Štefan Marko Daxner (1822 – 1891) – bojovník za slovenský národ

Bol slovenským šľachticom, politikom, právnikom, publicistom a národným buditeľom. Patril k štúrovskej generácii a svojím aktívnym vystupovaním stál pri zrode významných udalostí v boji za samostatný slovenský národ.

Daxner sa veľkou mierou podieľal na tvorbe Žiadostí národa slovenského, ktoré boli v Liptovskom Sv. Mikuláši vyhlásené v máji 1848. Po aktivitách spojených s bojom za slovenský národ bol dokonca odsúdený na smrť, no rozsudok bol nakoniec zmenený na trojročné väzenie.

Subjektívne úvahy o slovenskom národe a jeho postavení predstavil v diele Hlas zo Slovenska, kde si uvedomoval biedu a utláčanie slovenského národa.

Pri písaní básní, ale aj prózy bol inšpirovaný námetmi slovenského folklóru, zbieral ľudové povesti, zakladal spolky miernosti, nedeľné školy a podobne.

V súčasnosti je známych viacero pamiatok pripomínajúcich  význam a osobnosť Daxnera. Okrem iného, rodný dom s pamätnou tabuľou (1922) v Tisovci, pamätná tabuľa Traja sokoli v Plešivci (1946), pomník v Bratislave (od L. Lacka a V. Droppu, 1972) či náhrobník na Národnom cintoríne v Martine.

Jeho meno je navždy prepojené s významnými aktivitami v boji za slovenský národ a jeho práva. Bol iniciátorom celonárodného zhromaždenia v Liptovskom Sv. Mikuláši  v roku 1848, spolutvorcom Žiadostí slovenského národa, organizátorom Slovenského národného zhromaždenia v Martine v roku 1861, hlavným tvorcom Memoranda národa slovenského a členom prvej slovenskej celonárodnej inštitúcie Tatrín.

A možno poteší malá kultúrna vložka. 😀 

___________

Autor: Rado Hoppej

Zdroje: zlatyfond.sme.sk, osobnosti.sk

Obrázok: oskole.sk/userfiles/image/novy/adriana/image003(7).png

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.