Staré civilizácie: Kelti

keltski bojovniciKeďže sme zaznamenali pozitívne ohlasy na náš cyklus Staré civilizácie, ktoré sa rozplynuli v prepadlisku dejín, dovolili sme si opäť pripraviť niečo z tejto tematiky. Dnes nás budú zaujímať Kelti. 

Pôvod a rozšírenie

Kelti patria medzi národy, ktorým sa podarilo v dávnych časoch ovládnuť celý európsky kontinent. Ich počiatky sa datujú do 2. tisícročia pred naším letopočtom. Doba, kedy obývali Európu, sa delí na dve obdobia:

halštatské obdobie (800 až 750 p.n.l.)

latenské obdobie (460 – 450 p.n.l.)

Rozšírení boli hlavne na území dnešného Francúzska, ale aj Talianska, severného Španielska, Británie, Írska a dostali sa tiež do strednej Európy (Bavorsko, Česko, Slovensko). Medzi Keltov patrili kmene ako Aegoságovia, Arevakovia, Bójovia, Belgovia, Cenomani, Skordiskovia, Tektoságovia, Sekvani a ďalší…   

keltska expanzia

Život Keltov

Žiadne z keltských kmeňov nemali písmo, preto súčasné znalosti o nich pochádzajú z písomnosti iných vtedajších národov (hlavne Rimanov a Grékov) a archeologických nálezov. Známi boli pod názvom Kelti Galovia a keltskí obyvatelia Malej Ázie sa nazývali Galati. K najznámejším prameňom patrí dielo Júlia Cézara – Zápisky o galskej vojne, aj keď treba pripomenúť, že nie je celkom hodnoverné. Píše sa tu i to tom, že Kelti žili v troch typoch sídiel – oppidach (niečo ako mestá), viciach (dediny) a v aedificia privata (dvorcoch). Oppida stali často na vyvýšenom mieste a boli obohnané mohutným dreveným opevnením. V nich sa nachádzali napríklad domy, chlievy, sklady a podobne. Každé sídlo si razilo vlastné mince. Oppida pretrvali aj istý čas po dobití Rimanmi. Niektoré z nich sa stáli základom nových miest. Príkladom je oppidum Vienna, na mieste ktorého stojí dnešné francúzske mesto Vienne.

Kelti boli preslávení najmä ako divokí a krutí bojovníci. Do vojen sa zvykli zapájať aj ich ženy. Do povedomia sa dostali hlavne kvôli bojom s Rimanmi, ale súperili napríklad aj s Etruskami a zaútočili aj na grécke Delfy. Rímsky historik Titus Livius nám zanechal správu, ako to asi vyzeralo pri ich útoku na rímske mestá:

1: ,,Pred bránami mesta stáli tisícky čudných mužov – muži, akých miestni obyvatelia nikdy nevideli, bizarne oblečení bojovníci, vyzbrojení čudnými zbraňami, o ktorých sa hovorilo, že rozprášili etruské légie na obidvoch brehoch rieky Pád…

No boj nebol jediná činnosť, ktorá napĺňala život Keltov. Okrem neho boli veľmi zručnými obrábačmi kovov. Ich meče sa po ohnutí dokázali vrátiť do pôvodného tvaru. Na územiach, ktoré obývali, panoval aj čulý obchod. Obchodovali hlavne so Stredomorím. Z tejto oblasti dovážali olej, víno, keramiku, šperky či zbrane.

Náboženstvo

Keltské náboženstvo bolo hlboko späté s prírodou. Kelti verili v posvätnú moc niektorých stromov a  imelo považovali za magickú bylinu. Medzi ich bohov patrili napríklad Teutates, Esus a Taranis. Kňazi sa nazývali druidi. Okrem kňazských funkcií plnili aj funkcie vedcov, diplomatov, učiteľov a sudcov.

Viacerí odborníci veria, že v začiatkoch zrejme obetovali bohom aj ľudí. Po dobití Rimanmi však podobné zvyky zanechali. Koniec druidov nie je presne doložený. Rímske autority ich príliš neobľubovali, no spomínajú sa ešte v roku 658 n. l., čo bola doba, kedy už kresťanstvo v Ríme zapustilo pevné korene.

keltsky kral

Zánik Keltov

Presná príčina odchodu Keltov z európskej scény nie je jasná. Prevládajú však názory, že príčinou mohla byť morová epidémia alebo ekonomická kríza. Oveľa pravdepodobnejšie sú ale útoky germánskych kmeňov, ktoré dobyli Rímsku ríšu. Časť keltského ľudu zahynula v bojoch, časť sa s nimi asimilovala. 

Kelti v súčasnosti a keltské pamiatky

Aj keď Kelti už niekoľko storočí neovládajú Európu, existujú národy, ktoré svoj pôvod odvodzujú od nich. Sem sa radia Íri, Walesania, Škóti, Bretónci, Galíčania a obyvatelia ostrova Man. Medzi najznámejšie keltské pamiatky, ktoré sa zachovali do súčasnosti, patria: oppidum Stradonice (Česká Republika), Heuneburg (Nemecko), Latisco (Francúzsko) a Keltom je pripisovaný aj známy Stonhenge v Británii.

Taktiež poslúžili ako inšpirácia rôznym umelcom. Známe sú napríklad príbehy o Asterixovi a Obelixovi, no mnoho ľudí obľubuje aj tzv. keltskú hudbu, či už v tradičnej podobe, alebo v spojení s inými štýlmi, ako napríklad metal (nižšie ponúkame ukážky). 

Ukážky:


Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Histórie CS
  2. Stratené civilizácie (Kolektív); ISBN 80-88983-39-8
  3. Atlas Starověkeho Sveta (Margaret Oliphantová) ISBN 80-7161-052-6
  4. thecelticcrier.com/the-7-celtic-nations.html
  5. pohanstvi.net/
  6. keltove.cz
  7. archeolog.cz

Obrázky

swordhistory.info/wp-content/uploads/celtic-warriors.jpg

historyofenglishpodcast.com/17-Celtic-Expansion-3rd-century-BC.jpg

media.irishcentral.com/images/MI+Celtic+high+king.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.