Svätý Mikuláš – ochranca biednych

mikulasRozmýšľali ste niekedy nad tým, kde sa vzala tradícia oslavovania dňa svätého Mikuláša a prečo vlastne vznikla? Ak vás to zaujíma, čítajte ďalej magazín Magistra História a dozviete sa, kto bol svätý Mikuláš a vďaka ktorým skutkom si ho pripomíname už celé stáročia.

Svätý Mikuláš bol biskup z Myry a slávnym sa stal vďaka svojej zbožnosti, dobrote a zázrakom, ktoré počas svojho života vykonal. Tento svätec sa narodil niekedy okolo roku 280 v Patare (oblasť dnešného Turecka) do bohatej rodiny, ktorá mu poskytla najlepšiu výchovu. O svojich rodičov prišiel ako veľmi mladý. Množstvo príbehov a životopisov svedčí o tom, akým bol veľkým človekom, keď sa o dedičstvo rozhodol podeliť s biednymi a sirotami. Hádam najznámejším je príbeh o tom, ako zachránil tri sestry pred prostitúciou. Chudobný muž z Mikulášovej rodnej Patary mal tri dcéry, nemohol ich však vydať, lebo nemal pre ne veno. Jediné východisko z tejto zúfalej situácie videl v tom, že sa z jeho dcér stanú prostitútky. Keď sa to Mikuláš dozvedel, rozhodol sa, že mladým dievčinám pomôže. V noci, keď ho nik nevidel, položil mužovi na okno mešec plný zlata, a tak to zopakoval ešte dva razy. Posledný raz na neho muž čakal a bol mu neskutočne vďačný za záchranu dcér. Mikuláš sa rád po večeroch prechádzal ulicami. Keď uvidel nejakú chudobnú rodinu s deťmi, do okna im vložil zopár mincí a jedlo pre deti.

 Mikuláš zomrel vo vysokom veku v Myre, kde bol aj pochovaný. V 11. storočí však Myru obsadili moslimovia, a tak boli jeho pozostatky prenesené do talianskeho mesta Bari, kde mu postavili chrám.

O tom, akým dôležitým bol Mikuláš pre ľudí, svedčí množstvo kostolov, ktoré mu boli zasvätené, ale aj to, že je dodnes uctievaný v mnohých kútoch sveta.

Na počesť svätého Mikuláša, jeho skutkov a celoživotnej ochoty pomáhať, obdarovávať chudobných a biednych, vznikla tradícia obdarovávania. Nebolo to však vždy tak. Ako prví začali obdarovávať svoje ratolesti Holanďania. Holandské deti navštevoval Sinter Klaas aj so svojimi pomocníkmi už v novembri. Tento predchodca amerického Santa Clausa hádzal deťom darčeky cez komín. Naše deti navštevuje Mikuláš aj s čertom a anjelikom a tým „poriadnym“ deťom, ktoré celý rok poslúchali, dáva do čižiem sladkosti, ovocie a rôzne drobnosti v predvečer dňa svätého Mikuláša, a teda 5. decembra.

____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroje:

plnielanu.zoznam.sk/c/1592/sviatok-svateho-mikulasa-je-za-dverami-zistite-o-nom-viac

zivotopisysvatych.sk/mikulas-biskup/

Obrázok: catholicculture.org/culture/liturgicalyear/pictures/12_6_nicholas.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.