Stratené poklady III.

Priatelia, máme tu pre vás tretiu/záverečnú časť nášho miniseriálu Stratené poklady. Väčšina úžasných skvostov, ktoré nám história ponúkla, je navždy preč, no určite sa oplatí pripomenúť si ich. Nech sa páči, čítajte ďalej. 

 1. Evanjeliá z prvého storočia

Najstaršie dochované kópie kanonických kresťanských evanjelií od Marka, Lukáša, Matúša a Jána pochádzajú z druhého storočia nášho letopočtu. Mnohí učenci sa však domnievajú, že niektoré z týchto evanjelií boli pôvodne napísané ešte v druhej polovici prvého storočia nášho letopočtu. Tu sa vynárajú otázky, či niekde neprežili nejaké kópie z prvého storočia nášho letopočtu? Ak áno, ako by sme mohli určiť ich vek? Ak sa však z prvého storočia nášho letopočtu neobjavia žiadne evanjeliá, je možné, že boli v skutočnosti napísané až v druhom storočí nášho letopočtu? V roku 2015 sa našiel fragment evanjelia podľa Marka v pozostatkoch masky múmie, o ktorej sa predpokladá, že pochádza z prvého storočia. Kombinácia karbónového datovania, štýlu rukopisu na fragmentoch a štúdia ďalších dokumentov nachádzajúcich sa v maske naviedla výskumníkov k predpokladu, že pochádza z prvého storočia. Text tohto evanjelia však dosiaľ nebol zverejnený.

 1. Michelangelova maska Fauna

Túto mramorovú „masku Fauna“, čo je vlastne napoly človek a napoly kozia mytologická bytosť vytvoril, pravdepodobne, taliansky umelec Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (žil 1475-1564), ktorého často jednoducho nazývajú „Michelangelo“. Bargello Museum v talianskej Florencii vlastnilo túto masku, ktorá bola ukradnutá v auguste 1944 z Castello di Poppi (hrad v Toskánsku). Zlodejmi boli vojaci z 305. divízie nemeckej armády, ktorá bola pripojená k 10. nemeckej armáde. Vojaci masku ukradli niekedy medzi 22. augustom a 23. augustom, pričom ju umiestnili do nákladiaku.

„Po krátkej zastávke v talianskom Forli sa kamión 10. armády, ktorý viezol toto a iné umelecké diela dal opäť do pohybu 31. augusta. Súčasná poloha masky nie je známa.“

 1. Caravaggia – Nativity with St. Francis and St. Lawrence

  Obraz od Caravaggia Nativity with St. Francis and St. Lawrence

„Nativity with St. Francis and St. Lawrence“ je obraz vytvorený v roku 1609 talianskym maliarom Michelangelom Merisi da Caravaggiom (žil 1571-1610). Ukazuje narodenia Krista tak, že dieťa leží na stohu sena, pričom táto scéna má poukazovať na chudobu jeho narodenia. Obraz bol ukradnutý v roku 1969, keď bol v kaplnke v Palerme na talianskej Sicílii. Obraz sa už nikdy nikde neobjavil a záhadou zostáva aj to, kto ho vlastne ukradol. Dlho sa predpokladalo, že ho nechala odcudziť práve sicílska mafia. V roku 2015 bola v kaplnke, odkiaľ bol obraz odcudzený, odhalená verná replika maľby.

 1. Chýbajúce veľkonočné vajíčka Romanovcov

V rokoch 1885 až 1916 vytvorila klenotnícka firma Fabergé pre ruskú cársku rodinu asi 50 ozdobených „veľkonočných vajíčok“. Spoločnosť v tom čase riadil ruský klenotník Peter Carl Fabergé. Tieto vajíčka sa stali klenotom renomovaného ruského klenotníctva a právom sa považujú za poslednú veľkú zákazku pre objets d’art. Desať vajec bolo vyrobených v rokoch 1885 až 1893 za vlády cisára Alexandra III. Ďalších 40 vzniklo počas vlády jeho verného syna, Mikuláša II. Každý rok boli vyrobené dva kusy, jedno vajce pre jeho matku, vdovu, druhé pre jeho manželku. Ruská revolúcia viedla k poprave Mikuláša II., posledného ruského cára, spolu s mnohými z rodu Romanovcov. Po vyvraždení cárskej rodiny niektoré z týchto 50 vajec zmizli a dodnes sa neobjavili. Predpokladá sa, že sa stali súčasťou súkromných zbierok po celom svete.

 1. Jules Rimet Cup

Pohár Julesa Rimeta sa udeľoval tímu, ktorý vyhral Svetový pohár. Trofej pomenovanú podľa Julesa Rimeta, zakladateľa turnaja Svetového pohára, vytvoril Abel Lafleur a má „zobrazovať bohyňu víťazstva, ktorá drží nad hlavou osemuholníkovú nádobu, vyrobenú zo zlata s podstavcom z polodrahokamov“. Podľa pravidiel FIFA prvý tím, ktorý trikrát vyhrá pohár Jules Rimet Cup, získa jeho trvalé vlastníctvo. To sa stalo v roku 1970, keď Brazília vyhrala pohár už po tretíkrát. Tento pohár bol teda poslaný do Brazílie a následne bola vytvorená nová trofej Svetového pohára. V roku 1983 ukradli pohár v Riu de Janeiro a odvtedy ho nikto nevidel. Zlodeji ho mohli kľudne aj roztaviť. V roku 2015 Associated Press uviedla, že pôvodný kamenný podstavec pohára Julesa Rimeta bol nájdený v suteréne v sídle FIFA vo Švajčiarsku. Tento podstavec sa používal až do roku 1954, kedy bol vyrobený nový podstavec.

