Staroveké pueblo využilo na stavbu Chrámu Slnka zlatý rez

Táto satelitná snímka Chrámu Slnka na archeologickom nálezisku Mesa Verde odhaľuje jeho geometrické vlastnosti.

Veľké pyramídy v Gíze, Partenón v Aténach a Chichén Itzá v Mexiku majú niečo spoločné. Okrem toho, že priťahujú hordy turistov, to vyzerá tak, že všetky tieto architektonické skvosty narábajú so zlatým rezom.

Zlatý rez je vlastne číslo, matematicky vyjadrené v tvare 1.618, čo je len niekoľko prvých číslic nekonečnej desiatkovej sústavy. Dá sa však vyjadriť aj inak, a to za použitia dvoch veličín, väčšiu z nich nazvime „a“ a menšiu „b“. Tieto dve veličiny sú v zlatom pomere (či v zlatom reze) vtedy, ak b/a je rovné a/(a+b). Výsledkom je zmes s esteticky príjemnými rozmermi. Zlatým rezom sa dá v prírode zapísať naozaj mnoho vecí.

Podoby zlatého rezu, ako aj ďalších geometrických tvarov, boli nájdené na mnohých neočakávaných miestach sveta, napríklad v Chráme Slnka v Mesa Verde v Coloradskom národnom parku, ktorý bol postavený starovekými Pueblo ľuďmi (pôvodní americkí indiáni). Pueblo indiáni žili tam, kde sa rozprestiera terajší Juhozápad, pričom nepoužívali ani nepoznali žiadny známy písaný jazyk alebo písomnú číselnú sústavu.

Sherry Towers, fyzička a štatistka na Arizona State University, prezerala 800 rokov staré ruiny chrámu v tvare písmena D. Jej prvotným cieľom bolo zistiť, či tento starostlivo konštruovaný obradný chrám slúžil aj ako astronomické observatórium na sledovanie nebeských telies, rovnako ako Plejád a Vegy. Samotný chrámu bol usporiadaný tak, aby korešpondoval so slnečným slnovratom a mesačným pokojom (bodom, v ktorom Mesiac zmení svoj smer od severu k juhu či od juhu k severu).

Towersová si všimla, že sa v jej výpočtoch objavuje stále dookola rovnaké meranie. Keď si všimla, že na rozložení kľúčových vlastností danej lokality sa podieľa aj mnoho geometrických tvarov, rozhodla sa to bližšie a detailnejšie preskúmať.  

V rozložení objektu tak nakoniec zdokumentovala obdĺžniky so zlatým rezom, ako aj ďalšie geometrické tvary ako rovnostranné trojuholníky, štvorce, pravouhlé 45 stupňové trojuholníky a taktiež Pytagorove trojuholníky. To znamená, že Chrám Slnka by mohol predstavovať jeden z najranejších príkladov znalosti viacerých geometrických tvarov v prehistorickej Severnej Amerike.  

Vzhľadom k tomu, že domorodé Pueblo národy nemali žiaden písaný jazyk alebo číselnú sústavu, presnosť takýchto usporiadaní sa dá považovať za pozoruhodné dielo. Nie je jasné, prečo títo natívni obyvatelia Ameriky potenciálne cítili potrebu vytvorenia týchto štruktúr v areáli Chrámu Slnka. Možno, že odborné vedomosti o tom, ako postaviť tieto štruktúry s pravítkom a šnúrou, ostanú stále zahalené rúškom tajomstva podobne ako vlastný mysticizmus slávnostného charakteru lokality.

Avšak, zdanlivá starostlivosť, s ktorou bol tento chrám navrhnutý a postavený, len podporuje myšlienku, že toto miesto bolo v danom regióne dôležité pre vykonávanie obradov a rituálov. Aj keď nepoužili žiadnu techniku, meranie týchto tvarov v Chráme Slnka ukazuje relatívnu chybu menšiu ako 1 percento. Taktiež to vyzerá tak, že pri stavbe jednotlivých konštrukcií sa použila rovnaká merná jednotka, ktorá zodpovedá približne 30 centimetrom. Práve kvôli týmto meraniam sa dá povedať, že jednotlivé obrazce nevznikli náhodne, ale boli dopredu premyslené.  

Výskumníci sa snažia zistiť, či sa podobný objav nepodarí aj na iných miestach po predkoch slávnostných pueblo, ako napríklad v Pueblo Bonito v Novom Mexiku v Chaco Culture National Historical Park. Sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či táto oblasť vykazuje použitie podobnej mernej jednotky. Je to však úloha, ktorá zaberie niekoľko najbližších rokov.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/57862-sun-temple-golden-ratio-found.html

Obrázok: tallbloke.files.wordpress.com/2017/01/pueblo.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.