Stolový riad z toalety: Koloniálna keramika z Philly Privy

Koloniálne riady sú ozdobené nápadnými abstraktnými vzormi, ktoré sa vytvárajú špeciálnou technikou.

Archeológovia sú asi jediní ľudia, ktorí sa tešia aj z toho, že môžu pracovať na dne starých toaliet. Predstavte si vzrušenie výskumníkov, ktorí robili výkopy na mieste Múzea americkej revolúcie vo Philadelphii skôr než sa začalo s jeho stavbou. Títo archeológovia našli tehlami lemované jamy dvanástich záchodov, do ktorých ľudia vyhadzovali taktiež rôzny iný odpad ešte pred začatím obdobia komunálneho zberu odpadu.

Zriedkavé kusy keramiky z 18. storočia, ktoré sa našli v jednej z toaliet, sa prvýkrát dostali pred oči širokej verejnosti 18. januára 2018, a to na Newyorskom veľtrhu keramiky a skla.

Tieto riady sú ozdobené nápadnými abstraktnými vzormi, ktoré sa vyrábajú pomocou špeciálnej techniky, pri ktorej sa pracuje s tekutou hlinou.

Keramika s podobne robenými vzormi sa už síce párkrát našla, no nikdy s takým stupňom neporušenosti a komplexnosti pokiaľ ide o vzory, ktoré sa na nej zobrazovali. Týmto objavom bol nadšený aj archeológ a redaktor časopisu Keramika v Amerike Robert Hunter. Nič iné dovtedy totiž nebolo také úplné. Vďaka tejto neporušenosti jeho tím dokázal urobiť veľké pokroky v určení toho, kto túto keramiku vyrábal, ako ju vyrábal a ako sa následne používala.

Hunter a vedci, ktorí usporiadali výstavu, nazvanú „Pochovaný poklad: Nové objavy vo philadelpskej keramike zo Zbierky múzea americkej revolúcie“ sa vyjadrili, že tieto riady pravdepodobne vyrobil jeden z francúzskych alebo nemeckých hrnčiarov, ktorí pôsobili vo Philadelphii. Archeológovia sú presvedčení, že sa tieto riady používali predovšetkým na dekoráciu, aj keď mohli byť príležitostne použité aj na servírovanie jedál.  

Záchodová šachta, v ktorej boli nájdené, bola  používaná minimálne jednou zo starých krčmičiek, ktoré sa nachádzali na rohu ulíc South Third a Chestnut Street v blízkosti Independence Hall, kde bola napísaná a prijatá Deklarácia nezávislosti a Ústava.  

Ďalší príklad nádhernej keramiky 18. storočia z Philadelphie.

Ľudské exkrementy boli očividne pre tieto artefakty dobrou konzervačnou látkou. Taniere sa našli popri ďalších približne 85000 kusoch artefaktov, ktoré tu archeológovia vykopali od roku 2014 do roku 2016.

Materiály získané z týchto miest si vyžadujú roky výskumu, aby bolo možno ich oceniť v ich plnom význame. Možno poskytnú aj nový pohľad na revolučnú Ameriku.

_______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

https://www.livescience.com/61481-colonial-toilet-pottery.html

https://www.livescience.com/55288-photos-artifacts-from-philadelphia-toilets.html

Obrázky: img.purch.com/w/660/aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2Vz

L2kvMDAwLzA5Ny84OTUvb3JpZ2luYWwvY29sb25pYWwtcHJpdnktcG90dGVyeS0yLmpwZw==

img.purch.com/w/640/aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA

5Ny84OTQvaTAyL2NvbG9uaWFsLXByaXZ5LXBvdHRlcnktMS5qcGc/MTUxNjM5NzgzOQ==

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.