Strieborný šekelský poklad: 2000-ročné mince nájdené v Izraeli

Minca zobrazujúca kráľa Antiocha VII. bola jednou zo 16 mincí novovykopaných v Modi’in v Izraeli.

Skrytý poklad strieborných mincí (ukrytý pred viac ako 2000 rokmi) bol nedávno objavený vo svojej skrýši v skalnej štrbine, a to počas výkopu v izraelskom Modi’in juhovýchodne od Tel Avivu.

Izraelský pamiatkový úrad (IAA) opísal nález 16 mincí v správe zo 7. júna 2016. Mince sú datované do roku 126 pred naším letopočtom. Našli sa na mieste, kde pravdepodobne stál prastarý poľnohospodársky statok, ktorý patril židovskej rodine.

Pozoruhodný nález zložený zo šekelov a polšekelov bol zámerne vytvorený tak, aby obsahoval mincu z každého z 9 po sebe nasledujúcich rokov v období od roku 135 pnl do roku 126 pnl, pričom každý rok bol zastúpený jednou alebo dvoma mincami.  

Zdá sa, že niektorí ľudia už v tej dobe predpokladali záľubu zbierania mincí, a je možné, že ten, kto poklad skryl, bol tiež zberateľom mincí. Konal rovnakým spôsobom ako to robia zberatelia známok a mincí pri spravovaní zbierok aj dnes.

16 šekelov a polšekelov bolo vyrazených s podobizňou kráľa Antiocha VII. a jeho brata Demetriusa II. vo fenickom prístave Týros (Tyre). To predpokladá Avraham Tendler, riaditeľ vykopávok z IAA. Zároveň si však myslí, že mince mohli byť nahromadené čisto pre ich nominálnu hodnotu, a nie ako zberateľský kapitál.

Tendler vo vyhlásení uviedol, že poklad, ktorý sa našiel, je presvedčivým dôkazom o tom, že jeden z členov statku celé mesiace odkladal časť svojho príjmu kvôli tomu, aby si našetril na odchod z domu, ktorý bol pravdepodobne nutný z nejakého neznámeho dôvodu. Peniaze ukryl s nádejou, že sa po ne vráti a odnesie si ich, no pravdepodobne ho postihlo nejaké nešťastie a už sa nikdy nevrátil.

Rebel, rebel

Ostatné vykopané a nájdené dôkazy z tohto miesta naznačujú, že sa obyvatelia tohto statku zúčastnili prvého židovského povstania proti Rimanom v roku 66 n.l.. Mince razené v tomto období obsahujú správy, ktoré poukazovali na podporu revolty, ako napríklad heslo „Freedom of Zion“ (Slobodu Zionu) a „Year Two“, ktoré označovali druhý rok rebélie.

Tendler taktiež uviedol, že archeológovia objavili kamenné bloky, ktoré opevňovali izby nachádzajúce sa blízko k vonkajšej stene budovy, a taktiež sieť tajných úkrytov, vyhĺbených do skalného podložia pod podlahou statku.

Tieto komplexy poskytujúce útočisko boli spojené pomocou tunelov medzi vodnými nádržami, skladovacími boxami a skrytými miestnosťami. V priľahlých vykopávkach boli objavené aj miqwe (rituálne kúpele, tiež hláskované ako mikve), ktoré boli naozaj pôsobivo krásne. V skrytej časti kúpeľov bol taktiež objavený otvor, ktorý viedol k rozsiahlemu úkrytu. Vnútri sa našli artefakty datované do neskoršieho povstania, ktoré viedol Simon bar Kokhba v roku 132 n.l..

Zdá sa, že miestni obyvatelia sa nevzdali nádeje na získanie nezávislosti od Ríma a boli pripravení bojovať s nepriateľom aj počas tohto neskoršieho povstania.  

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/55011-ancient-silver-coins-discovered.html

Obrázok: archaeology.org/images/News/1606/Israel-silver-coins.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.