Tajomná lady Godiva

Je lady Godiva anglosaská šľachtičná alebo stredoveká legenda? Existujú rôzne verzie, ktoré ju zobrazujú nahú na koni. Odborníci a autori obrazov to vysvetľujú rôzne, ale najčastejšia verzia vytvorila legendu. Ide však skutočne iba o legendu alebo je na nej aj kúsok pravdy? Magistra História si na to posvietila detailnejšie. Čítajte ďalej…

lady godiva

Čo hovorí legenda

Ľudia z Coventry boli zaťažení vysokou daňou, ktorú od nich vyberal gróf Leofric. Lady Godiva bola svedkom utrpenia svojho ľudu a chcela im pomôcť. Zašla za svojím manželom a prosila ho, aby dane znížil. On ju karhal, že nemá žiadnu autoritu a varoval ju, aby ho s tým viac neobťažovala. Ona však neustúpila a jej manžel nakoniec povedal, že ak vysadne nahá na svojho koňa a prejde cez mestské trhovisko, kde sa zhromažďujú všetci ľudia, z jedného konca na druhý, tak potom, keď sa vráti, splní jej žiadosť. Leofric bol veľmi prekvapený, pretože keď grófka dostala takéto ultimátum, bez váhania vysadla nahá na koňa a rozhodla sa splniť manželovu podmienku. Rozpustila si svoje dlhé vlasy a nechala ich spadnúť tak, aby jej pokryli celé telo. Prikázala všetkým ľuďom, aby zostali doma, ďaleko od okien. Za nedodržanie príkazu im pohrozila trestom smrti. Keď išla cez trhovisko, jeden človek nemohol odolať pohľadu z okna a naozaj ho to stálo život. Godiva sa vrátila k svojmu užasnutému manželovi, ktorý nemal inú možnosť než splniť svoj sľub a znížiť ľudu dane. Hoci sa jednotlivé príbehy v detailoch líšia, podstata ostáva rovnaká – šľachtičná sa obetuje, aby pomohla uľaviť ľudu od krutej dane vyrúbenej jej manželom. Tento príbeh obetavej jazdy sa stal legendou a na pamiatku tejto udalosti bola v 16. storočí vytvorená socha muža z Coventry, ktorý nemohol odolať pohľadu z okna.

Kto bola lady Godiva?

Na rozdiel od Robina Hooda, kráľa Artuša a mnohých ďalších hrdinov slávnych legiend vieme, že lady Godiva bola skutočná osoba, ktorá žila a dýchala. Bola jednou z najvýznamnejších žien v anglosaskom Anglicku. Okrem toho disponovala obrovským majetkom a vysokým postavením, pretože bola vydatá za jedného z troch najmocnejších šľachticov v kráľovstve – grófa Leofrica. Godiva žila v čase veľkých politických nepokojov a je pravdepodobné, že za svoj život zažila 9 rôznych kráľov Anglicka. Hoci nepoznáme jej pôvod, vieme, že to bola ušľachtilá dáma s veľkými majetkami. Godiva sa za Leofrica vydala pred rokom 1040 a ich spoločné majetky predstavovali obrovské imanie. Godiva spravovala mnohé spoločné statky sama (vrátane Coventry), pretože anglosaské právo to ženám dovoľovalo. Existuje mnoho prípadov, ktoré poukazovali na Godivinu veľkorysosť. Kláštoru v Stow, v blízkosti Lincolnu, dávala pravidelné dary, ako aj mnohým ďalším rehoľným domom v celej krajine. Kláštoru v Coventry darovala toľko šperkov, zlata a svätých relikvii, že „samotným múrom sa zdalo, že sú pre tento všetok poklad úzke“. Existujú tiež dôkazy, že niektorým kláštorom darovala aj pozemky. Po smrti manžela (rok 1057) žila Godiva ďalej, a to až do dobytia Anglicka Normanmi v rokoch 1066-1086. Jej meno je možné nájsť aj v Knihe z Winchestru, najstaršom súpise pozemkového majetku v Anglicku. Bola jedinou ženou, ktorá aj po „dobytí“ vlastnila nejaké pozemky. Jej syn nebol politicky významným človekom, ale vnučka si vzala Harolda Godwinsona a stala sa poslednou kráľovnou anglosaského Anglicka. Vzhľadom k tomu, aká bola Godiva prominentná a vysoko postavená žena, je prekvapivé, že nie je žiadna dobová zmienka o jej nahej jazde. Ak vezmeme do úvahy, že anglosaskí kronikári boli dychtiví za každou správou, je veľmi podozrivé, že ani jeden nenapísal o nahej jazde jednej z najdôležitejších žien v Anglicku.  

Odkiaľ teda pochádza legenda?

