Staroegyptský pigment ponúka nové možnosti

Gregory Smith z Indianapolis Museum of Art (IMA) oslovil počas svojho výletu do Indianapolisu profesora Simona Lewisa, forenzného a analytického chemika. Poznal jeho výskum zaoberajúci sa hľadaním nových luminiscenčných zlúčenín, ktoré by mohli byť použité pri detekcii odtlačkov prstov. Smith používal v bežnej praxi biele svetlo, ktorým čistil a odhaľoval dávno maľované artefakty a nachádzal tak stopy starého pigmentu, ktorý bol odhalený práve zobrazením  blízko infračervenej časti spektra.

Egyptská modrá je považovaná za najstarší známy umelý pigment, ktorého používanie sa datuje až do obdobia 3200 rokov pred naším letopočtom. Dokonca aj na artefaktoch starých niekoľko tisíc rokov žiari pri infračervenom osvetlení egyptská modrá naozaj jasne .

pigment

Smith sa opýtal Lewisa, či vo svojom výskume odtlačkov prstov skúšal použiť aj umelecké pigmenty.

Zistilo sa, že egyptský modrý pigment je sľubným kandidátom na luminiscenčné poprašovanie odtlačkov prstov. Pod viditeľným svetlom blízkym infračervenej oblasti svietia odtlačky prstov na neporéznych alebo vzorovaných povrchoch, ako sú napríklad nealkoholické nápoje v plechovkách. Egyptská modrá použitá ako zásyp prekonala komerčne dostupné zásypy odtlačkov prstov.

Toto zistenie by mohlo priniesť nové farby nielen do modernej forenznej vedy, ale aj do výzvy v zachovaní artefaktov, ktoré ukazujú, že aj minulosť občas dokáže poskytnúť riešenie pre budúcnosť.

Zčistajasna

Egyptská modrá je pigment s pozoruhodným zložením, čo ukazuje na vysoko pokročilé pochopenie chémie starými Egypťanmi.

Táto farba je syntetickým produktom, pripraveným zmiešaním materiálu obsahujúceho meď, piesok a silné alkálie. Táto zlúčenina sa potom praží zhruba na 800 až 900 ℃ za veľmi dobre kontrolovaných podmienok.

V starovekom Egypte bolo toto krásne sfarbené farbivo veľmi obľúbené a široko používané pri maľbe obrazov i pri zdobení hrobiek a rakiev múmií.

Technika fajansa, ktorou boli zdobené umelecké predmety ako amulety a figúrky, používa modrú glazúru, ktorá obsahovala práve egyptskú modrú.

Pigment tejto brilantnej modrej tiež žiari v blízkosti infračerveného spektra. Práve táto jeho vlastnosť je tým, čo zaujalo výskumníkov.  

Simon Lewis z Výskumného ústavu nanochémie na Curtin University je presvedčený, že by sa jej použitie osvedčila na detekciu latentných odtlačkov prstov na neporéznych povrchoch.

Detekcia odtlačkov prstov je kriticky dôležitou súčasťou súdneho vyšetrovania. Na detekovanie odtlačkov prstov je potrebné používať zásyp s čo najvyšším kontrastom k povrchu s cieľom ukázať obrysové podrobnosti odtlačku prsta.

V prípade nadmieru vzorovaných, tmavých alebo reflexných plôch je to však dosť problematické.

Výhodou egyptskej modrej je, že keď na tento pigment svieti biele svetlo, je schopný absorbovať energiu zo svetla a ukázať obraz v blízkosti infračervenej časti spektra, čo je pre naše oči nemožné vidieť.

Lewis uviedol podobný príklad s džinom a tonikom, pričom tonik je viditeľný práve v ultrafialovej časti spektra. Už ste niekedy zdvihli pohár džinu s tonikom a uvideli v ňom modrý opar? To, čo vidíte, je chinín v toniku, ktorý je fluorescenčnou látkou. Absorbuje ultrafialové svetlo a potom žiari ako viditeľné svetlo.

Výskumníci z Curtin University a vedci z Indianapolis Museum of Art dokázali, že používanie egyptskej modrej na poprašovanie prináša lepší kontrast v porovnaní s komerčnými práškami. Egyptská modrá žiari jasne aj na zložitých povrchoch.

Spôsob použitia bieleho svetla na osvetlenie odtlačkov prstov je bezpečné, jednoduché a lacné. Na ich fotografovanie bol použitý mierne upravený digitálny fotoaparát, a to odstránením filtra, ktorý zvyčajne bráni snímaniu v blízkosti infračerveného svetla.

Tvrdá drina

Našťastie pre Lewisov tím, egyptská modrá sa stále vyrába. Jej hlavnými užívateľmi sú umeleckí reštaurátori a vedci, ktorí podporujú používanie tradičných pigmentov.

Existuje mnoho umelcov a samozrejme aj vedcov, ktorí radi používajú staršie pigmenty. Je to ľahko dostupné a možno ich zakúpiť pomerne bez problémov. Na snímanie odtlačkov prstov sa však používa prášok, ktorý je potrebné najprv vyrobiť. Originálne pigmentové častice sú totiž príliš veľké a nespĺňajú štandardy snímania odtlačkov prstov. V skutočnosti museli zmenšiť veľkosť častíc aby boli dosť malé na zachytenie sa na odtlačku prsta. Na to použili prístroj, ktorý sa bežne používa na prípravu vzorky hornín pre chemickú analýzu. Tento mikronizér je schopný štiepiť častice pigmentu pomocou odstredivej sily.

Už mnoho vedcov pred nimi hľadalo vhodný posyp na odtlačky prstov. No krása tohto výskumu je hlavne v krásnom prieniku medzi umením a vedou.

Východiskový bod

Lewis povedal, že štúdia je len východiskovým bodom a výskumní pracovníci musia ešte zistiť, či egyptská modrá môže byť ešte vylepšená pre forenzné použitie. Skúmajú jej použitie na ťažkých a ľahkých povrchoch, pričom zisťujú, ako im odoláva.

___________
Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj:

ancient-origins.net/news-science-space/ancient-egyptian-pigment-provides-modern-forensics-new-coat-paint-005998

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/Egyptian-pigment.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.