Staroveký kostol ukrytý v tureckom jazere. Pod ním môže ležať ešte aj pohanský chrám

Zničený kresťanský kostol v tureckom jazere Iznik bol pravdepodobne postavený okolo roku 390 nl.

Keď Mustafa Şahin prvýkrát uvidel fotografie ponoreného starého kostola pod hladinou tureckého jazera Iznik, nemohol uveriť tomu, čo vidí.

Vedúci archeológie na univerzite Bursa Uludağ niekoľko rokov prehľadával brehy jazera, ale až keď mu miestni vládni inšpektori v roku 2014 ukázali niekoľko leteckých fotografií, uvedomil si, že práve samotné jazero skrýva staré zrúcaniny, ktoré tak dlho hľadal.

Keď Şahin prvýkrát videl fotografie jazera, bol prekvapený tým, že vidí jasnú kostolnú štruktúru. Od roku 2006 robil terénne prieskumy v Izniku, no takú nádhernú štruktúru dovtedy nevidel.  

Zničený starodávny kostol leží asi 3 metre pod hladinou jazera, asi 50 metrov od brehu jazera Iznik, v blízkosti západného cípu Turecka asi 2 hodiny jazdy od Istanbulu.

Archeológovia si myslia, že kostol v rímskom štýle, známy ako bazilika, bol postavený na brehu jazera okolo roku 390 nl, keď bol Iznik známy pod menom Nikaia a Istanbul bol Konštantínopolom – východným centrom Rímskej ríše. Archeológovia si teraz myslia, že tento kostol môže skrývať ďalšie poklady, konkrétne pohanský chrám, ktorý by mohol ležať pod ním.  

V roku 740 nl kostol zničilo zemetrasenie, a ten sa neskôr potopil pod povrch jazera, čím sa na ponorené zrúcaniny rokmi zabudlo, až kým sa znovu neobjavili po viac ako 1600 rokoch.  

Pre záchranu tejto pamiatky Şahin a vedúci miestnej samosprávy Alinur Aktaş požiadali, aby sa toto miesto stalo prvým podzemným archeologickým múzeom v Turecku.

Podvodná archeológia

Şahin a personál z archeologického múzea od roku 2015 vykonali podmorské výkopy ponorenej baziliky. Horúce podnebie regiónu zapríčinilo, že jazero je plné rias, ktoré znižujú viditeľnosť počas výkopových ponorov na pár centimetrov. Archeológovia používajú špeciálne vákuové zariadenia na prenášanie pôdy z podmorských výkopov na breh, kde ju je možné preosievať a hľadať artefakty.

Şahin uviedol, že najdôležitejšie nálezy zahŕňali niekoľko ľudských hrobov pod hlavnou priečnou stenou baziliky. V týchto hroboch (ktoré vznikli pred postavením baziliky) objavili aj niekoľko mincí, pochádzajúcich z obdobia vlády rímskeho vládcu Valensa (ktorý vládol od roku 364 do 378 nl) a Valentiniana II. (ktorý vládol od 375 do 392 nl). Tento nález datuje postavenie baziliky do obdobia po roku 390 nl.

Şahin je presvedčený, že bazilika bola venovaná svätému Neophytovi, ktorého v r. 303 za vlády cisára Diokleciána v Nikai zabili Rimania. O desať rokov neskôr, v roku 313, vydal cisár Konštantín Veľký milánsky edikt, ktorý stanovil náboženskú toleranciu voči kresťanstvu v celej Rímskej ríši. Na základe toho bol Neophytos oslavovaný ako raný kresťanský mučeník.

Mesto Nikaia sa stalo slávnym v celom kresťanskom svete v roku 325 nl, keď tam Konštantín zvolal prvú radu cirkevných vodcov, aby určili základné piliere náboženstva, ktoré presadzoval po celej pohanskej rímskej ríši.

Chrámové tajomstvo

Ponorené „kresťanské“ zrúcaniny v jazere Iznik však môžu ukrývať ešte staršie tajomstvo.  

Şahin povedal, že bazilika mohla byť postavená na pohanskom chráme zasvätenom Apolónovi, gréckemu a rímskemu bohu Slnka, niekedy spájanému s Ježišom v ranom kresťanskom období. Rímske záznamy vravia, že cisár Commodus, ktorý vládol rímskej ríši od roku 180 do roku 192 nl. postavil Apolónovi chrám v Nikaii mimo opevnenia mesta.

Archeológovia si myslia, že kresťanská bazilika bola postavená okolo roku 390 nl na mieste, ktoré mohlo byť Apolónovým chrámom.

Niektoré rané mince a fragmenty starobylej lampy objavenej na mieste kostola však naznačujú ešte ranejšie obdobie.  

Ak budú plány na podmorské múzeum schválené, otvoriť ho návštevníkom by sa mohlo podariť ešte v roku 2019.

Budova múzea by mala mať vežu s výškou 20 m, ktorá by umožňovala vidieť zrúcaniny aj z brehu a taktiež absolvovať prechádzku ponad samotným v jazere ponoreným miestom.

Súčasťou komplexu múzea bude tiež potápačský klub, ktorý by mohol pomôcť preskúmať potopené zrúcaniny a podvodnú sklenenú miestnosť v ponorenej bazilike, kde by sa mohli návštevníci starého kostola pomodliť.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63498-ancient-church-hidden-in-turkey-lake.html

Obrázok: cdni.rt.com/files/2018.09/article/5b92912ffc7e93e6498b4638.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.