Staré civilizácie: Sarmati

SarmatiaV dnešnom cykle Staré civilizácie sa bude Magistra História zaoberať kočovnými Sarmatmi. Pôvodne išlo o početný kmeňový zväz, ktorý vychádzal z iránskej jazykovej skupiny. Za pôvodné sídlo tohto kmeňa sa považuje územie medzi Donom a Aralským jazerom. Hérodotos tvrdil, že ide o potomkov Sauromatov. Mali však byť tiež v príbuzenskom vzťahu so Skýtmi, pretože vykazovali rad spoločných znakov a kultúrnych prejavov. Okrem kočovného spôsobu života to bol i spôsob boja, pri ktorom využívali krátky meč, šípy a luk. Viac o tejto civilizácii už v nasledujúcich riadkoch. 

Sarmati na scéne

Sarmati sa na svetovej scéne objavili približne medzi 6. a 4. storočím p. n. l. Ako sme už spomínali, pochádzali z centrálnej Ázie. Odtiaľ sa nakoniec presídlili do oblastí, ktoré sa nachádzajú na juhu dnešného Ruska a na východnom Balkáne. Vďaka starovekým dejepiscom (Hérodotos, Tacitus) máme o nich mnoho informácií. Hérodotos ich nazýval tiež Amaxobioi, a teda tí, čo žijú na vozoch. Medzi najznámejšie kmene tejto civilizácie patrili: Jazygovia, Roxolani, Alani. Na konci 2. storočia p. n. l. ovládli južné Povolžie a časť Černomoria. 

Charakter sarmatskej spoločnosti, postavenie žien a hlavné zdroje obživy

Sarmatské ženy boli rovnoprávne mužom a taktiež sa zapájali do bojov. Podľa tradície sa nevydávali, kým nezabili aspoň jedného nepriateľa. To zrejme poslúžilo Grékom ako inšpirácia pre príbehy o Amazonkách. Sarmatská spoločnosť bola zo začiatku matriarchálna, neskôr matriarchát nahradil systém mužských náčelníkov a nakoniec prešli na mužský typ monarchie. Bývali v stanoch a jurtách. Zo začiatku sa živili pastierstvom, neskôr sa začali venovať poľnohospodárstvu a využívali aj zdroje dobytých krajín.

Sarmati a Skýti

Hérodotos píše, že Sarmati vznikli spojením Skýtov s Amazonkami a ich jazykom bol dialekt skýtčiny. To, samozrejme, nie je pravda, ale medzi Sarmatmi a Skýtmi bolo veľa spoločných znakov. Predpokladá sa aj príbuznosť ich jazykov. V 4. storočí p. n. l. sa Sarmatom podarilo ovládnuť územia, ktoré boli pôvodne pod kontrolou Skýtov. Tam dominovali až do invázii Gótov a Hunov.

sarmatsky bojovnik

Náboženstvo a spôsob pochovávania

Náboženstvo Sarmatov bolo polyteistické. Uctievali hlavne slnko a oheň. Mŕtvych pochovávali do tumulov – mohýl. Tie nám dnes slúžia ako zdroj archeologických nálezov.  Neskôr pochovávali aj do  klasických jám.

Sarmati a Rimania

Na území Balkánu došlo k niekoľkým bojom medzi Sarmatmi a Rimanmi. Do rímskej provincie Dolná Moesia (dnešné Bulharsko) prenikli v 1. storočí za vlády Nera spolu s Germánmi a pre Rimanov predstavovali veľkú hrozbu. Prvý sarmatsko-rímsky boj sa odohral v roku 69 n. l., boj medzi Rímom a Roxolanmi. Neskôr bojovali aj v rámci vojen medzi Markomanmi a Rimanmi (2. storočie n. l.). V posledných storočiach svojej existencie napadli Dáciu (Rumunsko) a región na dolnom toku Dunaja, no na začiatku 3. storočia boli premožení Gótmi, aj keď mnohí z nich sa pripojili k invázii Gótov do západnej Európy.

sarmatsky artefakt

Vojenské umenie Sarmatov a ich koniec

Vyššie sme naznačili, že Sarmati vynikali vo vojenskom umení. Ich konské postroje a zbrane boli menej komplikované ako skýtske, ale aj tak sú dôkazom veľkej zručnosti. Sarmatské oštepy boli dlhšie, ale nože a dýky boli rozmanité. Špecialitou bol dlhý sarmatský meč, ktorý pozostával z drevenej rukoväti, zlatého šnurovania, rukoväte z dreva a pokrytý bol achátom alebo onyxom. Na útok využívali hlavne ľahkú jazdu. Ženy bojovali ako jazdkyne a lukostrelkyne. Následkom útokov Hunov zmizli Sarmati zo scény, pričom sa zmiešali s pôvodnými etnikami vo východnej Európe. V 6. storočí n. l. letopočtu sa už nespomínajú v žiadnom z historických záznamov.   

Matej Bel opisuje vo svojich Notíciach (kapitola o Zemplínskej župe) Rusínov ako potomkov Sarmatov, ktorí vyznávajú starú vieru a udržiavajú pôvodné zvyky. 

Skvelé pamiatky, ktoré nám tu Sarmati po seba zanechali, môžete vidieť aj v tomto videu: 

Nasledujúci dokumentárny film je síce vykladaný v ruštine, no ak aj tento jazyk neovládate, iste poteší vizualizácia života Sarmatov. 

Máte záujem prečítať si niečo máličko o ďalších starých civilizáciách? Nech sa páči, kliknite sem.

_________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Veľký Atlas Stratených Civilizácii (Kolektív) ISBN 80-06-01009-9
  2. theodora.com/encyclopedia/s/sarmatae.html
  3. britannica.com/topic/Sarmatian

Obrázky: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Scythia-Parthia_100_BC.png

xn--e1adcaacuhnujm.xn--p1ai/wp-content/uploads/2015/08/HmichtoyTOYsoldier.jpg

bizslovo.org/content/images/stories/torop/istoriya_nikopolya/skifski_kurgany40.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.