Staroveká egyptská medicína

Starí Egypťania, no rovnako aj starí Gréci a Rimania, poskytli historikom dôkazy o ich vysokej znalosti medicíny. Lekárstvo starovekých Egypťanov je jedným z najstarších, aké sú zdokumentované. Od začiatku civilizácie v 33. storočí pred Kristom až po perzskú inváziu v roku 525 pred Kristom sa egyptská lekárska prax zväčša nezmenila a bola na svoju dobu vysoko pokročilá. Zahŕňovala jednoduchú neinvazívnu operáciu, upravovanie kostí a rozsiahly zoznam liečiv. Egyptská medicínska myšlienka ovplyvnila neskoršie tradície, vrátane tej gréckej.

Profesia lekára bola v starovekom Egypte veľmi dobre známa. Najznámejší z nich – Imhotep bol lekár kráľa Zozera a žil asi 2600 rokov pred Kr. Bol považovaný za tak dôležitého medika, že aj po smrti bol naďalej uctievaný. Niektorí egyptológovia sa domnievajú, že bol synom faraóna Džosera, ale tento fakt sa zatiaľ nepodarilo potvrdiť. Bol uctievaný ako boh Asklepios. Centrom jeho kultu bola Memfidy a predovšetkým Sakkára, kde mu bol dokonca v čase prvých Ptolemaiovcov postavený chrám. Archeológovia už dlho hľadajú jeho hrobku, žiaľ, neúspešne.

Starí Egypťania uctievali tiež boha BES-a, ktorý mal vyplašiť zlých duchov. (BES – egyptský ochranný démon a neskôr boh v podobe nevzhľadného trpaslíka.) Napriek grotesknému výzoru bol tento boh dobrácky a držal patronát nad ťarchavými ženami či deťmi. Spravidla ho zobrazovali s levou hrivou, vyčnievajúcim jazykom, tenkým a dlhým penisom. Jeho poslaním bolo odháňať sily zla, ktoré by mohli ohrozovať jeho zverenkyne či zverencov. Manželkou mu bola bohyňa Taweret, ktorú zobrazovali ako ťarchavú hrošicu.

Staroveké papyrusy nás informujú, že starí Egypťania objavili informácie o tom, ako funguje ľudské telo a vedeli, že srdce, tepová frekvencia a krvný tlak sú nesmierne dôležité. Papyrus Edwina Smitha je učebnica o operácii a detailoch anatomických pozorovaní a „vyšetrením, diagnózou, liečením a prognózou“ početných chorôb. Pravdepodobne bol napísaný okolo roku 1600 pred Kristom, ale považuje sa za kópiu niekoľkých skorších textov. Medicínske informácie v ňom sa datujú až do roka 3000 pred Kristom.

Ebersov papyrus z roku 550 pred Kristom je plný informácií o používaní zaklínadiel a pravidiel určených na odvrátenie démonov spôsobujúcich chorobu a zahŕňa aj 877 predpisov. Iné dokumenty poskytujú tiež veľmi hodnotný pohľad na starovekú egyptskú medicínu. Smithov papyrus sa napríklad zmieňoval o výskumných metódach, vytvorení diagnózy pacienta a stanovení liečby. Preto sa naň pozeráme ako na výukový manuál. Liečby pozostávali z liečiv vyrobených napr. zo zvieracích, zeleninových alebo ovocných látok či minerálov.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: livescience.com

Obrázky: egyptianoraclereadings.files.wordpress.com, dodd.cmcvellore.ac.in

Comments
  1. Tlamka Jozef

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.