Staroveký skalný kalendár podobný Stonehenge ukazoval zimný slnovrat

5,000 rokov starý kalendár v skale bol objavený na Sicílii ako umelo vyrobená diera, ktorá počas zimného slnovratu prepúšťala slnečný svit.

Talianski archeológovia našli na Sicílii zaujímavý „skalný kalendár“ podobný Stonehenge. Otvor v skalnom útvare s priemerom necelého metra predznamenával pred asi 5000 rokmi začiatok zimy.

Neolitická skala s otvorom bola objavená 30. novembra 2016 na kopci v blízkosti prehistorického pohrebiska asi 10 km od Gela na južnom pobreží Sicílie. Objavil ju tím, ktorý mapoval bunkre z 2. svetovej vojny.

Archeológovi Giuseppe La Spina bolo hneď jasné, že narazili na otvor, ktorý bol umelo, a teda zámerne vytvorený ľuďmi. Avšak, potrebovali nájsť nevyhnutné empirické dôkazy na preukázanie toho, že skala bola naozaj používaná ako prehistorický kalendár na určovanie ročného obdobia.

Použitím kompasu, fotoaparátov a videokamery namontovanej na drone vybavenom GPS vykonali La Spina a jeho kolegovia v decembri pri zimnom slnovrate skúšku. Ich zámerom bolo zistiť, či vychádzajúce slnko bude počas slnovratu zarovno so zvláštne vytesanou dierou v skalnom výstupku. Experiment bol plne úspešný.  

Spina povedal, že presne o 7:32 ráno svietilo slnko jasne, a to priamo cez otvor s neuveriteľnou presnosťou. Pre všetkých zúčastnených to bolo niečo úžasné.

Sedem metrov vysoká deravá skala tak určovala zlom roka a ročných období. Pravdepodobne mala aj rituálny význam. Ďalšie výskumy odhalili, že išlo o posvätné miesto na konci tretieho tisícročia pred naším letopočtom.

Kúsok od dierovanej skaly vedci objavili niekoľko neporušených hrobov známych ako hroby grotticella. Tieto hrobky vyhĺbené do skaly, ktoré pripomínali komory, boli hlavnou formou pochovávania v kultúre Castelluccio, ktorá sa vyskytovala v sicílskej mladšej dobe bronzovej.

Je zaujímavé, že na východe kalendárnej skaly objavili La Spina a jeho kolegovia niečo, čo vyzerá byť menhir, teda umelo do vzpriamenej polohy postavený kameň. Päť metrov vysoký kameň ležal na zemi, ale prítomnosť jamy blízko jeho základne naznačuje, že megalit stál pôvodne vo vzpriamenej polohe.

Tento menhir bol vzdialený približne 8 metrov od skalného kalendára priamo v jeho línii. Geologické zloženie skalného kalendára a menhiru sú rôzne, čo naznačuje, že monolit bol vyrezaný a dovezený na toto miesto odinakiaľ. Tento nález, samozrejme, len posilňuje posvätnosť tohto miesta.

V Sicílii boli v minulosti objavené najmenej dve ďalšie dierované skaly, pričom sa zdá, že boli vyrobené tým istým človekom. Objavil ich expert na archeoastronómiu Alberto Scuderi, regionálny riaditeľ talianskej archeologickej skupiny. Scuderi objavil dve dierované skaly v blízkosti Palerma.

Jeden z nich lemuje vychádzajúce slnko v čase zimného slnovratu, druhý vytvára rovnaký efekt pri východe slnka počas letného slnovratu. Z tohto dôvodu sa ich objaviteľ domnieva, že aj v blízkosti skalného kalendára z Gela, ktorý bol postavený k určovaniu zimného slnovratu, sa môže objaviť ďalší na značenie letného slnovratu.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57396-ancient-stonehenge-like-calendar-rock-discovered.html

Obrázok: 68.media.tumblr.com/210bc5d98df46300f00445574023c405/

tumblr_ojbo2pn2391qmkxx9_og_1280.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.