Súvisia záhadné ruiny s bájnou Atlantídou?

Skaza bájneho kontinentu patrí medzi najfascinujúcejšie mýty staroveku. Stojí však na reálnych základoch? Došlo pred tisícročiami naozaj k zániku rozsiahlej pevniny s vyspelou civilizáciou?

O Atlantíde sa prvý raz zmieňuje Platón, ktorý sa odvolával na rozprávanie egyptského kňaza Solóna. Atlantídu vraj zničila mohutná prírodná katastrofa približne v roku 9600 pred Kr. (v tom istom období sa mimochodom podľa najnovších zistení skončila posledná doba ľadová).

Tím archeológov objavil v Havane potopené mesto (približne 7 km od Kuby). Zdá sa, že ide o zrúcaniny tajomného kontinentu Atlantída.

Tisíce predmetov ako sú napríklad šperky, zbrane, brnenia, nástroje, sochy, mince a mnoho ďalších bolo nájdených práve tu. Všetky tieto artefakty preskúmali vedci so sídlom na univerzite v Havane. Väčšina predmetov je stará niekoľko miliónov rokov a mnoho z nich bolo vyrobených z niklu.

Na miesto objavu poslali podvodného robota s kamerou, aby objav zdokumentoval. „Je to nádherná výstavba, ktorá vyzerá tak, že tu mohlo byť veľké mestské centrum, ale nevieme s istotou povedať, na čo v minulosti slúžila,“ povedala námorná inžinierka Pauline Zelitzki. Stavby boli navrhnuté tak, že dnes pripomínajú pamiatky starých Aztékov a Mayov z Mexika a Južnej Ameriky, alebo majú črty podobné Stonehenge-u a sfingám. Sú na nich vytesané texty v neznámom jazyku.

Podľa kubánskeho novinára Luisa Mariana Fernandeza bolo podmorské mesto objavené už pred niekoľkými desiatkami rokov, ale jeho výskum zastavila Kubánska raketová kríza, čo bol konflikt medzi USA a Sovietskym zväzom (1962), ktorý sa týkal rozmiestnenia jadrových zbraní na Kube. Reálne hrozil otvorený konflikt medzi svetovými veľmocami.

Väčšina historikov sa zhoduje, že Atlantída je iba Platónova fikcia. Dôvodom tejto domnienky je aj fakt, že v období 10.000 rokov pred Kr. je existencia takto vyspelých civilizácií nepravdepodobná a neexistujú ani iné dostatočné písomné pramene, ktoré by Platóna potvrdili. 

Kto vie, či teda vôbec nejaká Atlantída existovala a čo to našli vedci v Havane. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: worldnewsdailyreport.com

Obrázky: worldnewsdailyreport.com, segnidalcielo.it

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.