Storočia staré ochranné kresby proti čarodejniciam v skrytej jaskyni sa dajú konečne vidieť (a to rovno v 3D)

Tieto ochranné značky sa používali na ochranu pred zlými duchmi a čarodejnicami.

Jaskyňa v Creswell Crags v Spojenom kráľovstve nesie na svojich stenách stovky značiek, ktoré tam boli vyrezané kvôli odvráteniu zla.

Tajomné „čarodejnícke značky“ na odvrátenie zlých síl, ktoré boli vytesané do stien jaskyne už pred storočiami, sa vďaka 3D modelovaniu a animácii dostávajú na verejnosť.

Predstavitelia Creswell Crags Museum & Heritage Centre uviedli, že spomínané značky boli objavené začiatkom tohto roka v Creswell Crags, uzavretej vápencovej rokline vo Veľkej Británii, v ktorej sa nachádza aj jaskyňa používaná ľuďmi počas doby ľadovej. Jaskyňu však používali ľudia aj v stredoveku, pričom jej steny a strop pokryli tzv. čarodejníckymi značkami, ktoré mali vystupovať ako forma ochrany pred zlými duchmi a čarodejnicami.

Počas februára tím jaskyniarov sledoval značky na stenách jaskyne, ktoré predtým zostali nepovšimnuté alebo boli prehliadané , pretože ich považovali za obyčajné moderné graffiti. Ďalšie skúmanie odhalilo stovky vyrezávaných značiek, ktoré sú v moderných dobách bežne vyleptané okolo dverí, okien a krbov, aby sa zabránilo vstupu zlého ducha.

Jaskynná komora, ktorá obsahovala najviac značiek proti čarodejniciam, bola pre verejnosť neprístupná, ale predstavitelia univerzít sa spojili s výskumníkmi na Sheffield Hallam University v South Yorkshire v Anglicku, aby následne dohodli skenovanie značiek a vytvorili virtuálnu prehliadku s pozoruhodnými pohľadmi na tieto značky z iného uhla.

Ochranné rytiny proti čarodejniciam sú známe aj ako apotropaické prvky, odvodené z gréckeho slova „apotrepein“, čo znamená „odvrátiť“. Značky v jaskyni sú naozaj rôznorodé. Podľa hovorcov sú medzi nimi aj odkazy na Pannu Máriu v nápisoch „PM“ („Pace Maria“) a v dvojito vyrytom písmene „V“ („Virgin of Virgins“ čiže „Panna Panien“). Niektoré vzory pripomínajú škatule, bludiská a diagonálne čiary, pričom sa predpokladá, že slúžili na zachytávanie a odvrátenie zla.

Avšak nie všetky steny jaskyne obsahujú znaky. Totižto keď archeológovia v 19. storočí jaskyňu našli a vykopali, podľa dochovaného vyhlásenia rozšírili jej komory, čím pravdepodobne narušili a zničili ostatné povrchy, na ktorých boli taktiež značky. Aj tak však stovky ochranných rezbárskych diel, ktoré zostali, tvoria najpočetnejšiu zbierku čarodejníckych znakov v Spojenom kráľovstve.

Vedci univerzity skenovali značky pomocou technológie nazývanej lidar – detekcia a meranie svetlom, ktorá vytvára mapy pomocou odrážania lasera od povrchov a následného merania tohto odrazeného svetla. Fotogrametria zmapovala povrchy jaskyne v 3D a vytvorila virtuálnu jaskyňu, ktorá značky sprístupní verejnosti a vedcom, ktorých tím len nedávno vytvoril animovaný náhľad virtuálnej prehliadky.

Predpokladá sa, že vápencová jaskyňa vznikla prirodzene vodnou eróziou pred stovkami tisíc rokov, pričom celá skala je stará okolo 260 miliónov rokov. Artefakty, ktoré sa v jaskyni našli, pochádzajú väčšinou z doby ľadovej, kedy sa tam uchýlili zvieratá a ľudia. Našli sa napríklad kosti zvierat z hyeny a koňa, či pazúrikové nástroje, ktoré používali prví ľudia.

Najdôležitejším nálezom je však najskorší príklad farebného umenia v Británii, a to tvar koňa vyškrabaný do kosti a zafarbený okrom, ktorý má viac ako 12000 rokov.

V 16. a 19. storočí boli do jaskynných múrov vpísané čarodejnícke značky, ktoré tam pravdepodobne zanechali generácie miestnych obyvateľov, a pridali ich tak k už existujúcim ochranným znakom. Nie je však známe, čo ich motivovalo k tomu, aby na steny a strop jaskyne aplikovali až toľko vrstiev ochranných rezieb. Je však možné, že boli vytvorené v čase zničenia úrody alebo prepuknutia chorôb, pričom ľudia mohli jaskyňu považovať za priechod pre zlých duchov, ktorí sa tadiaľ dostanú na povrch z podzemia.

Ešte pred dvesto rokmi bol anglický vidiek veľmi odlišné miesto, smrť a choroba boli každodennými spoločníkmi ľudí a zlé sily si každý dokázal ľahko predstaviť a následne do niečoho zhmotniť. Môžeme len špekulovať o tom, čo sa podľa obáv (a predstáv) obyvateľov Creswellu mohlo do týchto jaskýň vynoriť z podsvetia.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/witch-marks-cavern.html

Obrázok: sun9-63.userapi.com/c854420/v854420370/1eaa4d/TJbN3tGKFb0.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.