto dobre tvarované, starostlivo vyhotovené figúrky, vyrezávané a tvarované z mramoru, modrého a hnedého vápenca, kalcitu, čadiča, alabastru a hliny, predstavovali božskú ženu. Hoci mužské božstvo taktiež existovalo, sochy božskej ženy ďaleko prevyšujú sochy mužského božstva. Tieto starostlivo vytvorené figuríny boli nájdené predovšetkým v oblastiach, o ktorých sa predpokladá, že sú svätyňami.

Umenie

Steny mnohých domov sú pokryte nástennými maľbami. Medzi obrázkami dominujú obrazy skupiny mužov v loveckých scénach. Na stenách boli často zobrazené hlavy býkov a iných zvierat. Okrem toho našlo sa tam aj mnoho hlinených figúriek žien. Aj keď neboli nájdené žiadne identifikovateľné chrámy, hroby, nástenné maľby a figúrky naznačujú, že ľudia mali náboženstvo bohaté na symboliku.

Koniec Çatal Hüyük 

Okolo roku 5000 p.n.l. bola celá osada opustená. Presný dôvod nie je známy. Existujú viaceré teórie – neúroda, epidémia atď.

_____________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Veľký Atlas Stratených Civilizácii (Kolektív) ISBN 80-06-01009-9
  2. http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Catal_Huyuk
  3. https://www.britannica.com/place/Catalhuyuk
  4. https://epochaplus.cz/zahada-mesta-catalhoyuk-co-znicilo-vyspelou-starovekou-civilizaci/
  5. http://www.archaeo3d.com/3-cesty-neolitizace/dlouha-predovychodni-cesta/dvojity-pahorek–atalh-y-k/

Obrázok: inapcache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/af2_07_17/a02_19251231.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.