Tajná misia studenej vojny odhalená

 

Studená vojna je konflikt medzi západom (USA) a východom (Rusko), ktorý nikdy nikto oficiálne nevyhlásil, no ktorý sa ani nikdy oficiálne neskončil. Ťažko by sme teda hľadali jej začiatok a koniec, no môžeme ju ohraničiť rokmi 1947 až 1991. Napriek tomu, že táto „tichá“ vojna o Európu nikdy neprerástla do celosvetového vojnového konfliktu, zasiahla celý svet a každý človek na svete si ju veľmi dobre uvedomuje a pociťuje ju. Napriek tomu, že už aj v minulosti existovali nevojenské konflikty, studená vojna sa od nich v mnohom odlišovala a to napríklad tým, že ju možno charakterizovať ako totálnu, teda jednoducho povedané, každá strana je ochotná zájsť až do krajností, aby svojím konaním smerovala k úplnému víťazstvu, kde neexistujú žiadne kompromisy.

Neustále sa zdokonaľujú prostriedky na dopravu atómových zbraní k cieľu: najprv to boli bombardovacie lietadlá, koncom 50. rokov pribudli balistické rakety a ponorky s jadrovým pohonom či možnosťou vypúšťať strategické rakety. Nahromadilo sa toľko jadrových zbraní a ich nosičov, že by to stačilo na niekoľkonásobné zničenie celej zemegule.

Nová letecká snímka, ktorú vydala Earth Observatory agentúry NASA, ukazuje pozostatky lietadla B-29 Superfortress, ktoré bolo na ceste k severnému pólu pod záštitou prísne tajnej misie. Počas zlého počasia a nedostatku paliva muselo lietadlo núdzovo pristáť na jazere. Posádka s jedenástimi pasažiermi strávila asi tri dni v tundre, kým boli zachránení. Táto operácia zo dňa 21. februára 1947 je známa aj ako Kee Bird. Núdzové pristátie v severozápadnom Grónsku túto dôležitú špionážnu akciu prerušilo. Americký fotoprieskum a mapovanie bolo zamerané na detekciu sovietskych atómových výbuchov. 

Fotografia, ktorá zobrazuje tieň vojnového lietadla, bola nasnímaná digitálnym fotoaparátom pripojeným k NASA P-3 Orion.

Výskum lietadla je súčasťou operácie IceBridge (Ľadový most), ktorá začala v roku 2009. Ide o misiu, ktorej cieľom je monitorovať zmeny v polárnom ľade. Je to dočasná náhrada za ICES satelit. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: livescience.com

Obrázok: commons.wikimedia.org, livescience.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.