Staroveký egyptský chrám z čias vlády kráľa Ptolemaia IV. bol nájdený pozdĺž toku rieky Níl

Stavebníci, ktorí kopali kanalizačné potrubia v egyptskom meste Tama, objavili niečo neuveriteľné. Zo zeme sa postupne vynáral komplikovane zdobený 2200 rokov starý chrám z čias kráľa Ptolemaia IV.


Ministerstvo starožitností stavbu zastavilo a povolalo archeológov, aby tento nález preskúmali. Doteraz tím objavil východo-západnú stenu, severojužnú stenu a juhozápadný roh chrámu, pričom všetky sú zdobené výjavmi egyptského boha Hapiho, ktorý je bohom plodnosti a každoročných záplav rieky Nílu, čo umožňuje poľnohospodárstvu v tomto regióne starovekého Egypta doslova prekvitať.

Objavené rezbárske práce ukazujú, že bohovi Hapimu sa obetovali vtáci a iné zvieratá. Fragmenty textu spomínajú Ptolemaia IV., štvrtého faraóna egyptskej dynastie Ptolemaiovcov. Ptolemaiovci boli macedónski Gréci, ktorí v Egypte vládli od roku 305 pnl. do 30 pnl., pričom často preberali kráľovské a náboženské symboly bývalých egyptských vládcov. Slávna Kleopatra, ktorá vládla Egyptu od roku 51 pnl. do roku 30 pnl., bola poslednou vládkyňou z rodu Ptolemaiovcov.

Tím archeológov doteraz objavil východo-západnú stenu, severojužnú stenu a juhozápadný roh chrámu.

Nález sa uskutočnil v meste Tama, severne od Sohagu v Egypte, na západnom brehu Nílu. Táto oblasť zvaná aj Kom Shaqao leží na území, ktoré bolo kedysi hlavným mestom 10. egyptského okresu. V minulosti sa používal aj názov Wajit.

Ptolemaios IV. vládol Egyptu od roku 221 pnl. až do 204 pnl. Bol synom Ptolemaia III. a Berenice II., slávnej jazdkyne, ktorá prežila svojho manžela, aby ju neskôr otrávili na príkaz jej syna, ktorý bol jej spoluvládcom. Berenice mala násilnú minulosť, podľa historiek z dávnych dejín nechala zabiť svojho prvého manžela Demetriusa po tom, ako odhalila jeho pomer s jej vlastnou matkou, pričom k vražde došlo v izbe matky.

Vláda Ptolemaia IV. nebola úspešná. Podľa historikov sa faraón radšej situoval do roly umelca, než by prejavoval záujem o vedenie kráľovstva, pričom údajne zveril väčšinu kráľovských náležitostí a povinností ambicióznemu kňazovi menom Sosibius. Za vlády Ptolemaia skoro došlo k strate území Coele-Syria (v súčasnosti táto oblasť pokrýva časti Libanonu a Sýrie). Po tejto nepríjemnosti sa Egypťania začali búriť proti jeho vládnutiu, čím spôsobili nestabilitu a smrtiace boje, ktoré narúšali posledných päť rokov jeho vlády.

Manželka a zároveň sestra Ptolemaia IV. Arsinoe III. mu porodila dediča Ptolemaia V. Epifanés v roku 210 pnl. V roku 204 pnl. zomrel Ptolemaios IV., pričom to jeho spolupracovníci držali v tajnosti po celý rok. Tí istí muži zavraždili Arsinoe III., čo im umožnilo vládnuť prostredníctvom vtedy len 5-ročného Ptolemaia V., ktorý bol väčšinu svojho vládnutia pod ich kontrolou a zomrel náhle v roku 181 pred Kristom. Práve počas jeho vlády vznikli Rosettské dosky, pričom jedna z nich umožnila moderným archeológom dekódovať egyptské hieroglyfy.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/ptolemy-iv-temple-ancient-egypt.html

Obrázok: cdn.mos.cms.futurecdn.net/2rcfNAgoe5F2JtTsK8ntQB-970-80.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.