Súťažný príspevok 7 – Čo by bolo, keby…

Keď som sa zamyslela nad tým, ako by svet vyzeral, keby 2. svetovú vojnu vyhral Adolf Hitler, napadlo ma naozaj veľa alternatív. No skúsme sa v tomto vianočnom období pozrieť na to o niečo optimistickejšie. Pesimistických verzií už bolo dosť. Ja si myslím, že jeden človek nemôže uniesť toľko krvi na svojich rukách a skôr či neskôr ho jeho svedomie dobehne. Obzvlášť to platí pri človeku, ktorý miluje zvieratá, má rád umenie a schopnosť predvídať. Takýto bol aj Adolf. Keby mu dal niekto priamu lekciu, a teda by ho zobral napríklad do koncentračného tábora, kde by videl, ako to tu beží, prípadne by ho vyzval, aby sám stlačil spúšť na zbrani, možno by ho to prebralo.

mier

Ani „vypestovanie“ dokonalej rasy by nemuselo byť zase až také skvelé. Hitler by si uvedomil, že blonďaví a modrookí ľudia, ktorí heilujú s naučeným úsmevom na ulici, nie sú to pravé orechové. Svet by bol odrazu tak nudný a pustý. Všetkého totiž veľa škodí, a teda aj dokonalosti. Hoci si to vodca nechcel pripustiť, krásu vo svojej duši ukrývajú aj prostoduchí či fyzicky postihnutí jedinci.

Na druhej strane, ovládať celý svet je veľmi vyčerpávajúce. Odhliadnuc od ostatných skutočností, každý vodca má vždy nejakých tých oponentov. Či už by to boli podrobené krajiny alebo skupinka nadšencov zmiešaná z viacerých kultúr, určite by sa neprestali snažiť, aby opäť prinavrátili Zemi slobodu a rovnováhu. Takto to bolo a bude vždy. Veď už toľkokrát v histórií (ale aj na momentálnej svetovej scéne) sme mohli vidieť, kam speje prílišné úsilie, ktoré potláča ľudskú prirodzenosť.

Svoj krátky príspevok ukončím vierou v to, že dobro si vždy nájde cestu, aby zvíťazilo. Hoci to nemá jednoduché a uznávam, že ide o relatívny pojem, nikdy by sme nemali zabudnúť na základné pravidlá ľudskosti, ktoré nás odlišujú od dravých šeliem.

_____________

Text neprešiel redakčnou úpravou!

Autorka: Zdenka Ostrožlíková, 20 rokov, Banská Bystrica

Obrázok: globalexchange.org/blogs/peopletopeople/wp-content/uploads/2014/08/World-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.