Staroveké slávnostné komplexy odhalené v najsuchšej púšti sveta

5 000 rokov staré miesto v púšti Atacama je slávnostným komplexom postaveným za pomoci týchto vertikálnych kameňov.

Staroveké slávnostné komplexy objavené v najsuchšej púšti na svete naznačujú, že aj takéto miesta prekvitali pred tisíckami rokov v dnešnej púšti Atacama v Čile.

Tím archeológov dospel k záveru, že dve archeologické náleziská vzdialené od seba menej ako jeden kilometer sa používali na slávnostné účely. Touto štúdiou sa zaoberali profesori archeológie Catherine Perlèsová z Université Paris Nanterre a Lautaro Nuñez z univerzity Católica del Norte v Čile.

Aby zvládli tvrdé podmienky vyprahnutej púšte Atacama, museli ľudia, ktorí tam žili, využívať to, čo vedci nazývajú ekologické útočiská, čiže miesta, ktoré mali dostatok vody, živočíchov a rastlín na podporu prežitia. Ľudia sa zrejme zhromaždili v dvoch blízkych ekologických útočištiach s cieľom vybudovať dve miesta, pričom ich výstavba mohla byť organizovaná náboženskými vodcami. O tom vás presvedčia Perlès a Nuñez v článku zverejnenom online 26. októbra 2018 v časopise Antiquity.

Bohaté 3200 rokov staré miesta

Pôsobivejšia z týchto dvoch lokalít prekvitala v rokoch 1200 pnl až 500 pnl. Posledné výkopy z roku 2015 obsahujú masívne kamenné pamiatky, hrobky detí a zlaté obety, či ďalšie exotické materiály z oblasti Amazónie a Tichomoria. Vedci zvýrazňujú fakt, že tam objavili aj pozostatky 28 detí, z ktorých niektoré boli pochované s ozajstným bohatstvom.

3200 rokov staré slávnostné miesto skrývalo aj detské hrobky, ktoré obsahovali zlatú plaketu či pozlátenú hlavu s malachitovými očami a chocholom.

V dvoch hroboch archeológovia objavili komplikovane zdobené zlaté prívesky, inde zas pozlátené drevené hlavy so zelenými malachitovými očami a chocholom, ktoré sa datujú od roku 690 pred nl až po rok 540 pred nl.

Mnohé nájdené artefakty vykazujú známky intenzívneho používania pigmentov, potravín a nápojov, no tiež halucinogénov vyrobených zo semien Cebil ( Anadenanthera sp.) a kukurice (Zea mays), pričom obe boli podľa autorov štúdie dovážané z nížin v severovýchodnej Argentíne.

5 000 rokov staré nálezisko

Druhé nálezisko bolo naposledy vykopané v roku 1985 a v tom čase sa považovalo za osadu. Avšak, keď Perlès a Nuñez prehodnotili to, čo sa objavilo, dospeli k záveru, že ide o slávnostný komplex, ktorý bol postavený pred 5000 rokmi.

Ich výskum odhalil aj to, že žiadna zo štruktúr sa nepoužívala ako obydlie a že ich architektúra je podobná architektúre druhého náleziska v púšti Atacama. Na oboch miestach sú stavby postavené s veľkých vertikálnych tabúľ s výškou až 1,5 metra. Navyše sa na oboch miestach našli artefakty s vysokým podielom červeného pigmentu, ktoré sa pravdepodobne využívali pri slávnostných príležitostiach a obradoch s nimi spojenými.  

Aj keď obaja vedci sú presvedčení, že 5 000 rokov staré nálezisko sa využívalo na slávnostné účely, nedokážu presne povedať, čo sa v týchto miestach vlastne uskutočňovalo. Je to prehistorická lokalita, ktorá neponúka žiadne texty, ktoré by na tieto otázky mohli poskytnúť odpovede. Dúfajú však, že raz zistia aj to, aké obrady tu vlastne prebiehali.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64025-ancient-ceremonial-complexes-atacama.html

Obrázok: scielo.conicyt.cl/img/revistas/rgeong/n70//0718-3402-rgeong-70-00183-gf4.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.