Staré civilizácie: Kopti

Egypt, dnes známy ako arabská krajina, sa do našej pamäti vryl najmä vďaka faraónom. Ako ale vyzerali jeho dejiny po skončení tejto pestrej a zlatej éry? Čítajte ďalej magazín Magistra História a dozviete sa viac. 

koptsky papez a biskup

Pápež Tawadros II. (súčasný patriarcha Alexandrie) a koptský biskup

Kto sú Kopti?

Pojem Kopt pochádza z gréckeho slova Aigyptos (odvodeného od Hikaptah, jedno z mien pre Memphis – prvé hlavné mesto starovekého Egypta). V súčasnosti sa takto označujú ľudia žijúci v Egypte, ktorí vyznávajú kresťanskú vieru. Sú to potomkami starých Egypťanov. Dnes hovoria prevažne arabsky a z koptštiny sa stala len bohoslužobná reč, no dlho bola ich materinským jazykom. V modernom Egypte žije asi 8 miliónov Koptov. Ich cirkev je prevažne ortodoxná, ale existuje aj tzv. koptský katolícky patriarchát

Dejiny Egyptu po ére faraónov

História Egyptu sa delí na tieto obdobia:

Stará ríša (2575 p.n.l. – 2130 p.n.l.)

Stredná ríša (1938 p.n.l. – 1630 p.n.l.)

Nová ríša (1552 p.n.l. – 1070 p.n.l.)

Medzi nimi je však niekoľko prechodných období. Po konci Novej ríše sa egyptská krajina dostala postupne pod vládu cudzích štátov. Najprv Asýrčanov, potom Peržanov a v roku 332 p.n.l. ho obsadil Alexander Veľký. Ten vybudoval mesto Alexandria, bohatý prístav a stredisko vzdelanosti (známa Alexandrijská knižnica). Od roku 30 p.n.l. (po bitke pri Aktione) sa stal rímskou provinciou. V tomto smere mal veľmi dôležité postavenie, keďže bol jednou z hlavných obilníc ríše.

Rímska éra

Čo sa týka tradičného egyptského náboženstva, tak to bolo Rímom tolerované. Po nástupe kresťanstva sa to ale začalo meniť. Egypt patril medzi provincie, kde si kresťanská viera získala mimoriadnu obľubu. Podľa legendy ju tam priniesol svätý Marek, ktorý svoju misijnú činnosť začal priamo v Alexandrii (1. stor. n. l.), a to za éry cisára Nera. Rimania tamojších kresťanov kruto prenasledovali. V koptskom jazyku vzniklo mnoho kresťanských spisov, ktoré sa dodnes nachádzajú v svetových múzeach. Samotná Biblia bola do koptštiny preložená v druhom storočí n. l. Koptskí cirkevní predstavitelia mali dôležité postavenie v celej ríši. Alexandrijský patriarcha predsedal aj koncilu v Efeze, ktorý sa uskutočnil v roku 430 n. l.

Kopstská kresťanská viera mala však svoje špecifiká. Bol v nej zakorenený kult mŕtvych (dokonca existovali pokusy o spojenie so starým egyptským náboženstvom). Neskôr, po milánskom edikte a vyhlásení kresťanstva za štátne náboženstvo, sa tamojšia cirkev s Rímom rozišla. Stalo sa to v roku 451 n. l., kedy odmietla uznesenia chalkedonského koncilu. Kopti uznávajú dodnes prevažne iba ľudskú podstatu Ježiša Krista, a preto patria medzi monofyzické cirkvi. Ďalej treba spomenúť to, že mníšska tradícia pochádza práve z tohto prostredia.

Egypt za éry Byzancie a prvé storočia arabskej nadvlády

Po páde Západorímskej ríše sa stal Egypt súčasťou Byzancie. Tá tamojších kresťanov taktiež prenasledovala, keďže neuznávali autoritu patriarchu. V 6. storočí n. l. od prenasledovania upustila. Ako inak, vzájomné vzťahy tým však boli silno poznačené, preto sa Kopti arabskému vpádu výraznejšie nebránili. Vnímali ich ako osloboditeľov od byzantského útlaku. K nastoleniu arabskej vlády nad krajinou došlo v roku 641 n. l. Štyri storočia od tejto udalosti bol Egypt stále kresťanskou krajinou. Kopti mohli slobodne vyznávať vieru, bola na nich ale uvalená džizja, daň ktorú Arabom platili podrobené národy. Na oplátku im bol poskytnutý zvláštny štatút chránenej menšiny a svoju vieru tak mohli slobodne vyznávať. Kto ale daň nemohol platiť, ten musel prejsť na islam, inač o štatút chránenca prišiel, čo znamenalo, že mohol byť zabitý.

