Staré civilizácie: Keltiberovia

Chetiti, Parti, Kopti a mnohí ďalší. V našom cykle Staré civilizácie sme sa už venovali viacerým etnikám. Dnes zavítame na Pyrenejský polostrov a pozrieme sa bližšie na civilizáciu Keltiberov. 

Začiatok osídlenia územia a bližšia charakteristika

mapaKmene Iberov prišli na Pyrenejský polostrov okolo roku 1600 p. n. l. V 6. storočí tam prenikli aj keltské kmene. Zmiešaním s pôvodnými obyvateľmi vzniklo pravdepodobne nové etnikum – Keltiberovia.

Usadili sa v krajine medzi riekami TajoEbro. Osídlili aj väčšinu dnešného regiónu Soria, no tiež susedné regióny Guadalajara a Teruel. Podľa záznamov starovekých historikov ich tvorili tieto hlavné kmene:

  1. a) Arevakovia
  2. b) Lusitánci
  3. c) Belli
  4. d) Titti

Medzi ich najznámejšie sídliska a mestá patrili Clunia, Segeda, Segobriga, PalenciaNumancia. Hradisko, ktoré sa zachovalo až do dnešných čias, stojí na kopci Santa Tecla.

Keltiberská spoločnosť

Keltiberovia vynikali hlavne vo vojenskej oblasti. Cudzie národy si ich často najímali ako žoldnierov. Podobne tomu bolo napríklad aj v púnskych vojnách (vojny medzi Kartágom a Rímom). Tam sa uplatnili na oboch stranách. Padlých nechávali na mieste bojiska ako potravu pre dravé vtáky.

Vynikali v jazdectve a vyrábali kvalitné zbrane (meče, kópie, štíty). Vynašli aj dvojsečný meč, ktorý od nich neskôr prebrali Rimania. Na výrobu zbraní používali výlučne železo.

Okrem toho sa zaoberali výrobou keramiky a šperkov. Keramické predmety zdobili ľudskými a zvieracími postavami, ale i bojovými scénami. Hrnčiarsky kruh začali používať asi v 6. storočí p. n. l.. Medzi najznámejšie keramické pamiatky patrí váza s býkmi a tanier s vyobrazením vtáka z Numancie.

Zo šperkov sú známe torquesy – náhrdelníky pozostávajúce z prepletených zlatých a strieborných špirál.

Mŕtvych spaľovali a popol bol uložený buď do mohýl, alebo sa urny poukladali do radu s náhrobnými kameňmi.

Jazyk

Keltiberčina patrila do skupiny indoeurópskych jazykov. Tie sú spolu s galčinou jednými z najlepšie zdokumentovaných dávnych keltských jazykov. Ako písmo používali buď latinku, alebo jednu z variácii keltiberského písma. To bolo rozlúštené Gómezom-Morenom v roku 1922. Zachované keltiberské nápisy pochádzajú z 2. a 1. storočia p. n. l..

Keltiberské vojny

Keltiberovia sa zapojili už do vojen s Kartágincami. Najznámejšie sú však ich boje s Rimanmi, ktoré trvali okolo 200 rokov. Podrobnosti o nich poznáme hlavne z diela gréckeho historika Appiana.

Keltiberovia využívali pri boji najmä to, že dobre poznali terén a uštedrili protivníkovi niekoľko porážok. Rím síce získal v 2. storočí p. n. l. pod kontrolu túto oblasť, no čelil neustálym vzburám.

Keltiberovia

Pokus o keltiberské povstanie v roku 153 p. n. l. bol tým najvýznamnejším. Viedol ho prostý pastier Viriathus, ktorý je dodnes považovaný v Portugalsku za národného hrdinu. Vníma sa ako symbol boja utláčaného národa za svoju slobodu. Vzburu sa vydal potlačiť konzul Q. Fulvius Nobiliore. Keltiberovia sa stiahli do Numancie. Najskôr s Fulviom podpísali mierovú zmluvu, no neskôr opäť pokračovali v odpore a začalo obliehanie mesta. Po deviatich mesiacoch obrancovia kapitulovali a Rimania zrovnali mesto so zemou. Písal sa rok 133 pred n. l..

Novým administratívnym centrom tejto oblasti sa stalo rímske mesto Clunia (v súčasnosti Peñalba de Castro).

Numancia bola neskôr obnovená cisárom Augustom, ale už mala len malý význam. V 4. storočí n. l. bola kompletne opustená.

__________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Veľký Atlas Stratených Civilizácii (Kolektív) ISBN 80-06-01009-9
  2. britannica.com/
  3. penelope.uchicago.edu/~grout/encyclopaedia_romana/hispania/celtiberianwar.htm
  4. ancient-celts.com/languagesceltiberian2.html
  5. avonet.cz/article.php?ID=1593

Obrázky

wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/68/Mapa-celtiberos.svg/265px-Mapa-celtiberos.svg.png

4.bp.blogspot.com/-Zu2aGdvlwpQ/UjcA2wT_Z0I/AAAAAAAAD4Q/YPYfKsVtVpk/s1600/Celtiberos.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.