Symbolické tetovanie egyptskej múmie je prvé svojho druhu

Pred viac ako 3.000 rokmi si staroegyptská žena nechala potetovať telo desiatkami symbolov vrátane lotosových kvetov, kráv a božských očí, ktoré sa často spájajú s náboženským stavom alebo rituálnou praxou, ktorú táto žena pravdepodobne aj vykonávala.

tetovanie

Tetovanie nájdené na krku múmie zobrazuje niekoľko „Imhotepových“ očí, ktoré sa spájajú s duchovnom a ochranou.

Obrazy na jej mumifikovanom trupe sa zachovali do úžasných detailov, pričom predstavujú jediný známy príklad tetovania na egyptských múmiách, ktorý je rozpoznateľný ako fotografia a nie iba ako nejaký abstraktný vzor.

Múmia bola nájdená na západnom brehu rieky Níl v dedinke známej ako Deir el-Medina, ktorej história sa datuje medzi roky 1.550 pnl a 1.080 pnl. Dedina poskytovala strechu nad hlavou remeselníkom a robotníkom, ktorí stavali kráľovské hrobky v Údolí kráľov.

Bioarchaeologička Stanfordskej univerzity Anne Austin skúmala práve tieto ľudské pozostatky z Deir el-Medine pre francúzsky ústav orientálnej archeológie, keď prvýkrát zbadala nezvyčajné značky na krku múmie.

Spočiatku si myslela, že značenie na krku jej tam len domaľovali. Podľa nej to bola toho času v Egypte bežná prax, ktorá sa používala namiesto amuletov okolo krku, ktoré sa dávali mŕtvym pred pohrebom. Predpokladala, že znamenia na krku múmie sa tam dostali presne takýmto spôsobom.  

Ďalšie skúmanie múmie ale ukázalo, že tieto staré ilustrácie na jej tele sú nezvyčajné a pravdepodobne aj trvalejšie ozdoby kože než maľovaný dizajn.

egyptske tetovanie

Tetovanie dvoch kráv naproti sebe nájdené na ženinej paži.

Keď sa začali analyzovať značenia na ženiných pažiach, vedci si uvedomili, že tieto znaky boli scvrknuté a skreslené, čo naznačuje, že musela byť potetovaná ešte predtým, než ju dali mumifikovať.

Spolu s archeológom Cédricom Gobeilom, riaditeľom francúzskej archeologickej misie Deir el-Medina, katalogizovali desiatky tetovaní, z ktorých mnohé ešte musia byť identifikované. Časť z nich je už rozoznateľná a má aj hlbší náboženský význam. Niektoré sa spájajú s bohyňou Hathor, pričom sú to zväčša kravy so špeciálnymi náhrdelníkmi. Iné, ako napríklad hady umiestnené na hornej časti oboch paží, sú tiež spojené so ženskými božstvami v starovekom Egypte.

Egyptský archeológ Ghad Darwish objavil pomocou infračerveného svetla a senzora tetovanie, ktoré bolo voľným okom neviditeľné. Niektorí Egypťania spojenie týchto dvoch vyobrazení interpretujú ako niečo, čo sa stará o „konanie dobra“.

Pozícia symbolov na ženskom krku priamo nad hlasovou schránkou môže naznačovať, že vždy, keď žena niečo hovorila alebo spievala, vyvolávala tento rituál.

Tieto figurálne vytetované obrazy, prvé svojho druhu, nachádzajúce sa na egyptskej múmii, poskytujú dôležité stopy o význame a symbolickom charaktere tetovaní v starovekej egyptskej kultúre.

Je zaujímavé, že všetky doteraz nájdené tetovania sa nachádzali výhradne na ženách.

________________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/54687-egyptian-mummy-tattoos.html

Obrázky: nature.com/polopoly_fs/7.36264.1462459508!/slideshowimage/web_15001_frontal_neck%20%281%29.jpg_

gen/derivatives/landscape_592/web_15001_frontal_neck%20%281%29.jpg

messagetoeagle.com/wp-content/uploads/2016/05/egyptiantatoos2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.