Stovky tajomných kamenných štruktúr objavených v Západnej Sahare

Štruktúry sa vyskytujú v rôznych tvaroch a veľkostiach.

V Západnej Sahare objavili stovky kamenných stavieb, ktoré sa datujú tisícky rokov do minulosti. Západná Sahara je územím v Afrike, ktoré archeológovia doteraz málo skúmali.

Zdá sa, že štruktúry sa tu vyskytujú vo všetkých veľkostiach a tvaroch, pričom si archeológovia nie sú istí, na čo sa mnohé z nich používali, alebo kedy boli vytvorené. O útvaroch bola napísaná kniha „Archeológia Západnej Sahary: Syntéza terénnych prác, 2002 až 2009“ (Oxbow Books, 2018).

Asi 75 percent územia Západnej Sahary, vrátane väčšiny pobrežia, je kontrolovaných Marokom, zatiaľ čo 25 percent je kontrolovaných Saharskou arabskou demokratickou republikou. Ešte pred rokom 1991 medzi sebou obe vlády bojovali.  

V rokoch 2002 až 2009 robili archeológovia v  časti Západnej Sahary, ktorú kontroluje Sahrawská arabská demokratická republika, prieskum krajiny a taktiež niekoľko málo výkopov. Tiež skúmali satelitné snímky v aplikácii Google Earth.

Joanne Clarke, lektorka na University of East Anglia a nezávislý výskumník Nick Brooks uviedli, že vzhľadom na konfliktnú históriu tejto oblasti v Západnej Sahare bol podrobný archeologický a paleoenvironmentálny výskum extrémne obmedzený.

Clarke a Brooks píšu, že archeologická mapa Západnej Sahary zostáva doslova aj obrazne takmer prázdna, pokiaľ ide o širšiu medzinárodnú archeologickú výskumnú komunitu, obzvlášť mimo pobrežia Atlantického oceánu. Zároveň poznamenávajú, že ľudia žijúci v danej oblasti o kamenných štruktúrach vedia. Niektoré práce v Západnej Sahare vykonali španielski výskumníci kamenného umenia.

Tajomné štruktúry

V púšti boli objavené naozaj rôznorodé druhy kamenných štruktúr s rôznymi tvarmi. Niektoré sú v tvare polmesiaca, iné v tvare kruhu, niektoré tvoria priamky, niektoré majú obdĺžnikový tvar, pričom vyzerajú ako plošina; niektoré štruktúry pozostávajú z hornín, ktoré boli nakopené na jedno miesto. A niektoré štruktúry sú kombináciou rôznych vyššie spomínaných. Napríklad jedna štruktúra obsahuje zmes priamych línií, kamenných kruhov, plošiny a skalnej hromady, ktoré dokopy tvoria celok dlhý vyše 630 metrov.

Tu je typ kamennej štruktúry známej ako „Dolmen“.

Hoci archeológovia si účelom mnohých štruktúr nie sú istí, niektoré z nich považujú za hroby. Zatiaľ bolo spravených len pár malých výkopov, pri ktorých archeológovia našli niekoľko artefaktov, ktoré možno datovať rádiokarbónovou metódou, známou ako uhlíková metóda C14. Medzi vykopanými lokalitami sú aj dve „tumuli“ (hromady skál), ktoré obsahujú ľudské hroby staré asi 1500 rokov.

Doterajší výskum naznačuje, že Západná Sahara bola kedysi oveľa vlhším miestom ako dnes, čiže tam žilo aj oveľa viac živočíchov. Archeológovia zdokumentovali umenie zachytené na skalách, ktoré vyobrazuje dobytok, žirafy, priamorožcov a paovce hrivnaté, zatiaľ čo výskumníci z oblasti životného prostredia našli dôkazy o jazerách a iných vodných zdrojoch, ktoré vyschli pred tisíckami rokov.

Problémy s bezpečnosťou

V súčasnosti však bezpečnostné problémy v regióne spôsobili zastavenie terénnych prací. Teroristická skupina al-Káida v islamskom Maghrebe pôsobí v púštnych oblastiach v blízkosti Západnej Sahary a v roku 2013 uniesla dvoch španielskych pomocníkov z utečeneckého tábora v alžírskom Tindouf, čo je len kúsok od hranice Západnej Sahary.

Zatiaľ čo sa Saharská arabská demokratická republika a jej obyvatelia silne stavajú proti tejto teroristickej skupine, je v tak rozsiahlych púštnych oblastiach, kde sa nachádzajú kamenné štruktúry, len veľmi ťažké efektívne strážiť jednotlivé oblasti. To znamená, že nateraz archeológovia v tejto oblasti nemôžu bezpečne pracovať. Tento problém nie je ojedinelý len pre Západnú Saharu, pretože bezpečnostné riziká, ktoré predstavujú teroristické a extrémistické skupiny v regióne znamenajú, že archeológovia nemôžu pracovať na väčšine území severnej Afriky.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64677-stone-structures-discovered-western-sahara.html

Obrázok: elpais.cr/wp-content/uploads/2019/02/image-5-768×576.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.