Stratené mesto Alexandra Veľkého objavili v kurdskom Iraku

Stratené mesto bolo nájdené v blízkosti skalného priesmyku Darband-i Rania v irackých horách Zagros.

Stratené mesto, ktoré ovládol Alexander Veľký pri dobytí Perzie, sa nakoniec objavilo v kurdskom regióne Iraku desaťročia po tom, čo ho prvýkrát videli na špionážnych satelitných snímkach.

Miesto, nazývané Qalatga Darband, stálo priamo na ceste, ktorou šiel Alexander Veľký, keď prenasledoval perzského vládcu Dariusa III. v roku 331 pred nl. pred ich bitkou v Gaugamele. Miesto nesie znaky grécko-rímskeho vplyvu, vrátane vínnych lisov a rozbitých sôch, ktoré pravdepodobne zobrazovali bohov Persefoné a Adonisa.

Prekvapujúce špiónske informácie

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia americká špionážna satelitná snímka zo satelitného programu Corona odhalila existenciu starobylého miesta v blízkosti skalného priesmyku Darband-i Rania v horách Zagros v Iraku. Keď sa to konečne zverejnilo, archeológovia z Britského múzea sa pustili do vyhodnocovania známych údajov. Neskoršie snímky tejto oblasti odhalili niekoľko veľkých vápencových blokov, ako aj náznaky väčších budov ležiacich pod zemou. Avšak, politická nestabilita tejto oblasti sťažila preskúmanie regiónu.

Archeológovia našli kamennú mohylu pri ruinách mesta, pod ktorým objavili chrámovú štruktúru. Tá vydala svoje rozbité sochy, z ktorých jedna prestavovala nahého muža, pravdepodobne reprezentujúceho Adonisa.

Až v posledných rokoch sa táto oblasť stala dostatočne bezpečnou pre archeológov z britského múzea, ktorí sa už nevedeli dočkať, kým ju budú môcť preskúmať detailnejšie. Vyplatilo sa, objavili tu množstvo starých artefaktov. Keramika nájdená na mieste naznačuje, že aspoň jedna oblasť Qalatga Darband bola založená v priebehu druhého a prvého storočia pred naším letopočtom Seleukovcami či helénskymi ľuďmi, ktorí vládli po Alexandrovi Veľkom. Neskôr boli Seleukovci zvrhnutí a ich žezlo prevzali Parti, ktorí vybudovali ďalšie opevnené múry na ochranu pred Rimanmi, ktorí tu počas tohto obdobia často zasahovali.

Miesto sa pýši veľkou pevnosťou, ako aj niekoľkými ďalšími štruktúrami, ktoré sú pravdepodobne vinotékami. Na južnom konci našli archeológovia veľkú kamennú mohylu, pod ktorou bola ukrytá obrovská chrámová štruktúra. Budova bola plná rozbitých sôch, ktoré vyzerali ako grécki bohovia. Jeden nahý muž pravdepodobne reprezentoval Adonisa, zatiaľ čo iná sediaca ženská postava bola pravdepodobne zobrazením bohyne Presefoné, neochotnej nevesty Hádesa, vládcu podsvetia.

Neďaleko v horskom priesmyku Darband-I Rania archeológovia odhalili aj pozostatok ešte staršej osady. Táto pevnosť sa pravdepodobne datuje do asýrskeho obdobia v rokoch od 8. do 7. storočia pred nl. Pevnosť mala steny s hrúbkou 6 metrov a pravdepodobne slúžila na regulácia a kontrolu prechádzajúcich ľudí. Na tom istom mieste archeológovia odkryli aj hrob s mincou, ktorá sa datuje do Partovského obdobia.

Hrob nesie nápis „Kráľ kráľov, dobrotivý, spravodlivý, priateľ Grékov, taký je kráľ, ktorý bojoval proti rímskej armáde vedenej Crassom v Carrhae v rokoch 54 a 53 pnl.“

Tento nápis naznačuje, že hrob patrí kráľovi Orodesovi II. Partskému, ktorý vládol v rokoch 57 pnl až 38 pnl. Parti odrazili útok lukostrelcami, ktorí strieľali šípy na rímske vojská.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60545-lost-city-alexander-the-great-uncovered.html

Obrázok: valeursactuelles.com/sites/default/files/styles/image_article/public/2017-09/

iraqscheme_darbandirania_throughpass.jpg?itok=IlCKUGMN

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.