Svetovo najväčšia čeľusť z pterosaura (vtákojaštera) bola objavená v Transylvánii

V Transylvánii bola po „Draculovi“ nájdená lebka ďalšieho pterosaura, a to v rovnakom regióne

Najväčšia pterosauria čeľustná kosť sa práve analyzuje a je taká veľká, že pred viac ako 66 miliónmi rokov pravdepodobne povoľovala prehistorickému dravcovi dať si na večeru sladkovodné korytnačky a veľké dinosaurie vajíčka.

Fosília robustnej spodnej čeľuste pterosaura je dlhá len 18,8 cm, avšak čeľusť živého pterosaura pravdepodobne merala oveľa viac, niečo medzi 94 cm a 110 cm. Táto absurdne dlhá čeľusť je viac než trikrát dlhšia ako úplná, 290 milimetrov dlhá holotypová čeľusť Bakonydraca, pterosaura, ktorý sa zdá byť úzko spätý s novo analyzovaným stvorením.

Spolutvorca tejto štúdie, Dan Grigorescu, geológ na Bukureštskej univerzite v Rumunsku, objavil časti fosilizovanej čeľuste na križovatke dvoch potokov v povodí Haţeg v blízkosti rumunskej obce Vặlioara v Transylvánii v roku 1984. Avšak až do roku 2011 nebola táto kosť priradená k pterosaurom. Zaradili ju až vedecký výskumník Mátyás Vremir, geológ Transylvánskeho múzea, a ďalší spolutvorca štúdie Gareth Dyke, paleontológ na univerzite v Debrecíne v Maďarsku, keď si uvedomili jej dôležitosť.

Počas obdobia kriedy, kedy žil tento pterosaurus, bol Haţeg Basin ostrovom obývaným trpasličími dinosaurami, ktoré boli menšie než ich náprotivky na pevnine. Vremir odhalil v roku 2009 skamenelé pozostatky jedného z týchto divných, zavalitých dinosaurov – dravca známeho ako Balaur bondoc.

Haţeg je známy aj veľkými pterosaurami vrátane Hatzegopteryxa , ktorý bol pravdepodobne vysoký ako žirafa s rozpätím krídiel až 10,9 metra. Ďalší pterosaur z Haţegu, prezývaný Dracula, mal ešte väčšie rozpätie krídiel, a to až 12 metrov.

Dave Hone, paleontológ na univerzite Queen Mary v Londýne v Anglicku dodáva, že ostrovy sú notoricky známe výskytom zvláštností, a tak aj z Haţegu pochádza veľa divných dinosaurov. Nedostatok skutočne veľkých mäsožravcov na ostrove zasa predurčil pterosarov za náhradníkov tyranosaurov.  

Avšak len kvôli najväčšej čeľusti, ktorá sa kedy našla, nemusí byť novo skúmaný pterosaurus, ktorý ešte nebol vedecky pomenovaný, nevyhnutne najväčším pterosaurom. Pravdepodobne mal rozpätie krídiel viac ako 8 metrov a patril do rodiny pterosaurov známych ako Azhdarchidae.

Podľa paleontológov, ktorí študujú pterosaury, mali pterosauri rodiny Azhdarchidae rôzne veľkosti a tvary. Existuje rozdelenie, podľa ktorého mali Azhdarchidae buď dlhé krky s útlymi lebkami alebo krátke krky s robustnými lebkami. Výskumníci uvádzajú, že novoobjavený pterosaurus pravdepodobne patril k prvému typu.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62662-largest-pterosaur-jawbone-transylvania.html

Obrázok: static.scientificamerican.com/sciam/cache/file/450D4DFC-7A65-

4CB8-BC1B93D67A443FAA.png?w=590&h=393&1E57B0C8-0F05-4E96-AE6588FF6C8137E7

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.