Staré civilizácie: Lýdi

Zaujímate sa o staré civilizácie? Ktorú z nich pokladáte za najzaujímavejšiu? Sú to Asýrčania, Chetiti, Parti alebo Kelti? Áno, každá má niečo, čím nás dodnes fascinuje a interesuje. Magistra História sa už venovala viacerým starým národom, no ešte sme ani zďaleka nevyčerpali všetky. Dnes sa budeme v našom cykle zaoberať antickými obyvateľmi Malej Ázie, ktorými boli Lýdi. 

lydia mapa

lydia

Základná charakteristika

Kráľovstvo Lýdie sa nachádzalo v západnej Anatólii, čiže na území dnešného Turecka. Najstaršie pramene dokladajúce jeho existenciu pochádzajú zo 7. storočia pred naším letopočtom. Hlavným mestom tejto krajiny boli Sardy, nachádzajúce sa v centre. V antike bola táto krajina známou vďaka rieke Pactolus, v ktorej sa ťažilo zlato, ale i bohatstvom posledného kráľa Krézea. Navyše, Lýdi boli známi vynálezcovia zlatých a strieborných mincí. Herodotos ich považoval za potomkov Etruskov, s ktorými boli v čulom obchodnom styku. V súčasnosti vieme, že to tak nebolo, no jazyky oboch národov sú podobné. 

Najstaršie dejiny

V 13. storočí p. n. l. patrilo údolie rieky Hermus silnému kráľovstvu Mirâ s hlavným mestom Abasa (Efez). Jazykom tu bola luwiančina a jeden z dobových kráľov je zobrazený na reliéfe Karabel. Hoci bolo kráľovstvo dobyté a zmizlo začiatkom 12. storočia, medzi Mirou a Lýdiou zostala kontinuita. Hranice Lýdie boli viac-menej zachované a lýdsky jazyk, z ktorého poznáme približne 100 nápisov, pripomína luwiančinu. 

lydians

Králi Lydskej ríše

Zlatá éra

Prvým historicky doloženým Lýdom je kráľ Gyges, zakladateľ dynastie Mermnovcov. Žil približne v rokoch 680-644 p. n. l.. Podľa Herodota nahradil staršiu dynastiu Herakleovcov, ktorá vládla 22 generácii.

Gyges bol taktiež známy svojím bohatstvom. Podarilo sa mu poraziť Kimmerijcov. Počas jeho vlády vypukli boje s gréckymi kolóniami, v bezprostrednej blízkosti Lýdie. Milét a Symra sa ubránili, no dobyl Kolofón, vďaka čomu získala Lýdia prístav. Jeho úspech ale netrval dlho. Uzavrel síce spojenectvo s Asýriou, musel však čeliť novej invázii Kimmerijcov a v roku 644 p. n. l. bol porazený. Gygovo kráľovstvo však bolo silné, aby prežilo smrť svojho zakladateľa, ktorý bol pochovaný na kráľovskom cintoríne pri Bin Tepe. Vlády sa ujal jeho syn Ardys (644-625 p. n. l.). Pokračoval v boji proti Grékom na západe, ale vzdal sa dobytia Milétu, pretože Lýdia nemala vojnové námorníctvo. Z toho dôvodu podpísal s Miléťanmi mierovú zmluvu a umožnil im zakladať kolónie v Troade. Najdôležitejšia z nich bola Abydus, spojnica medzi Európou a Áziou. Za jeho vlády pokračovala prosperita Lýdie. Niektorí odborníci si myslia, že prvé mince sa začali raziť práve za jeho vlády. Zo začiatku sa vyrábali z pozláteného a potom aj z klasického striebra.  Takmer každá z nich zobrazuje leva, pravdepodobne heraldický symbol Mermnovcov.

zlata minca

V r 625 sa chopil moci málo známy Sadyattes. Známejší je až jeho nástupca – syn Alyattes ( 600-650 p.n.l.). Za jeho éry dosiahla Lýdia pomyselný zenit. Boli obnovené boje s Miléťanmi. Na východe si Lýdia podmanila Gordium, uštedrila ťažkú porážku Kimmerijcom a dosiahlal rieku Halys.

Počas Alyattesovej éry vypuklo niekoľko šarvátok medzi Lýdiou a Médmi. Neskôr však uzavreli mier a médsky korunný princ Astyages si vzal za ženu princeznú z Lýdie. Alyattesovi sa podarilo rozšíriť svoju vládu v Iónii. Trón odkázal synovi Krézovi.

Koniec Lýdie

Krézus bol posledným kráľom Lýdskej ríše. Počas svojej éry dokončil vojny s Grékmi. Zmocnil sa každého mesta v Aeolii a Iónii s výnimkou Milétu. Prestaval Artemidin chrám v Efeze. Jeho dvor mal záľubu v luxuse. Získal si napr. gréckeho spisovateľa Aesopua a známeho štátnika Solóna.

Avšak, bohaté mesto Sardy sa stalo prirodzeným cieľom Kýra, kráľa Perzie. On porazil Médiu a rýchlo rozširoval územie. Krézus sa síce pokúsil vytvoriť alianciu proti Peržanom so Sparťanmi, Egypťanmi a asi aj Babylončanmi. Kýros však dobyl Lýdiu skôr, ako jej niektorý z členov aliancie prišiel na pomoc. Opisy Krézovho konca sú rôzne.  Každopádne, rok 547 p. n. l. je rokom, kedy Lýdia definitívne skončila.

Lýdske hospodárstvo a umenie

Podľa Herodotových záznamov sa Lýdi venovali hlavne obchodu. Vynikali však aj v šperkárstve a keramike. Zo šperkov sú známe hlavne prstene, náušnice, čelenky a náhrdelníky. Vynález mincí, ktoré prijali aj Gréci, hral dôležitú úlohu ako katalyzátor v obchodnej revolúcii, ktorá transformovala grécku civilizáciu v 6. storočí p. n. l.

____________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje

  1. egyptan.sk/clanky/archeologia/blizky-vychod/lydi—lydska-risa/
  2. britannica.com/
  3. livius.org/articles/place/lydia/
  4. Veľký Atlas Stratených Civilizácii (Kolektív) ISBN 80-06-01009-9

Obrázky: worldcoincatalog.com/Contents/Invention/LyInCh.jpg

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Map_of_Lydia_ancient_times-en.svg/2000px-Map_of_Lydia_ancient_times-en.svg.png

history-world.org/lydians.jpg

etext.hu/phsc/wp-content/uploads/2011/05/lydian_coin_index.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.