Stolovanie neandertálcov: Používali aj špáradlá!

neandertalecNeandertálci, najbližší zaniknutí príbuzní ľudí, si pravdepodobne z času na čas vyberali prebytočné kúsky jedla zo zubov. Vedci objavili dôkazy o tom, že tak robili pomocou prehistorických špáradiel. Viac prezradí Magistra História v nasledujúcich riadkoch. 

Vedci objavili stopy dreva skamenené v medzizubnom priestore neandertálskeho chrupu. Tieto kúsky kôry pravdepodobne pochádzajú zo špáradla alebo iného dreveného nástroja, ktorý sa používal na odstránenie zvyškov stravy.  

Vedúca Anita Radin, archeologička na univerzite v Yorku vo Veľkej Británii, skúmala spolu so skupinou vedcov nedávno nájdené zuby v jaskyni El Sidrón v Španielsku. Na tomto mieste sa zatiaľ objavilo 13 neandertálskych kostrových pozostatkov, ktoré sa datujú do obdobia pred 49.000 rokmi. 

Vedci väčšinou skúmali skamenený zubný plak, známejší ako zubný kameň. Ide o tú vec, ktorú vám zubár zoškrabuje zo zubov, ak ste neodviedli dobrú prácu s dentálnou niťou a zubnou kefkou. V tejto vrstve sa môžu zachytávať drobné časti potravy, baktérie a čokoľvek iné, čo vstupuje do úst. Po skamenení dokáže zubný kameň vydržať dlhšie ako samotná kosť. Táto skutočnosť je síce hrozbou pre každého zubára, no je zároveň aj dobrou správou pre archeológov.

Ľudia všeobecne sa ústnej hygiene stovky až tisíce rokov venovali nedostatočne. Tvrdohlavý plak, ktorý je prilepený na veľmi starých zuboch, môže byť užitočným zdrojovým materiálom pre rekonštrukciu nejakého obyčajného, ale dôležitého aspektu prehistorického života. Napríklad odpovie na otázku, ako ľudia jedli a aký bol ich zdravotný stav.

V najnovšej štúdii vedci objavili kúsky, ktoré sú nejedlé a nezuhoľnateli. Popísali ich ako materiál z ihličnanového dreva v plaku niektorých zubov z El Sidrón. Vedci sa vyjadrili, že najpravdepodobnejšie vysvetlenie pre toto zistenie je, že títo neandertálci používali akési špáradlá alebo im podobné drevené nástroje, ktoré si vkladali do úst.

Predchádzajúce výskumy ukázali, že neandertálci vedeli, ako využiť stromy v blízkosti ich výskytu, keďže robili drevené oštepy, stavali ohniská a vyrábali výrobky zo živice.

Toto ich zistenie ale nebolo až také prekvapujúce, a to najmä s ohľadom na výsledky niekoľkých posledných štúdií, pričom napríklad v roku 2013 ďalšia skupina vedcov publikovala, že našli drážky v medzizubných častiach celkom nezdravých neandertálskych zubov, ktoré môžu byť dôkazom toho, že títo humanoidi zvyčajne používali špáradlá pre zmiernenie bolesti ďasien.

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/54407-neanderthals-used-prehistoric-toothpicks.html

Obrázok: cdn4.sci-news.com/images/2013/12/image_1626-Neanderthal-genome.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.