Staré civilizácie: Skýti

Náš cyklus „Staré civilizácie“ ešte ani zďaleka nekončí. V tomto článku sa bude Magistra História venovať kočovníkom, krutým bojovníkom, no zároveň zručným remeselníkom, ktorými boli bez pochýb aj Skýti.

mapka

Vlasť izraelsko-skýtskeho národa

Pôvod

Skýti sa na svetovej scéne objavili približne v 7. storočí. Patrili k iránskym kmeňom a kočovali po stepiach dnešného Ruska, Ukrajiny a Moldavska. Vieme o nich napríklad zo zmienok Asýrčanov, no jedným z najspoľahlivejších prameňov sú diela známeho gréckeho historika Herodota.

Vznik Skýtie a charakter spoločnosti

V 4. storočí p. n. l. sa Skýti premiestnili na územie medzi Volgou a Donom, kde založili kráľovstvo Skýtiu. Spoločnosť sa delila na dve skupiny: poľnohospodárov a pastierov– kočovníkov. Z druhej kasty pochádzali príslušníci vládnucej aristokracie a vyberal sa z nej aj samotný kráľ.

Okrem vojnového umenia vynikali Skýti aj vo výrobe šperkov. Ruské múzeum Ermitáž v Sankt Peterburgu vlastní unikátnu zbierku skýtskych výrobkov (rôzne plakety, zlaté spony na opasky, šperky…) pod názvom Poklad Skýtov. Doložené boli aj obchodné kontakty s Grékmi, v dôsledku ktorých došlo k niekoľkým vojenským potýčkam, no dominantný bol čulý obchodný styk.

Grékom slúžili na obchodovanie osady pri pobreží Čierneho mora. Medzi najdôležitejšie komodity patrili drevo, obilie, otroci, kožušiny, zbrane, olivy či víno. Podľa Herodotových správ Skýti grécke víno nesmierne zbožňovali, dokonca ho ani neriedili vodou, ako tomu bolo zvykom u Grékov. Herodotos sa zmieňuje aj o tom, že skýtske kniežatá si zvykli brať grécke ženy.

Najväčší rozmach dosiahla Skýtia za kráľa Atea v roku 339 p. n. l.. Čo sa týka písma, tak to zrejme nepoužívali. O ich mytológii vieme dosť málo, ale predsa poznáme niektorých skýtskych bohov: Papaios (najvyšší boh), Apia (bohyňa zeme), Tabiti (bohyňa ohňa) atď.

Pochovávanie mŕtvych bolo spojené s obetovaním zvierat a otrokov, ktorí patrili dotyčnému.

Skýtska armáda a výboje

Skýti boli vynikajúcimi bojovníkmi. Ako bolo zvykom u kočovných národov, aj oni sa opierali hlavne o jazdu. Nosnou silou armády bola ľahká jazda, no mali aj ťažkú jazdu a  pechotu. Ľahká jazda bola vyzbrojená najmä lukmi, mečmi a občas používala tiež oštepy. Bojovníka chránilo šupinaté brnenie a kožená vesta. Výzbroj ťažkej jazdy tvorili zasa luky, meče, oštepy, palcáty a sekery. Herodotos spomína, že skýtskej jazde nebolo možné uniknúť, ba ani ju dostihnúť. Skýti sa zvykli uchyľovať aj k falošným a bleskovým útokom. Bolo zvykom, že Skýt sa po zabití prvého nepriateľa napil jeho krvi a odsekol mu hlavu. Lukostrelci zvládli dostrel až na 500 metrov a s obľubou tiež využívali otrávené šípy. 

bojovnici skiti

Skýti boli legendárni jazdci

Doložené sú i bojové stretnutia s Asýrčanmi. Skýtom sa podarilo vyplieniť asýrske mesto Ninive. Bojovali aj s Egyptom a je možné, že v rámci výbojov sa dostali až do starovekého Izraela. Niekoľko výprav proti nim usporiadal aj známy perzský panovník Dareios I., ale neboli úspešné.

Porážku im uštedril médsky kráľ Kyaxares v roku 616 p. n. l., kedy ich zatlačil za Kaukaz. Herodotos kladie Skýtom za vinu aj 15-ročnú vojnu medzi Médskou ríšou a Lýdiou, ktorú náhle ukončilo zatmenie Slnka (chápané ako zlé znamenie). 

Súmrak Skýtov

Krátko po nástupe Filipa II. na macedónsky trón začínajú pre Skýtov problémy. Došlo k niekoľkým vzájomným bojom. Útoky Sarmatov síce odrazili (Sarmati sa s nimi neskôr asimilovali), no okolo roku 300 p. n. l. končia akékoľvek zmienky o tomto národe. Presná príčina nie je jasná, ale mohli k tomu prispieť aj zmeny vo svete po tzv. sťahovaní národov.

___________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Veľký Atlas Stratených Civilizácii (Kolektív) ISBN 80-06-01009-9
  2. castraromana.cz/Skytove.html
  3. lightsoul77.blog.cz/0901/skytove-tajemny-narod-davne-minulosti
  4. The World of the Scythians (Renate Rolle) ISBN: 9780520068643

Obrázky

biblesearchers.com/hebrewchurch/primitive/losttribesisrael11_files/image001.jpg

modrodnovery.com/wp-content/uploads/2013/10/Rod-Scythian-Horseback.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.