Staroegyptský cintorín, kde bol pochovaný Tutanchamón a iní vladári, vydal ďalšie 2 múmie

Archeológovia prekopali niekoľko oblastí východnej aj západnej časti Údolia kráľov.

Na pohrebisku v egyptskom Údolí kráľov, kde sa nachádza aj hrobka kráľa Tutanchamóna a ďalších egyptských kráľovských vladárov, boli objavené ďalšie dve múmie. Okrem nich objavili archeológovia aj niekoľko dielní, ktoré podrobnejšie približujú životy pracovníkov, ktorí stavali tento majestátny komplex. Aj keď neboli nájdené žiadne kráľovské hrobky, nové objavy odhaľujú úložné priestory pre vybavenie pracovníkov, písomnosti pojednávajúce o ich živote a dokonca neobvyklý artefakt, ktorý pracovníci mohli používať na presun nábytku.

Jedným z najdôležitejších objavov bol rozsiahly komplex dielní nachádzajúcich sa v západnej časti Údolia kráľov, neďaleko starobylého mesta Luxor. Komplex zahŕňa priestory používané na farbenie keramiky, či výrobu nábytku a čistého zlata.

V blízkosti týchto dielní našli archeológovia oblasť dlhú 5 metrov, ktorá bola vykopaná do údolia a ktorá mohla byť používaná ako miesto na ukladanie predmetov. Práve tu boli objavené rôzne zvyšky, vrátane častí cibule, fíg, ľanu, povrazov a kúskov materiálu, ktorý zostal po mumifikácii. Archeológovia tiež odkryli kúsok dreva, ktorý je asi 0,9 m dlhý a vyzerá ako vidlička s dvoma hrotmi. Hieroglyfický nápis na ňom hovorí o „pánovi oboch krajín“. Tento neobvyklý artefakt sa mohol používať ako vysokozdvižný vozík „na umiestnenie potrebného vybavenia do hrobky“.

V blízkosti tohto náleziska archeológovia našli aj zvyšky štruktúr používaných na pečenie chleba, prevádzkovanie hrnčiarstva a skladovanie vody. Našli tiež dva prstene, z ktorých jeden je označený menom Amenhotep III., (faraón, ktorého hrobka sa nachádza v západnom údolí), pričom druhý mohol pravdepodobne patriť kráľovnej. Archeológovia dúfajú, že v budúcnosti nájdu aj dosiaľ neobjavené hrobky rodinných príslušníkov Amenhotepa III., starého otca kráľa Tutanchamóna.

Vo východnej časti Údolia kráľov našli 10 nápisov na kusoch keramiky, a to v blízkosti hrobky Ramzesa III., ktorý vládol v rokoch 1184 až 1153 pnl. Texty sú zatiaľ vo fáze prekladania, no už teraz môžu archeológovia povedať, že aspoň jeden z nápisov hovorí o „robotníkoch, ktorí prišli na toto miesto pracovať“.

Pri hrobke Ramzesa VII., ktorý vládol od roku 1136 pnl do roku 1129 pnl, objavili archeológovia aj zvyšky 40 malých chatrčí z obdobia spred 3300 rokov, ktoré sa pravdepodobne používali na uskladnenie používaného náradia, ktoré robotníci potrebovali pri stavaní hrobky.

Ďalšie objavy pochádzajú z blízkosti hrobky kráľovnej Hatšepsut, a radia sa k nim zvyšky dvoch ženských múmií, ako aj niekoľko figurín shabti. Shabti, figúrku vyzerajúcu ako človek, starí Egypťania bežne pochovávali spolu s múmiami v presvedčení, že tak pomôžu zosnulým v ich posmrtnom živote. Asi sa už nikdy nedozvieme, komu tieto dve múmie patrili.

Doterajšie objavy pomôžu archeológom dozvedieť sa viac o pracovníkoch, ktorí stavali hrobky. A možno sa popritom podarí objaviť aj nejakú novú kráľovskú hrobku. Egyptský minister pre starožitnosti dodal, že všetci stále dúfajú v nález nejakej doteraz neobjavenej hrobky kráľa, či inej súkromnej osoby. Vykopávky budú pravdepodobne trvať viac rokov.

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/mummies-discovered-egypt-valley-of-kings.html

Obrázok: i.arkeolojikhaber.com/pool_file/2019/42/84680_maymunlar-vadisi-misir.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.