Staroveká Čína: Dejiny, o ktorých ste nikdy nepočuli

Niektorí akademici spochybňujú čínsku históriu, ktorá je spísaná v oficiálne uznávaných kronikách. Na jednotlivé udalosti majú vlastný (často kontroverzný) názor. Dnes trochu nazrieme na vec z ich pohľadu a dozvieme sa tak o čínskych dejinách, ktoré nie sú všeobecne známe.

Úprava historických textov

Historici, ktorí neuznávajú oficiálnu verziu niektorých častí čínskej histórie, sa zhodujú, že udalosti v nej popisované nespadajú do dávnej minulosti, pretože k nim došlo v priebehu posledných storočí. K tomuto názoru ich vedú zdanlivé nerovnosti medzi autentickými historickými artefaktami a oficiálnou históriou Číny.

Sú presvedčení, že Číňania si viedli záznamy o svojej histórii, tie však mali byť pozmenené po príchode Európanov, ktorí Číne vnútili vlastné verzie ich príbehov. Tradičné čínske kroniky totiž často spomínajú moderné technológie aj nebeské bytosti, ktoré viedli interakciu s ľuďmi a jedným z nich mal byť aj prvý legendárny vládca Číny, známy ako Shaohao, ktorého vláda je datovaná do obdobia 2600 p. n. l.

Podľa názoru týchto historikov došlo k pretváraniu čínskej histórie počas 17. a 18. storočia, nakoľko dejiny predchádzajúcich dynastií už neboli akceptovateľné a bolo potrebné vytvoriť novú podobu čínskej histórie. Za týmto účelom mali byť zozbierané všetky knihy, ktoré boli v Číne vydané. Následne boli rozdelené do štyroch kategórií. Časť z nich bola znovu daná do obehu, kým druhá časť bola len spomenutá v registri, často však pod odlišným označením.

Jazykové reformy a astronomické pozorovania

K podobnému prepisovaniu a vydávaniu nových kníh malo dôjsť počas posledných storočí opakovane, pričom vždy bol čiastočne menený jazyk nových vydaní, a tak bolo pre ľudí neskôr ťažšie rozumieť starším vydaným textom. Čínske písmo pozostáva zo znakov, ich neustála reforma však mala Číňanov obrať o časť histórie, ktorá sa už ďalej z ranných kroník nešírila, a preto strácali spojenie s civilizáciami, ktoré položili základy ich kultúry.

V dôsledku početných jazykových reforiem sa čínska história stávala chaotickou a neprehľadnou, čo vytvorilo priestor pre mnohých historikov, ktorí historické fakty dopĺňali o legendy a výplody vlastnej fantázie. Datovanie čínskej histórie je pritom zdanlivo založené na vyspelých astronomických pozorovaniach, ktoré sa v Číne uskutočňovali stovky až tisíce rokov. Čínske pozorovania oblohy nám však neposkytujú veľa konkrétnych informácií, a tak sa od nich ťažko odrážať pri skúmaní čínskej histórie.

Mandžuovia a nová chronológia

Čínske artefakty dokazujú, že Číňania boli dobre prepojení s okolitým svetom. Príslušníkov iných kultúr niekedy považovali za bohov alebo nebeské bytosti, ktoré poučili miestne kmene o filozofii, remeslách, umení a kultúre. Alternatívni historici vyzdvihujú príslušníkov komunity, ktorá obývala severočínsku oblasť Mandžusko. Jej obyvatelia boli farmári a ich jazyk má dodnes prvky dávnych kultúr, čo má tiež potvrdzovať odlišnosti medzi pôvodnými a novšími verziami čínskeho jazyka.

Mandžuovia pripisujú svoj pôvod dynastii, ktorá vraj vládla celej planéte. Je teda zvláštne, že oficiálna história ich považuje len za malý a bezvýznamný kmeň. Časť tejto etnickej skupiny sa do Číny presunula zo Sibíri, kým iná zrejme pochádzala z Európy. Niektorí sa usadili na území Číny, kým ďalší pokračovali do Japonska a prinášali so sebou zárodky východoázijských bojových umení.

Podobne sa vyjadruje napríklad kontroverzný ruský akademik Anatolij Fomenko (1945), ktorý píše knihy z oblasti novej chronológie. Čo sa týka dynastií, ktoré mali podľa oficiálnych kroník riadiť krajinu po tisíce rokov, Fomenko uvádza, že po príchode Mandžuoov do Číny písali históriu vlastných dynastií, ku ktorej došlo v iných krajinách. Dynastie pôsobiace v iných lokalitách tak mohli byť uznané ako čínske.

Túto teóriu má napríklad podporovať spomínanie Hunov v kronikách, ktorí pôsobili tiež v Európe v posledných storočiach existencie Rímskej ríše. Tento a mnohé ďalšie kmene mali podľa kroník postupne vymiznúť z histórie, čo alternatívni historici spochybňujú a poukazujú na podobnosť označení kmeňov, mien a udalostí v Číne a v Európe.

Nuž, ako to teda skutočne bolo? Aké tajomstvá pred nami ešte ukrývajú dejiny Číny? Je dobré poznať aj iné postrehy a možnosti, treba sa ale držať reality a nenechať sa zlákať vzdušnými zámkami

____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny vilm Ancient China the Forbidden History You Were Never Mean’t to See

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/%E4%B9%BE%E9%9A%86%E7%9A%

87%E5%B8%9D%E8%80%81%E5%B9%B4%E8%82%96%E5%83%8F.jpg/414px-%E4%B9%BE%E9%9A%86%E7%9A%87%E5%B8%9D%E8%80%81%E5%B9%B4%E8%82%96%E5%83%8F.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.