Koptština bola stále jazykom, ktorým sa tam hovorilo. Prvé arabsko-koptské spisy sa objavujú až v 13. storočí. Jazyk Koptov bol ale ešte v 15. storočí veľmi rozšírený.

Zhoršenie podmienok a éra Muhamada Alího Pašu

Kresťanská tvar Egypta sa začala meniť až v druhom tisícročí nášho letopočtu, keď okrem džizje dostali Kopti aj ďalšie obmedzenia, ktoré zasahovali do slobody ich vyznania. Medzi ne patrili napríklad záležitosti ohľadne opravy starých kostolov, stavania nových, svedčenia na súdoch, dedenia, verejných náboženských prejavov a podobne. V 12. storočí sa z Egypta stala moslimská krajina a z Koptov sa stala menšina, vystavená až príliš často nepriateľstvu od Moslimov. Počas križiackych výprav boli často neľútostne masakrovaní.

Ich pozícia sa zlepšila až s nástupom sultána Muhammada Alího Pašu. Ten vytrhol Egypt spod Osmanskej nadvlády a zrušil obmedzenia, ktoré ich diskriminovali. Bola zrušená džizja a Kopti začali slúžiť napríklad aj v egyptskej armáde.

Súčasnosť

V súčasnom Egypte sú Kopti oficiálne tolerovaní. Najväčším ich problémom sú rôzne extrémisticke islamistické skupiny, ktoré zaujímajú voči nim nepriateľský postoj.

koptski zajatci

Islamský štát ponúkal začiatkom tohto roka odmenu za zabitie koptských kresťanov

Koptské písmo a umenie

Koptské umenie vychádza prevažne z kresťanskej viery. Tomu sa venovali hlavne mnísi. Známymi sú napríklad portréty z Fajjúmu, voskové maľby na drevené tabuľky. V rámci výtvarného umenia treba spomenúť aj fresky. Zo začiatku boli ovplyvnené helénskym štýlom. Dodnes ich môžeme obdivovať v kostoloch v Bawite, Sakkáre, Abú Girgi a Dér Abú Hennese.

Zaujímavosťou je, že kláštor svätého Hieronyma v Sakáre zdobila freska predstavujúca Pannu Máriu dojčiacu dieťa. Mária je tu zobrazená podobne ako staroveká bohyňa Izis dojčiaca malého boha Hóra.

Z iných druhou umenia bolo obľúbené tkáčstvo. Tkaniny boli z ľanu a obrázky (často biblické motívy) na nich boli vytvorené z vlny. V rámci sochárstva zobrazovali aj motívy z éry faraónov.

K architektonickým pamiatkam patria kostoly, kláštory a podobne. Najkrajšou ukážkou architektúry sú kláštory pri Sohagu – Biely (rok 430 n.l.) a Červený kláštor (440 n.l.).

Koptským písmom bola grécka abeceda obohatená o špeciálne znaky – písmena z démotickej ortografiky.

Chcete si prečítať o ďalších starých civilizáciách? Kliknite SEM

_________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Veľký Atlas Stratených Civilizácii (Kolektív) ISBN 80-06-01009-9
  2. coptic.net/EncyclopediaCoptica/
  3. britannica.com/
  4. globalpolitics.cz/clanky/egyptsti-koptove
  5. tema.novinky.cz/egypt-
  6. acizek.nfo.sk/teolog/teolclanky/krcirkvychodu/alexandr.htm
  7. referaty.atlas.sk

Obrázky

badnewsaboutchristianity.com/pics_05/500x291xcopts.jpg.pagespeed.ic._0EUYN0p35.jpg

barenakedislam.com/wp-content/uploads/2015/02/0012211554.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.