Staroveká minca z Jeruzalema

Úplne prvá nájdená staroveká zlatá minca z Jeruzalema zobrazuje cisára Nera

Objav vzácnej zlatej mince, ktorá má na sebe obraz rímskeho cisára Nera, sa podaril počas archeologických vykopávok na hore Sion v Jeruzaleme.

Minca je výnimočná, nakoľko sa doteraz mince podobného druhu v Jeruzaleme nikdy pri vedeckých vykopávkach neobjavili. Mince tohto typu sú zvyčajne uložené v súkromných zbierkach, kde neexistuje jasný dôkaz o tom, aké je ich miesto pôvodu.  

nero

Zlatá minca (aureus) zobrazuje portrét hlavy mladého Nera ako cisára. Nápis okolo okraja znie: NERO CAESAR AVG IMP. Na rubovej strane mince je zobrazený dubový veniec, ktorý obsahuje písmená „EX SC“ s okolitým nápisom „Pontif MAX TR P III“. Dôležité je, že tieto nápisy pomohli datovať mincu do obdobia rokov 56-57. Identifikáciu mince mal na starosti historik a numizmatik Dr. David Jacobson z Londýna.

Minca sa datuje do obdobia viac ako desiatich rokov pred zničením Jeruzalema Rimanmi v roku 70 nl, a bola nájdená v materiály mimo trosiek židovských víl z 1. storočia, kde sa konali výkopové práce. Tím predpokladal, že veľké domy mohli patriť bohatým členom kňazskej kasty.

Minca pravdepodobne pochádza z bohatstva jedného z 2000 rokov starých židovských prepychových obydlí, ktoré tím UNC Charlotte odhalil na danom mieste. Vykopávky sa robili v miestach starej štvrte, plnej kňazských a aristokratických obydlí v časti Horného Jeruzalema. Minca sa našla v dobre zachovanej izbe vo veľkom zámočku, ktorý sa honosil aj židovským rituálnym bazénom (mikve) a sociálnym zariadením, ktorých časti sa našli neporušené.

Tento zámok a ďalšie jemu podobné boli úplne zničené Titom a rímskymi légiami v dobách, kedy bol Jeruzalem zrovnaný so zemou. Je pravdepodobné, vzhľadom k vnútornej hodnote zlatej mince, ju majiteľ ukryl pred zničením mesta, a bola prehliadnutá aj útočiacimi a plieniacimi rímskymi vojakmi.

Ide o naozaj cenný kus osobného majetku a nie je možné, ba ani pravdepodobné, že by ju jednoducho zabudli ako smeti alebo nedbalo upustili. Je skôr možné, že sa objavila mimo týchto štruktúr preto, že táto oblasť bola zničená a zavládol v nej úplný chaos.

Vyobrazenie Nera je významné v tom, že ukazuje na prítomnosť rímskej nadvlády a poskytuje jasný dátum obsadenia rezidencií. Neexistuje žiadny historický dôkaz, že Nero niekedy navštívil Jeruzalem. Dá sa však poukázať na to, že minca je datovaná do rovnakého roka ako posledná návšteva sv. Pavla v Jeruzaleme, ktorá vyústila v jeho zatknutie (na základe obvinenia z prijímania pohanov do chrámu) a uväznenie v Caesarei. Nero bol posledným rímskym cisárom z Julio-klaudianskej línie a jeho vláda trvala štrnásť rokov (54 – 68 nl). Mal povesť tyrana a niektorí verili, že bol zodpovedný za ničivý požiar v roku 64 nášho letopočtu, ktorý vyústil v spálenie veľkej časti Ríma.

Archeologický projekt vyniesol na svetlo rad ďalších významných nálezov v priebehu letnej sezóny 2016 a práce na mieste budú pokračovať aj v budúcom roku.

_______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojancient-origins.net/news-history-archaeology/first-ever-ancient-

gold-coin-be-found-jerusalem-bears-image-emperor-nero-020984

Obrázok: jpost.com/HttpHandlers/ShowImage.ashx?ID=354665

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.