Stratené zábery zo zemetrasenia v San Franciscu v roku 1906 boli objavené na blšom trhu

Za úsvitu 18. apríla 1906 zažilo San Francisco náhly šok. O pol minúty neskôr zobudilo jedno z najväčších zemetrasení v histórii Kalifornie celé spiace mesto.  

Moderní geológovia odhadujú, že zemetrasenie v San Franciscu v roku 1906 sa nachádzalo niekde medzi stupňami 7,7 a 8,3 Richterovej stupnice. Šokové vlny a následne požiare spôsobené zemetrasením zničili 28 000 budov, zabili najmenej 700 ľudí a viac ako polovicu zo 400 000 obyvateľov mesta pripravili o strechu nad hlavou.  

Teraz, po viac ako 100 rokoch, sa objavili zábery ničivých následkov zemetrasenia. Objav Davida Silvera, zberateľa fotografií, dáva novú nádej všetkým hľadačom pokladov. Práve on totiž našiel vzácny kotúč dusičnanových filmov v kufri auta na kalifornskom blšom trhu.

Podľa Silvera bol naozaj zázrak, že 9-minútový film bol stále nepoškodený a nijako neporušený. Tieto filmy sú totiž veľmi chúlostivé a extrémne horľavé. Človek, ktorý ho predával, tam stál so zapálenou cigaretou medzi perami.  

Za pomoci facebookovej skupiny nazvanej „San Francisco si pamätá“ predal Silver zábery historikovi špecializujúcemu sa na fotografie Jasonovi Wrightovi, ktorý už niečo tušil o pôvode vzácneho filmu. Wright okamžite vedel, že sa pravdepodobne jedná o roky stratený  film od Miles Brothers.

Bratia Milesovci boli filmoví priekopníci v San Franciscu, ktorí sú dodnes známi svojim 12-minútovým filmom s názvom „A Trip Down Market Street“. Krátky film snímaný z pohľadu pohybujúcej sa lanovky z roku 1906 krásne zachytáva ruch života v centre San Francisca. V roku 2010 filmový historik David Kiehn zistil, že „A Trip Down Market Street“ bol nasnímaný len štyri dni pred veľkým zemetrasením.

Podľa Kiehna zaznamenali po zemetrasení bratia Milesovi viac záberov než ktokoľvek iný, no prakticky nič z toho neprežilo. Novo získaný kotúč s filmom je teda naozaj prekvapujúcou výnimkou. Wright priniesol nový film Kiehnovi, ktorý pomohol určiť, že sa skutočne jedná o stratený film bratov Milesovcov.

Tento snímok zachytáva prakticky to isté z Market Street čo predchádzajúci film, len sa odohráva po katastrofe. Avšak to, čo kedysi bývalo cestou s obrovskými budovami po stranách a rušným obchodom, je teraz len rozdrvenou zrúcaninou s troskami a utečencami. Vzduch je plný dymu a popola. Polorozpadnuté budovy búrajú za pomoci dynamitu, zatiaľ čo sa prizerajú šokovaní okolostojaci. Rodiny bez strechy nad hlavou premiestňujú svoje posledné veci do mestského prístavu, pripravené na odchod a zmierené s možnosťou, že sa už nikdy nevrátia.

Keď si pozriete „A Trip Down Market Street“ natočený pred zemetrasením, uvidíte ulicu preplnenú ľuďmi a usmievavými deťmi, pobehujúcimi hore a dole po ceste. Chudáci vôbec netušili, že už o štyri dni neskôr mnohí z nich zomrú a budovy padnú.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61945-san-francisco-earthquake-footage-flea-market.html

Obrázok: steemitimages.com/DQmbJBJAqK129jL2jTVpfdE4MhDU3rmzVyoRWsewAHSQkbf/a.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.