Staré civilizácie: Dákovia

daciaV tejto časti cyklu Staré civilizácie sa pozrieme na najstaršie dejiny oblasti, v ktorej sa nachádzajú štáty ako Rumunsko, Bulharsko či Srbsko. Pôjde teda o Dáciu, posledné územie, ktoré si Rimania podmanili. 

Základná charakteristika

Najstaršími obyvateľmi Rumunska boli pravdepodobne Tráci, ktorí sem prišli okolo roku 2.500 pred naším letopočtom. Neskôr ich vystriedali kmene Dákov a Gétov. Druhí z nich dali meno tomuto regiónu. Pôvodne bola táto krajina rozdelená na viacero kniežactiev, no okolo roku 80 pred n. l. sa na scéne objavil Burebista. Ten zjednotil všetky kniežatstvá do jedného celku (roky 60-50 pred n. l.), zničil keltské kmene Skordiskov a podrobil si, alebo uzavrel spojenectvá, s gréckymi mestami na západnom pobreží Čierneho mora od Odessusu (dnešná Varna) až po Olbiu (dnešná Odesa). Tým z Dácie vytvoril regionálnu mocnosť. Hranice svojho kráľovstva rozšíril na západ za rieku Tisa, sever dnešného Slovenska a pokračoval až za dnešný Belehrad.

Medzi najznámejšie dácske mestá patrili: Drobeta, Romula, Ulpia Traiana, Colonia Aurelia Apulensis, Colonia Nova Apulensis, Napoca…

Dácia a Rím

Mocné dácke kráľovstvo neušlo pozornosti Rímskej ríše. Prvotnú príčinu vojen proti Rímu za cisárov Domiciána a Trajána je ťažké určiť, ale rímske provokácie nemožno vylúčiť. V rímskej občianskej vojne Burebista podporoval Pompeia. Nakoniec však bol zavraždený v rovnakom roku ako Cézar. Dácke kráľovstvo sa rozpadlo na 4 alebo 5 kniežatstiev. Takto to zostalo až do nástupu Decebala (87-106).

Zjednotení Dáci pod jeho vedením vpadli v roku 85 n. l. do Moesie, provincie vedenej  guvernérom Oppiom Sabinom. Domiciam obnovil poriadok nasledujúci rok, ale jeho veliteľ Cornelius Fuscus bol zabitý a veľká časť jeho armády porazená. V roku 88 n. l. zvíťazili Rimania v Tapae blízko Železných vrát, ale kvôli problémom s kmeňmi nachádzajúcimi sa ďalej na západ súhlasil Dominicián s mierom.

mapa Dacia

V roku 101 n. l. obnovil Traján boje a v roku 102 Dákom vnútil mier v hlavnom meste Sarmizegetuze. Približne o tri roky nato bola vojna opäť aktuálna a krátko potom bola celá krajina podmanená Rímom. Veľká časť populácie bola vyhubená alebo vyhnaná na sever. Dácia sa stala rímskou provinciou v roku 160 a bola ňou až do jej evakuácie cisárom Aureilianom (271 n. l.), kvôli problémom v súvislosti s nájazdmi nepriateľských kmeňov. Decebalus spáchal samovraždu. Rimania jeho hlavu vystavovali na výstrahu v dáckych mestách a potom ju priniesli do Ríma ako trofej.

Dácka spoločnosť

Dácka spoločnosť bola rozdelená do dvoch skupín, a to na aristokraciu a proletariát. Obyvatelia Dácie sa zaoberali hlavne poľnohospodárstvom, ale aj baníctvom, metalurgiou a obchodom. O čulom obchodnom ruchu svedčí aj mnoho zahraničných mincí, ktoré boli na danom území nájdené. 

Kovy tu spracovávali tak, že ich najskôr pretavili do prútov a tie sa ďalej opracúvali v dielňach. Najdôležitejšie dielne sa nachádzali v Sarmizegetuze. Kovové výrobky používali hlavne v poľnohospodárstve a vojenskej oblasti. Zo zlata a striebra sa vyrábali aj šperky. Tie sa zhotovovali tak, že majstri vytvorili najprv jadro z menej vzácnej zliatiny a na ňu naniesli vrstvu vzácneho kovu. Podobná technológia sa využíva i v súčasnosti. Zo striebra vyrábali tiež bohato zdobené čaše. Remeselníci používali nástroje ako nákovy, kladivá, nožnice a sem-tam aj zveráky…

Čo sa týka stavebníctva, tak vynikali hlavne v budovaní obranných stavieb. Ako však bolo vyššie uvedené, tie ich napriek svojej kvalite nedokázali ochrániť pred Rímom. Mestá boli opevnené mohutnými hradbami – mali šírku 3 až 4 metre a boli vyplnené štrkom a zemou. Okrem toho využívali aj palisády.  

O náboženstve starých Dákov vieme len to, že verili vo viacerých bohov. Zo zmienok antických autorov poznáme Zamolxisa, Gebelezisa a Bendisa. Stavali im dva typy svätýň – okrúhle a štvorcové. Okrúhla bola objavená napríklad v regióne Sarmizegetuza. Jej stĺpy pripomínali dácky kalendár.

____________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Veľký Atlas Stratených Civilizácii (Kolektív) ISBN 80-06-01009-9
  2. ancient.eu/dacia/
  3. antika.avonet.cz/article.php?ID=1506
  4. britannica.com/place/Dacia
  5. antickysvet.cz/25905n-dacia

 Obrázky: blacklionknight.files.wordpress.com/2013/10/dacia2.jpg?w=497

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Roman_provinces_of_Illyricum,_Macedonia,_Dacia,_Moesia,_Pannonia_and_Thracia.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.