Slávny príbeh sa prvýkrát objavil zdanlivo odnikiaľ asi 200 rokov po údajnej smrti lady Godivy v kronikách zo St. Alba, známych ako „Flores Historiarum“. Tieto kroniky spracoval Roger Wendover a Matthew Paris v 13. storočí. Vyžadujú si však ďalší výskum, pretože veľa historikov sa sporí o ich spoľahlivosť. Zvlášť Matthew Paris bol známy tým, že prikrášľoval svoje záznamy a bol ochotný obetovať vecnú správnosť pre strhujúci príbeh. Predchádzajúce záznamy vykresľujú lady Godivu ako sväticu, ktorá dávala veľké dary, čo mohlo kronikárov inšpirovať k príbehu o obetavosti a nezištnosti. Je veľmi zvláštne, že sa príbeh náhle z ničoho nič vynorí do takýchto podrobností. Je preto pravdepodobné, že Paris a Wendover tento príbeh prikrášlili, ale môžeme tiež pochybovať o jeho vytvorení od nuly. V roku 1560 napísal kronikár Richard Grafton, že existuje „stratená kronika“, ktorú medzi rokmi 1216 a 1235 napísal Geoffrey, prior kláštora v Coventry. Grafton tvrdí, že príbeh o lady Godive sa prvýkrát objavil v tejto „stratenej kronike“. Nemôžeme si však byť Graftonovým tvrdením istý, ale poskytuje nám to ďalšie podrobnosti, ktoré pomáhajú tejto legende prežívať.

Odkazy na folklór

Či môžeme Graftonovi veriť alebo nie, príbeh rozhodne nepochádza z ničoho. V celej keltskej a severskej mytológii sú početné osobnosti podobné lady Godive. Wendover a Paris mali osobitný záujem o tieto dávne legendy a zdá sa, že nimi boli aj ovplyvňovaní. Mnísi boli známi tým, že cestovali ďaleko alebo prijímali návštevníkov z ďalekých krajín, preto nie je prehnané, ak budeme veriť, že práve oni počuli tradičné príbehy z celej západnej Európy. Keltská bohyňa Epona a waleská bohyňa Rhiannon boli ženy silne spojené s koňmi. Rhiannon bola obzvlášť známa pre svoju spriaznenosť s koňmi, ale aj svojím bohatstvom, štedrosťou a krásou. Nórska hrdinka Aslaug bola ďalšia postava, ktorá bola známa pre svoju krásu, ale aj prefíkanosť. Napríklad, keď ju požiadali, aby prišla ani oblečená, ani vyzlečená, dala si na seba sieť. Nahú ženu na koni zahŕňali aj mnohé obrady kultov plodnosti v prospech svojej komunity. Hoci sú tieto odkazy nejasné, Paris a Grafton písali v čase, keď sa verbálny folklór a legendy dostávali do písomnej podoby. Ako šiel čas, príbeh sa vyvíjal. Godiva bola pôvodne sprevádzaná vojakmi, potom slúžkami a nakoniec bola úplne sama. Skutočnosť, že by ju niekto sledoval, sa tiež objavila až neskôr. Rovnako ako postava „Zvedavca“ je v jednom zázname oslepená, v inom mŕtva. Viktoriáni boli zvlášť fascinovaní príbehmi. Milovali balady, básne, divadelné hry a sochy založené na legendách.

Je to pravda?

Je možné, že slávna jazda nahej lady Godivy sa naozaj stala, vstúpila do ústnej tradície a nakoniec bola zapísaná o 200 rokov neskôr. Pokiaľ ide o nedostatok historických záznamov, mohlo by to byť spôsobené tým, že ľudia mali zakázané pozerať sa a kronikárom mohli zaplatiť, aby to tiež rešpektovali. Avšak, keď príbeh porovnávame s tým, čo vieme o tej dobe, jeho dôveryhodnosť je naštrbená. Po prvé, postava grófa je vykreslená ako krutá, neoblomná, ochotná ponížiť svoju ženu, ale to ide proti tomu, čo o grófovi reálne vieme. Leofric bol vo svojich politických rozhodnutiach opatrný, pričom jeho manželstvo bolo šťastné a čestné. Neexistujú vôbec žiadne záznamy, ktoré by spochybňovali jeho dôstojnosť alebo by uvádzali, že bol krutý či arogantný. Leofric bol úspešný, pretože bol v dobe veľkej nestability politicky uvedomelý. Pri takejto osobe je takmer nemysliteľné, že by podradzoval svoju manželku a vystavil ju tak ponižujúcemu utrpeniu, ktoré by zhadzovalo nielen ju, ale aj grófa samotného a jeho autoritu. Jednoducho neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by dokazoval Leofricov charakter z legendy. Pravdu ešte viac odhaľuje skutočnosť, že pozemky v Coventry boli lady Godivy a nie grófove. Ak teda ľud trpel vysokými daňami, nemusela prosiť manžela o milosť, ale mohla im pomôcť sama. Ak bola daň uložená kráľom, znova by bolo zbytočné prosiť svojho manžela, musela by sa obrátiť s prosbou priamo na monarchu. Pochybnosti vzbudzuje aj samotné miesto jazdy. Coventry v 11. storočí nebolo mesto, ale iba malá obec s nie viac ako 300 ľuďmi. To rozhodne nebolo dosť na to, aby malo trhovisko a najväčšou stavbou tu bol kláštor. Ak vezmeme do úvahy všetky tieto skutočnosti, spolu s konfliktnými záznamami súčasníkov, je veľmi nepravdepodobné, že legenda o lady Godiva sa zrodila z faktov, ale z folklóru a ústnym podaním sa vyvíjala stovky rokov.

______________

Autorka: Ing. Lucia Mičechová

Zdroj: historyanswers.co.uk/medieval-renaissance/lady-godiva-anglo-saxon-noblewoman-or-medieval-legend/

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/Lady_Godiva_(John_Collier,_c._1897).jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.