Štedrovečerná socha barana

Ručne vyrezávanú mramorovú sochu barana odkryli archeológovia v oblasti pozdĺž pobrežia Stredozemného mora Izraela 24. decembra 2015. Odborníci sa sporia o to, kto ju vytvoril. Magistra História vám o tomto náleze prezradí viac. 

baranokBola vytesaná byzantskými remeselníkmi, alebo vyrobená Rimanmi, pričom ju neskôr využívali v byzantskom kostole? Vedci objavili sochu pri vykopávkach v starobylom kostole v národnom parku Caesarea Harbor, ktorý sa nachádza asi 40 kilometrov južne od Haify.

Riaditelia výkopov z Izraelského pamiatkového úradu Peter Gendelman a Mohammad Hater sa vyjadrili, že Caesarea nikdy neprestane prekvapovať, ako o tom svedčí aj nález tejto úžasnej sochy. Nájdený artefakt bol pravdepodobne pôvodne položený na podstavci, vysokom 30 až 40 centimetrov. Na tele barana je viditeľná textúra a zjavné sú aj zakrivené rohy.

Baran bol asi vyrezaný dávnymi umelcami z náboženských dôvodov. V Novom zákone Biblie sa nachádza verš, ktorý sa odvoláva na Ježiša ako na jahňa: „Druhý deň videl Ježiša, ako prichádza k nemu, a povedal: „Hľa, Baránok Boží, ktorý sníma hriechy sveta!“

Jahňatá a baránky sú často používané v kresťanskom umení, pričom reprezentujú verných kresťanov, prípadne samého Ježiša. Občas bol Ježiš znázorňovaný aj s baranom okolo ramien, inokedy bol baran na obrazoch vľavo alebo vpravo od „Dobrého pastiera“, ktorý sa akoby staral o svoje stádo.  

V starovekom kresťanstve nebol Ježiš vykresľovaný ako človek, ale namiesto neho sa používali rôzne symboly, z ktorých jedným bol aj baran. Avšak aj iné kultúry zobrazovali barana ako symbol niečoho iného. Archeológovia objavili baranov vedľa vyobrazení gréckych bohov Hermesa a Herkula v rímskom umení, rovnako ako aj u egyptského boha Amona, ktorý bol božstvom egyptskej kráľovskej rodiny.

Socha, ktorú objavili koncom minulého roka, mohla byť súčasťou výzdoby byzantského kostola zo šiesteho až siedmeho storočia v Caesarei. Rovnako však môže byť aj zo skoršej doby rímskej, pričom ju neskôr začlenili do sekundárneho využitia v konštrukcii kostola. Vedci v oblasti Izraela našli pri archeologických vykopávkach aj ďalšie vyobrazenia baranov, vrátane 9500 rokov starého vápencového barana s vyrezávanými rohmi, ktorý mohol slúžiť ako talizman.  

_____________________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/53214-marble-ram-byzantine-church.html

Obrázok: f.a7.org/albums/470×950/86267.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.