Starovekí ľudia sledovali sopečnú erupciu. Pravdepodobne ju zachytáva táto ilustrácia.

Zľava doprava: starovekí ľudia namaľovali túto ilustráciu na skalný prístrešok v blízkosti sopky; farebné prevedenie skalného umenia, ktoré je vylepšené programom; zrekonštruovaná verzia obrazu.

Po zradnej sopečnej erupcii počas doby bronzovej sa k sopke blížili zvedaví ľudia a ich psia svorka, pričom tam zanechali stopy v jemnom sopečnom popole.

Hydrovulkanická erupcia, ktorá nastala, keď explodovala prehriata zmes magmy a podzemnej vody, bola taká pôsobivá, že práve ju podľa novej analýzy zakreslili ľudia na neďalekej skale v dnešnom západnom Turecku.

Vedúci výskumný pracovník Ianan Ulusoy, odborný asistent katedry geologického inžinierstva na Hacettepe University v Turecku, si myslí, že práve ľudia, ohromení zvukmi prvej hydrovulkanickej erupcie v oblasti, sa začali blížiť k miestu erupcie, no zároveň kráčali po mokrom hydrovulkanickom popole a zanechali v ňom po sebe stopy. Išlo o udalosť, s ktorou sa aj títo ľudia stretávali len zriedkavo. Pravdepodobne ich práve tento impulz viedol k tomu, aby za sebou zanechali nejakú stopu.  

Výskumníci sa o dávnych stopách prvýkrát dozvedeli v šesťdesiatych rokoch, keď si pracovníci stavajúci priehradu Demirköprü pri obci Sindel v Turecku všimli zachované cesty. Tieto odtlačky sú teraz známe ako „stopy Kula“, pretože sa nachádzajú vo vulkanickom geoparku Kula, kde sa majestátna sopka Çakallar nachádza.

V priebehu rokov už výskumníci tieto stopy datovali, ale nie vždy správne. Napríklad hneď prvý pokus v roku 1968 naznačoval, že stopy sú staré 250 000 rokov, čo viedlo k tomu, že ich výskumníci pripisovali neandertálcom (Homo neanderthalensis).

V novej štúdii boli použité dve metódy na určenie dátumu, kedy stopy vznikli. Prvou z nich bola takzvaná héliová metóda, ktorá meria úbytok uránu a tória v héliu, aby sa vypočítal vek erupcie drobných kryštálov zirkónu nachádzajúcich sa na mieste. Tím použil aj datovanie za pomoci chlóru, ktoré meria hladiny rádioaktívneho chlóru, ktorý vzniká, keď kozmické žiarenie narazí na atómy vápnika alebo draslíka.

Výsledky ukázali, že stopy vznikli pred 4700 rokmi, čo znamená, že ich nezanechali neandertálci (ktorí vyhynuli asi pred 40 000 rokmi), ale skôr novodobí ľudia.  

Výskumný spolupracovník Martin Danišík, pracujúci na Earth and planetary sciences na Curtin University v austrálskom Perthe upresňuje, že dva nezávislé prístupy k datovaniu ukázali interne konzistentné výsledky a kolektívne tak naznačujú, že svedkami sopečnej erupcie počas prehistorickej doby bronzovej pred 4 700 rokmi bol Homo sapiens a udialo sa to 245 000 rokov neskôr, ako bolo pôvodne stanovené.

Malé odtlačky na mieste nálezu naznačujú, že títo starovekí ľudia používali pri chodení aj pomôcky a sprevádzal ich neznámy druh Canis, ktorý zahŕňa vlky, kojotov a psov.

Predchádzajúca analýza navyše naznačovala, že títo ľudia utekali pred erupciou. Po preskúmaní vzdialeností medzi jednotlivými krokmi sa však zdá, že kráčali normálnou rýchlosťou. Výskumníci v štúdii na základe pozorovaní potvrdili, že stopy naznačujú smer chôdze zo západu na východ smerom ku sopečnému kužeľu.

Červené skalné umenie

Nové datovanie vrhá svetlo aj na veľkolepý kúsok skalného umenia, dlho známy miestnym obyvateľom, ale vedcami objavený až v roku 2008. Toto vyobrazenie sa nachádza necelé 2 km od fosílnych stôp, asi 20 minút chôdze.

Stopy ukazujú, že ľudia boli svedkami výbuchu sopky. Takže je možné, že známa skalná maľba Kanlitaş môže zobrazovať práve vybuchujúce skaly a lávové prúdy. Ilustrácia ukazuje kruhový tvar podobný kráteru v strede, s čiarou pod ním, ktorá môže predstavovať lávu vytekajúcu zo sopky. Okolo krátera sú čiary, ktoré môžu predstavovať sopečné prieduchy a odtlačky rúk bez palcov.  

Je možné, že títo ľudia patrili medzi prvých svetových vulkanológov, to znamená, že niektorí z nich videli a následne aj zaznamenali sopečnú erupciu.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65609-ancient-volcano-rock-art.html

Obrázok: thumbs-prod.si-cdn.com/RWi-kwhA1elS87xmDWg4aBWsjFE=/

800×600/filters:no_upscale():focal(1342×976:1343×977)/https://public-media.si-cdn.com/

filer/65/cf/65cfba4b-9a20-42ad-95c8-ab3b6cfcb077/ahr0cdovl3d3dy5saxzlc2npzw5jzs5jb20vaw1hz2vzl2kvmdawlzewns84otkv

b3jpz2luywwvum9jay1hcnqtdm9sy2fuby01lmpwzw.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.