Staroveké kamenné štruktúry Saudskej Arábie

V dňoch 27. októbra až 29. októbra 2017 spravil archeologický tím v Saudskej Arábii takmer 6000 fotografií starých kamenných štruktúr a iných typov archeologických nálezísk.

Toto je archeológ David Kennedy, ktorý v roku 1978 založil letecký fotografický archív pre archeológiu na Blízkom východe (APAAME).

Popri poskytnutí obrovského množstva nových informácií o tajomných kamenných štruktúrach regiónu odhalilo takmer 6000 fotografií aj úžasnú krajinnú geológiu a krajinu ako takú. Obrázky ukazujú napríklad dva biele sopečné vrcholy, známe ako Jabal Bayda a Jabal Abyad. Obidva vrcholy hlboko kontrastujú s hustou temnotou okolitých vrcholov a okolitého lávového poľa.

Kamenná stavba, ktorú archeológovia kvôli jej tvaru nazývajú aj príveskom, je viditeľná aj cez Google Earth a je dlhá asi 100 metrov, pričom priemer dosahuje asi 25 metrov. Letecká fotografia odhaľuje, že spojovacia stena medzi kruhom s kopou kamenia v strede a trojuholníkom je v skutočnosti radom obdĺžnikových platforiem. Letecká fotografia tiež ukazuje, že všetky tri časti stavby sú opatrne postavené s klenutými kameňmi.

Tucet kľúčových dierok, ktoré sú taktiež pomenované podľa svojho tvaru, je možné vidieť na záberoch spolu s niekoľkými pridruženými štruktúrami, ktorých tvary sa zdajú byť viac pravouhlé. Obdĺžnikovo vyzerajúce štruktúry môžu ponúknuť dôkazy o tom, že tieto kľúčové dierky boli vytvorené už dávno.

Let doviedol Kennedyho nad hromadu kamenia a nad časť tajomnej obdĺžnikovej štruktúry, ktorú archeológovia nazývajú bránou. Je pomenovaná po nejasnej podobe staromódnej brány. Štruktúry sa dajú zahliadnuť uprostred zvyškov prietoku lávy. Prietok pokrýva časť brány, čo naznačuje, že brána je staršia ako tento tok. Ak sa výskumníkom podarí datovať lávový tok, poskytnú tak informácie aj o veku brány.

Kamenné štruktúry v Saudskej Arábii svojím tvarom pripomínajú aj draka. Archeológovia vo všeobecnosti veria, že draci sa využívali na lovenie a zabíjanie zvierat. Drak je čiastočne pokrytý zvyškami toku lávy, čo naznačuje, že je starší ako tok lávy.

Na snímkoch možno vidieť i štyri brány typu I, ako ich nazývajú archeológovia. Každá z nich má dĺžku 65 metrov a je tvarovaná do písmena „I“. Letecká fotografia ukazuje, ako starí stavitelia starostlivo načrtli tvary štyroch brán a až následne ich vysypali kamením.

Archeológovia v súčasnosti študujú takmer 6000 nových fotografií. S cieľom pomôcť vyriešiť mnohé tajomstvá, ktoré tieto kamenné štruktúry predstavujú, je však potrebná skutočná terénna práca.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61203-ancient-stone-structures-saudi-arabia-photos.html

Obrázky: arabnews.com/sites/default/files/styles/n_670_395/public/2017/11/15/1034221-1963681768.jpg?itok=PbEXqOg-

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.