 1. Nimrud a jeho poklady

Starobylé mesto Nimrud sa nachádza v dnešnom Iraku a bolo hlavným mestom asýrskej ríše počas vlády Ašurnasirpala II. (Panovanie 883–859 pred Kristom). V Nimrude postavil nový palác spolu s ďalšími vymoženosťami. Avšak nedávna história nebola pre Nimrud až taká príjemná. Teroristická skupina Islamský štát (známa tiež ako ISIS, ISIL alebo Daesh) obsadila toto starobylé mesto v júni 2014 počas vojenskej ofenzívy. Oslobodiť sa ho podarilo až v novembri 2016. avšak za tak krátku dobu stihlo ISIS vyhodiť do povetria časť mesta, pričom na zničenie ďalších častí použili buldozéry. Mnohé poklady v Nimrude tak boli zničené, iné poškodené, prípadne odcudzené, pričom je veľká pravdepodobnosť ich znovuvyskytnutia sa na čiernom trhu.

 1. Stratená kamera Georgea Malloryho

Britskí prieskumníci George Mallory a Andrew Irvine zmizli 8. júna 1924, keď sa blížili k vrcholu Mount Everest. Ich výstup na vrchol pravdepodobne zmarila búrka. Po tomto neúspechu sa prvým tímom, ktorý zdolal Mount Everest, stál v do roku 1953 tím vedený Edmundom Hillary. Nezodpovedanou otázkou zostáva, či sa Mallory a Irvine dostali na vrchol skôr, ako zomreli. Malloryho telo bolo objavené v roku 1999 a vyzerá to tak, že zomrel na následky pádu. Irvinovo telo sa nikdy nenašlo. Ak sa nájde, je možné, že sa znovu objaví aj kamera, ktorú si so sebou Mallory a Irvine priniesli. Ak by bol film vo vnútri prístroja stále zachovaný, je možné, že by sme sa dopracovali k odpovedi na otázku prvenstva výstupu na Mount Everest.

 1. Michelangelova Leda a labuť

Obraz „Leda a labuť“ zobrazuje scénu z antickej mytológie, kde boh Jupiter na seba vzal podobu labute, ktorá zvádza Ledu, kráľovnú Sparty. Z tohto sexuálneho stretnutia vzišla aj Helena Trójska, ktorá bola jednou z ich potomkov. Tento Michelangelov obraz taktiež zmizol.  Prežilo len niekoľko málo kópií. Kópie zobrazujú dosť erotický výjav, kedy sa úplne nahá Leda oddáva sexuálnym hrátkam s Jupiterom, ktorý na seba vzal podobu labute.

 1. The Life of General Villa (1914)

„Život generála Villa“ je stratený film, ktorý zobrazuje Francisca „Pancho“ Villa (žil 1878-1923), ktorý bojoval v sérii bitiek proti vodcom Mexika. Zatiaľ čo film bol silne fiktívny, ukazoval zábery z reálnych bitiek, ktoré vybojovali generál Villa. Villa sám podpísal zmluvu so spoločnosťou Mutual Film Corporation (tvorcia filmu), ktorá filmárom umožnila natáčať skutočné bitky s bojujúcimi vojakmi, výmenou za podiel na výnosoch filmu. Zatiaľ čo film bol zverejnený a verejne premietaný, stratil sa. Zmizol. Villa sa stal nepriateľom Spojených štátov nedlho po vydaní filmu, keď jeho vojaci prešli do Nového Mexika a zabili niekoľko Američanov. Americká vojenská výprava do Mexika v roku 1916 ho síce nenašla a nezatkla, no v roku 1923 bol zavraždený.

 1. Prvý celovečerný film na svete

„Príbeh Kellyho gangu“ (vznikol v Austrálii v roku 1906) je mnohými považovaný za celosvetovo prvý celovečerný film. Trval viac ako hodinu a rozprával príbeh z 19. storočia o banditovi Nedovi Kellym (žil 1854-1880) a jeho gangu. Film mal obrovský úspech. Uviedli ho v Melbourne na Boxing Day v roku 1906 a následne očaril divákov po celej krajine. Koncom roku 1907 sa už premietal aj na Novom Zélande a v Anglicku, kde bol označovaný za najdlhší film, aký sa kedy natočil.

Film sa však nezachoval. V 70-tych rokoch sa našlo pár propagačných materiálov a niekoľko fotografií z filmu. Kúsky filmu sa podarilo zreštaurovať, čo umožnilo odhaliť približne štvrtinu filmu, no väčšia časť sa stratila.

Stratené poklady I. nájdete TU

Pre diel Stratené poklady II. kliknite SEM

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60436-most-valuable-treasures-still-missing-lost.html

Obrázok: wikipedia.org/wiki/Nativity_with_St._Francis_and_St._Lawrence#/

media/File:Caravaggio-Nativity(1600).jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.