Staroveká grécka obeť vraždy zomrela s podivne dokonalou dierou v hrudi

Staroveká hrudná kosť, ktorá má vo svojom strede takmer dokonalý kruhový otvor.

Asi pred 2000 rokmi bol na gréckom ostrove zavraždený silný svalnatý muž. Vrah ho zabil kopijou namierenou do hrudníka s takou silou, že v ňom zanechala takmer dokonalý kruhový otvor.  

Výskumný vedúci štúdie Anagnostis Agelarakis, profesor antropológie na Adelphi University v Garden City v New Yorku, sa vyjadril, že takéto zranenie je nanajvýš zriedkavé. Počas 40 rokov práce v teréne ešte nikdy nič podobné nenašli. Spôsob a smer, akým pravdepodobne oštep prenikol do kosti, zodpovedá dokonalému 90 stupňovému uhlu voči hrudnej kosti.

To sa nemohlo udiať hodením kopije do obete. Skôr došlo k vrazeniu kopije dovnútra tela z tesnej blízkosti a s nesmiernou presnosťou. Práve preto sa predpokladá, že mohlo ísť o nejaký typ popravy. Takéto zranenie by spôsobilo srdcový šok a jeho následné zastavenie, ktoré by človeka pravdepodobne do 1 minúty zabilo.  

Archeológovia našli mužove pozostatky v roku 2002, keď vykopali časť starovekého pohrebiska na Thasose, najsevernejšom ostrove Egejského mora. Vedci zistili, že sa tam nachádzajú pozostatky celkovo až 57 ľudí. Tento objav zahŕňal aj muža s takmer dokonalou dierou v hrudnej kosti, ktorý bol pochovaný v „nápadnej vápencovej hrobke z helénskeho obdobia, ktorá pripomínala kamenný box“.  

Svalnatý muž

Muž bol na to obdobie dosť vysoký, podľa anatomickej analýzy meral okolo 170,5 cm. Zubné vyšetrenie ukázalo, že mal minimálne 50 rokov, keď zomrel. Naviac, štúdiom značiek, ktoré zanechali na kostiach svaly, dokázal Agelarakis určiť, že muž bol počas svojho života značne svalnatý.

Vyzerá to tak, že muž bol počas celého svojho života fyzicky aktívny. Podľa Agelarakisa mohlo ísť o niekoho, kto cvičil v telocvični, v palestre – antickom zápasisku, či škole atletiky. Je pravdepodobné, že tento človek tiež strávil dostatok času plávaním a behaním alebo dokonca prácou na úlohách, týkajúcich sa námorníctva.

Avšak všetky tieto pohyby, najmä tie, ktoré sa často opakovali, si vybrali svoju daň, pretože mužove pozostatky vykazovali známky bolesti kĺbov a zápalu známe ako spondyloartritída, rovnako ako známky osteoartritídy.  

Perfektná diera

Najzaujímavejším aspektom tejto kostry však bola jednoznačne diera v hrudnej kosti. Spočiatku sa výskumníci domnievali, že ide o „foramen“ v hrudnej kosti, vývojový stav, ktorý postihuje asi 5% modernej populácie, keď hrudná kosť nie je úplne sformovaná. Otvor s rozmermi približne 1,5 cm na 1,1 cm však nebol vývojovou poruchou, ale skôr zmenou vytvorenou „prienikovou traumou“, spôsobenou pravdepodobne sedemstranným styraxom, teda kopijou.  

Agelarakis s pomocou svojej manželky, Argiro Agelarakis, vedeckej ilustrátorky a antropologičky, ktorá tiež pôsobí v Adelphi, vytvoril niekoľko replík sedemstranných styraxových (kopijových) zbraní vyrobených z bronzovej zliatiny.

Agelarakis zistil, že po hodení replikami sa nikdy nevytvorí dokonalý kruh, keď zasiahnu svoj cieľ. Je to preto, že majú parabolickú dráhu, ktorú dosahujú pri prelete vzduchom. Takže kopija do muža pravdepodobne nebola hodená.  

Podobne, muž pravdepodobne nebol zranený počas bitky či boja, pretože by sa pravdepodobne bránil, a to by spôsobilo iný tvar zranenia, určite nie takýto skoro dokonalý kruh. S najväčšou pravdepodobnosťou bol muž imobilizovaný, predpokladá sa, že buď stál proti múru, kľačal s rukami zviazanými za chrbtom alebo ležal na chrbte na zemi predtým, ako styrax vnikol do jeho hrude, pričom išlo pravdepodobne o popravu.

Agelarakis teda dospel k záveru, že rana nebola spôsobená vrhom, ale prienikom kopije do hrudnej kosti extrémnou silou.

Niekoľko experimentov na katedre fyziky na Univerzite Adelphi ukázalo, že na takét prepichnutie mužskej kosti by bola potrebná extrémna sila, presahujúca 2200 newtonov, čo zodpovedá približne hmotnosti 227 kilogramov.

Nie je jasné, prečo bol muž popravený. Pravdepodobne to však bolo v čase politického prevratu, možno po vojenských turbulenciách alebo represáliách počas zmeny režimu. Zubná analýza ukázala, že tesne pred smrťou muža sa jeho stravovanie značne zhoršilo, čo naznačuje, že v posledných dňoch života bol väzňom alebo zajatcom.

Starobylé kosti muža sa nateraz nachádzajú v archeologickom múzeu na Thasose.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65305-murder-mystery-ancient-greece.html

Obrázok: scienceandtechblog.com/wp-content/uploads/2019/04/38672/ancient-greek-murder-

victim-passed-away-with-strangely-perfect-circle-in-chest-1068×574.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.