Štúdium DNA mimozemskej múmie prekračuje etické linky

Mumifikovaný exemplár z čilského regiónu Atacama vyvolal desaťročie trvajúce špekulácie o náleze zvláštnej kostry.

Veľmi pretiahnutá hlava konzervovanej kostry, ktorá sa našla v púšti Atacama v Peru v roku 2003, je tak neobvyklá, že spočiatku podnietila ľudí, aby predpokladali, že môže ísť o mimozemské pozostatky.

DNA testovanie však potvrdilo, že pozostatky merajúce asi 15 cm patrili ľudskému plodu, ktorý výskumníci nazvali Ata. Ale vedci, ktorí tento výskum robili a publikovali svoje výsledky v marci, boli nedávno napadnutí pre svoje metódy.

Iná skupina výskumníkov prezentovala hodnotenie predchádzajúcej štúdie a publikovala analýzu v medzinárodnom vestníku paleopatológie. Kritizovali predchádzajúci výskum, napríklad jeho závery o tzv. abnormalitách kostry (napríklad chýbajúce rebrá), ktoré poukazovali na neúplné pochopenie normálneho vývoja plodu. Táto nesprávna interpretácia pozostatkov viedla vedcov k pokračovaniu extrakcie DNA, ktorá poškodila časť kostry. Ich skúmanie, ktoré nezahŕňalo žiadnych čilských výskumníkov, mohlo porušiť protokol, ktorý zvyčajne sleduje etiku výskumu, prevádzkovaného s ľudskými pozostatkami, pretože ich publikácia vynechala „dostatočné vyhlásenie o etike alebo archeologické povolenie“. Toto vyhlásenie spravila Kristina Killgrove, spoluautorka novej štúdie a odborná profesorka antropológie na univerzite v západnej Floride.

V novom štúdii autori poukázali na to, že neobvykle vyzerajúca lebka a telo plodu neboli nutne výsledkom „anomálií“, ako to prezentoval predchádzajúci výskum. Lebka mohla byť skôr pretiahnutá vaginálnym pôrodom predčasného plodu, pričom teplo a tlak v podzemí po tom, čo bolo telo pochované, mohli lebku ďalej stláčať.

Autori novej analýzy tiež spochybnili tvrdenie predchádzajúceho výskumu, že za veľkosťou múmie treba hľadať „neobvyklé mutácie“. Autori poznamenali, že vývoj skeletu u tohto plodu, ktorého vek sa odhaduje na 15 týždňov, by nebol ovplyvnený genetickými variantmi, ktoré výskumníci opísali v predchádzajúcej štúdii.

Pretože vek pozostatkov sa odhaduje len na niekoľko desaťročí, ich štúdium vyvoláva etické obavy vedcov v novej štúdii. Okrem toho, keďže extrakcia DNA môže zničiť niektoré z tkanív tela, vzťahujú sa na ňu aj ďalšie obmedzenia.

Autori v novej štúdii píšu, že „bohužiaľ neexistoval žiadny vedecký dôvod na vykonanie genómových analýz Ata, pretože jeho kostra je normálna“, a dodávajú, že testovanie celého genómu, ktoré bolo predtým vykonané, „bolo zbytočné a neetické“.  

Autori štúdie vyzývajú DNA výskumníkov, aby nahlasovali prípady, ktoré nemajú jasný kontext a zákonnosť, alebo kde sa pozostatky nachádzajú v súkromných zbierkach.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/63106-alien-baby-mummy-ethics.html

livescience.com/29173-alien-looking-skeleton-images.html

Obrázok: sciencenews.org/sites/default/files/2018/03/main/blogposts/032218_DG_atacama-skeleton_feat.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.