Staroveká kráľovná Wari ožila vďaka novým technológiám

Súdny znalec vytvoril podobu kráľovnej Wari, ktorá žila asi pred 1200 rokmi v Peru.

Na prvý pohľad sa zdá, že vráskavá tvár tmavovlasej ženy so zlatými náušnicami je skutočná. Ale nie je to pravda, ide o rekonštrukciu vytvorenú z modelovacej hliny, pričom podkladom pre jej vytvorenie je lebka kráľovnej Wari, ktorá žila asi pred 1200 rokmi v Peru.

Peruánski a poľskí archeológovia objavili kráľovnú v pyramídovom mauzóleu, známom ako El Castillo de Huarmey (Huarmeyho hrad), ktoré sa nachádza v severnej časti mesta Lima. V hrobke sa nachádzali pozostatky 58 šľachticov vrátane kráľovnej, ktorá bola pochovaná v súkromnej komore. Všetky ženy patrili ku kultúre Wari, ľuďom, ktorí žili v regióne od 700 do 1000 rokov tohto letopočtu, dlho predtým, než sa Inkovia dostali k moci.

Kráľovnina hrobka bola plná šperkov a iných vzácnych artefaktov vrátane medenej obradnej sekery a strieborného pohára. V hrobke objavili aj lebku, ktorú poskytli Oscarovi Nilssonovi, súdnemu umelcovi so sídlom vo Švédsku, aby mohol zrekonštruovať kráľovnine črty tak, aby sa s ňou mohol zoznámiť celý svet.  

Lebka však bola príliš vzácna, aby sa s ňou len tak pracovalo. Nilsson preto použil počítačovú tomografiu (CT) na vytvorenie virtuálneho 3D obrazu lebky. Potom poslal digitálne dáta do 3D tlačiarne, ktorá vyrobila repliku lebky z vinylového plastu.

Práve vtedy sa začali náročné práce. Na to, aby sa správne zrekonštruovala podoba podľa lebky je dôležité poznať pohlavie, vek, hmotnosť a etnickú príslušnosť, čiže faktory, ktoré ovplyvňujú hrúbku tvárového tkaniva.

Nilsson vedel, že kráľovná Huarmey mala minimálne 60 rokov. Vyzbrojený týmito a ďalšími vedomosťami sa pustil do práce a po celej replike kráľovskej lebky rozpichal 30 plastových kolíkov určitej dĺžky. Až potom začala tá pravá zábava s rekonštrukciou tváre. Tvár bola vytvorená krôčik po krôčiku, zvnútra von, sval po svale.  

Použil rôzne metódy forenzných umelcov na to, aby spoľahlivo obnovil oči, nos a ústa ženy. Uši však ostávajú len špekulatívne.

Potom pokryl svaly vrstvou kože. Podrobnosti tváre ako vrásky a póry sú vyryhované, aby získali na autentickosti. Následná podoba bola odliata zo silikónu. Nilsson pri rekonštrukcii použil protetické oči, rovnako ako skutočné ľudské vlasy, ktoré vložil do silikónovej tváre. V skutočnosti použil originál peruánske ľudské vlasy, ktoré kúpil poľský archeologický tím ešte v Peru.

Pripli jej dokonca aj kovové náušnice, ktoré sú presnou replikou náušníc, ktoré boli v hrobe objavené. Celkovo Nilsson strávil 220 hodín rekonštrukciou kráľovnej, ktorú dokončil koncom novembra. Novú tvár popísal ako tvár staršej ženy s veľkou dôstojnosťou, ktorá vyzerá múdro a skúsene, rovnako ako trochu unavene a možno aj smutne či hĺbavo. Myslela na niečo, možno na minulosť tak, ako to niekedy robia starší ľudia.

Techniku, ktorú Nilsson používal na opätovné vytvorenie podobnosti starovekej kráľovnej, používajú aj agentúry na presadzovanie práva, ak nie je možné identifikovať obeť. Rekonštrukcia tváre kráľovnej Wari je teraz vystavená v novom peruánskom exponáte v Národnom etnografickom múzeu vo Varšave v Poľsku.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61216-ancient-wari-queen-reconstructed.html

Obrázok: astignews.com/wp-content/uploads/2017/12/ancient-wari-queen-brought-to-li.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.