„Staroveký“ kamenný kruh postavil v roku 1990 škótsky farmár

Archeológovia si mysleli, že tento kamenný kruh v škótskom meste Aberdeenshire má viac ako 3500 rokov. Teraz je však už isté, že ho v deväťdesiatych rokoch postavil farmár.

Kamenný kruh v severovýchodnom Škótsku, o ktorom sa archeológovia domnievali, že bol postavený pred tisíckami rokov, nie je starší ako pár desaťročí.

Začiatkom tohto mesiaca archeológovia z Aberdeenshire Council a agentúry Historic Environment Scotland oznámili, že kruh z kameňov v odľahlej poľnohospodárskej oblasti v blízkosti mesta Alford, západne od Aberdeenu, je veľmi podobný kruhom starým približne 3500 až 4500 rokov. Doteraz sa nič podobné v širokom okolí tohto miesta nenašlo.

Ale v pondelok 21. januára archeológ Aberdeenshire Council Neil Ackerman urobil melancholické oznámenie na Twitteri v tom zmysle, že ďalší výskum určil kamenný okruh v blízkosti Alfordu za relatívne modernú repliku, ktorá vznikla pred niekoľko málo rokmi.   

Kruhová replika

Kamenný kruh v blízkosti mesta Alford spočiatku nedal archeológom spávať, pretože nebol zaznamenaný na žiadnych pozemkových záznamoch alebo archeologických správach z tejto oblasti.

Reprezentatívny kamenný okruh bol menší než zvyčajne.  

Jeden z bývalých majiteľov farmy, kde sa okruh našiel, kontaktoval archeológov študujúcich kamenný okruh v Alforde a informoval ich, že bol postavený zo skál z neďalekej oblasti, a to niekedy v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Ackerman sa vyjadril, že aj keď niektoré detaily o náleze v Alforde nezodpovedali archeologickým črtám kamenných okruhov inde v regióne (napríklad bol o niečo menší ako obvykle), nepovažovali to dovtedy za nejaký veľký problém.

Existujú rôzne repliky podobných okruhov, ale zvyčajne nie sú také dobré a vierohodné. Chlapík, ktorý postavil tento, vedel presne, čo robí. Dokonale kopíroval podobné regionálne pamiatky nájdené na iných miestach.

Farmár sa však nepokúšal oklamať ľudí, aby si mysleli, že kruh je starodávny. V skutočnosti sa zdá, že o ňom nikomu nepovedal, a preto sa okruh nenachádza v žiadnych záznamoch.  

Scénické miesto

Oblasť, kde bol kamenný okruh nájdený, je mimoriadne malebná, podobne ako okolie skutočne starobylých kamenných okruhov v tejto oblasti. Zdá sa, že ho farmár postavil z veľkých kameňov, ktoré boli donesené z blízkych polí.

Aj keď to určite vyžadovalo veľa náročnej práce, zdá sa, že ho postavil len pre vlastné potešenie. Je tu pekný výhľad a on postavil niečo, čo by ho ešte ozvláštnilo.  

Ackerman strávil veľa času odpovedaním na mediálne otázky o „starobylom“ kamennom kruhu, ktorý nebol až taký starobylý. Doteraz však vedci podľa ničoho nedokážu určiť dobu, v ktorej boli staré kamene vložené do zeme.

Oznámenie, že kamenný kruh je modernou replikou je určite lepšie ako neurobiť vôbec žiadne oznámenie.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64555-ancient-stone-circle-is-modern-replica.html

Obrázok: thumbs-prod.si-cdn.com/-snpx0U2mM5VxzrTOM2kgNHbU0M=/

800×600/filters:no_upscale()/https://public-media.si-cdn.com/filer/64/bb/64bb5f8b

-893a-4f15-a27f-79f72d83632c/fake_stone_circle.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.