Starý koptský náhrobný kameň nájdený na egyptskej aleji sfíng

Novoobjavený koptský náhrobok.

Archeológovia objavili počas výkopov 22. októbra 2017 starobylý koptský náhrobný kameň.

Náhrobný kameň je vyzdobený krížom a koptskými nápismi, ktoré boli vyrezané na vápencový blok. Meria asi 38 na 98 centimetrov.

Nebolo hneď jasné, pre koho bol tento náhrobný kameň vyrobený, či kedy bol vlastne vyrobený, ale archeológovia sú odhodlaní to zistiť. Vedie ich Mostafa Alsager, generálny riaditeľ Karnakských starožitností a Avenue of Sphinxes (aleje sfíng).

Náhrobok bol objavený egyptskou archeologickou skupinou, ktorá vykopávala v blízkosti mostu Al Mathan v Luxore, na východnej strane Aleje sfíng, známej historickej cesty, ktorá je lemovaná malými sfingami.

Vek koptského náhrobného kameňa je zatiaľ neznámy.

V súčasnosti koptskí kresťania tvoria len 5 až 10 % obyvateľov Egypta, ale väčšina Egypťanov k nim podľa Paula Rowea, profesora politických a medzinárodných štúdií na Trinity Western University v kanadskej Britskej Kolumbii, niekedy patrila.  

Slovo „Copt“ pochádza zo starovekého gréckeho slova, ktoré znamená „egyptský“ a používa sa na označenie všetkých egyptských kresťanov.

Podľa biblickej knihy Skutkov navštívili Egypťania Jeruzalem na sviatok Turíc, ktorý označoval vznik kresťanskej cirkvi len niekoľko týždňov po Ježišovom ukrižovaní. Títo Egypťania si odniesli kresťanské posolstvo späť do svojich domovov, ktoré začali písať koptskú tradíciu.

Väčšina Egypťanov bola v štvrtom storočí kresťanská, ale o niekoľko sto rokov neskôr, počas stredoveku, začali Egypťania konvertovať na islam.

Objav vápencového náhrobku môže pomôcť archeológom dozvedieť sa viac o starých koptských národoch, ktoré žijú v Egypte.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60749-ancient-coptic-tombstone-discovered.html

Obrázok: i.ytimg.com/vi/Iarb34CE8Qg/mqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.