Súťažný príspevok 2 – Čo by bolo, keby…

zidovske detiKeď sa povie slovné spojenie 2. svetová vojna, hneď ma napadnú Židia. Státisíce ľudí, ktorí umierali v beznádeji a strachu. Keby Hitler pokračoval vo svojich plánoch, nemyslím si, že by Židia ešte existovali. Už teraz nájdeme skupiny Židov len v Jeruzaleme a možno USA. Ale keby on pokračoval, Židia by sa pre nás stali len… Keltmi. Vieme, že žili na našom území, ale nevieme, ako vyzerali. Všetky informácie o nich máme z kníh alebo internetu. Boli našimi predkami, žili na území, na ktorom žijeme aj my, ale necítime žiaľ nad tým, že boli vyhnaní a mnohí aj vyhladení inými kmeňmi.

V plynových komorách, táboroch smrti, továrňach… tam všade umierali ľudia. Starí, mladí, vyučení, neskúsení… Židia aj nežidia. Slovania… Rómovia… Zaujímavé ako sa všetci stanú v otázke a okamihu smrti rovnými.

Pokračujme ďalej v úvahe. Takže Židia ako národ by už neexistoval. Potom by asi padol aj národ Rómov a začali by sa stínať aj Slovania. V starovekom Grécku bolo jedno obdobie, označovalo sa ako Temné obdobie alebo Homérske. Presne to by nastalo. Temné obdobie pre ľudstvo. Európa by bola prázdna. Ale čo Afrika a Amerika? Austrália? Naozaj by sa na všetko len prizerali? Asi áno… aj my sa teraz len prizeráme na Ukrajinu a Irak, Sýriu…

Takže nakoniec by sme mohli dedukovať, že Hitler by dokázal vytvoriť rasu „nadčloveka“. Nietzsche by len v hrobe krútil hlavou. Ale táto „nadrasa“ by sa musela rozšíriť po celej Európe. Ako by Hitler vyriešil tento problém? Výhody pre rodiny s viac ako 4 deťmi? Sociálny balíček? Zvýhodnenie pre „plodné rodičky“? Nemecko by bolo finančne na dne. Všetky peniaze by zožrala vojna. Tak ako presvedčiť ľudí, konečne vytúžených „nadľudí“, aby sa rozšírili do celej Európy? Ak čakáte, že vám odpoviem, tak nie. To by musel riešiť Hitler keby vyhral a nie ja.

Hypoteticky, vychádzajme z toho, že tento problém je už vyriešený. Európa je tak z troch štvrtín zaľudnená. Prídu sem aj nejakí ľudia z Ameriky, ktorí chcú nový začiatok, alebo z Afriky, ktorí chcú kus pôdy, aby sa mohli uživiť. Keby Hitler dokázal uchrániť Európu pred všetkými ľuďmi, ktorí by tu chceli prísť za novým životom… to by bolo nemožné. Určite by sa tá jeho skvelá „nadrasa“ začala miešať s inými. A on predsa nemohol vyhladiť celý svet. Až taký id… neschopný nebol. Potreboval by svojich ľudí vo všetkých kútoch zeme. A on už, priznajme si, vo svojich posledných chvíľach veľmi pri zmysloch nebol a nikomu neveril.

Aj keby som to začala rozoberať z inej stránky, vždy by som prišla na nejaký problém. Nejaký zádrheľ. A presne na to by prišiel aj Adolf. Vždy by sa mu niekto postavil do cesty. Vždy by bol problém, ktorý by musel rozlúsknuť.

Takže aj keby vyhral Hitler vojnu, aj keby milióny ľudí padlo, nikdy by nebol úplným víťazom. Mnohokrát som počula výrok: Bez obetí niet víťazstva. Hitler by toho obetoval veľa. Až príliš veľa, ale nevyhral by nad celým svetom, čo by sa stalo jeho ďalším cieľom hneď potom, ako by ten prvý uskutočnil. Prvým bolo vyhratie vojny.

Prečo? Prečo by Hitler nevyhral? Prečo by sa mu to nakoniec nepodarilo? Udržať si „nadrasu“? Pretože ľudia sa nikdy nepodvolia. Môžu byť slabí, utláčaní, vraždení… V histórii sa vždy nájde niekto, kto sa postaví a povie: „Dosť!“ Nemusí to byť výkrik. Stačí aj šepot, ktorý sa neskôr zmení v revolúciu.

________

Text neprešiel redakčnou úpravou!

Autorka: Slávka Onderová, 18 rokov, Bystré

Obrázok: static.bbc.co.uk/history/img/ic/640/images/resources/people/adolf_hitler.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.