Tajomné historické postavy: Jack Rozparovač

jack rozparovacNajslávnejší masový vrah všetkých čias žil v 19. storočí. Jeho povesť šírila strach a hrôzu v uliciach viktoriánskeho Londýna, kde po sebe zanechal niekoľko zavraždených a zohavených obetí. Skutočná totožnosť vraha nazývaného Jack Rozparovač sa však nepodarila odhaliť ani po vyše storočí, ktoré od jeho činov uplynulo. Dnešní vedci sú mu však s využitím modernej metódy kriminalistického odhaľovania na stope. Prejdite spolu s magazínom Magistra História rekonštrukciu miest činu a analýzu dôkazových materiálov. Možno naozaj zistíme, kto sa v skutočnosti ukrýval za maskou slávneho sériového vraha.

Vraždy pripisované Jackovi Rozparovačovi

Vyčíňanie Jacka Rozparovača prebiehalo v rokoch 1888-1891 v uliciach londýnskej štvrte Whitechapel. Po roku 1891 prestalo rovnako náhle ako začalo. Počas týchto dvoch rokov tu došlo k vraždám 11 žien, z ktorých boli všetky prostitútky. Ich smrť sa pripisovala Rozparovačovi. Už vtedy existovalo množstvo teórií o jeho totožnosti a časom ich počet čoraz viac narastal. Niektorí si myslia, že Jack bol slobodomurárom, podľa iných sa zase jednalo o kráľovského lekára, ba dokonca vnuka britskej kráľovnej Viktórie. Dnešní vyšetrovatelia sú toho názoru, že preskúmaním každej vraždy možno objaviť indície poodhaľujúce skutočného vinníka. Využívajú aj moderné profilovanie, aby dokázali vraha presvedčivo usvedčiť. 

Vraždenie Jacka Rozparovača začalo 31. augusta 1888 a prvou obeťou bola Mary Ann Nicholsová (1845-1888). Jej podrezané telo s mnohými bodnými ranami bolo objavené v ulici Buck Row, rovno oproti Londýnskej nemocnici, kde v tom čase liečili napríklad aj pacientov trpiacich pohlavnou chorobou syfilis, za ktorej hlavných šíriteľov sa považovali prostitútky a prisťahovalci. Je teda napríklad možné, že Jack Rozparovač trpel syfilisom a z tohto dôvodu navštevoval aj Londýnsku nemocnicu. Žiadna účinná liečba na syfilis však zatiaľ nebola vyvinutá a choroba viedla zvyčajne u pacienta k šialenstvu, neskôr k smrti. Podľa tejto teórie sa tak prvá obeť Jacka Rozparovača mohla jednoducho stať ľahkým terčom chorého muža, ktorý si na nej vybil svoju frustráciu a hnev. 

Druhou obeťou sa stala Annie Chapmanová (1841-1888), pričom jej telo sa našlo 8. septembra, a to len necelý kilometer od miesta prvej vraždy. Aj táto žena bola prostitútkou stredného veku, mala rozrezané hrdlo a brucho. Vrah jej vybral maternicu, symbol ženskosti. Psychológovia považujú u vrahov podobný počin za istú formu suveníru, ktorá im prináša spomienky a faktickú spojitosť s obeťou.

Prvý masový vrah v dejinách

Práve táto vražda vtedajšiu spoločnosť šokovala a noviny z nej spravili senzáciu. Prepojili ju s prvou vraždou a hoci sa výraz „sériový vrah“ začal používať až od 30. rokov 20. storočia; o tajomnom zločincovi sa písalo ako o masovom vrahovi. Niektorí novinári dokonca falšovali fiktívne dopisy od vraha, aby si zaručili zvýšenú predajnosť. Vzhľadom na charakteristické zohavovanie obetí sa tento muž začal označovať ako Jack Rozparovač.

Panika ale začala medzi ľuďmi skutočne narastať až vtedy, keď počas jedinej noci (30. septembra) zabil vrah dve ďalšie prostitútky. Prvou bola Elizabeth Strideová (1843-1888), ktorá bola objavená s podrezaným hrdlom a všeobecne sa verilo, že vraha od jeho ďalších činností vyrušili ľudia, ktorí prichádzali do blízkeho spoločenského klubu. Táto žena bola totiž zabitá priamo pred medzinárodným vzdelávacím klubom pracujúcich mužov. Tej noci sa v klube diskutovalo o judaizme a socializme. Je možné, že Jack Rozparovač sa tohto stretnutia tiež zúčastnil.

nestastieTúto obeť vrah teda zanechal len podrezanú a vydal sa ďalej do ulíc pokračovať v svojom hroznom diele. Predpokladá sa, že Catherine Eddowesová (1842-1888) bola zabitá len o hodinu neskôr, pričom jej vražda bola viac ako brutálna.  Nielenže mala podrezané hrdlo, ale tiež jej chýbali vnútornosti a ako prvá obeť mala znetvorenú tvár. Niektorí ľudia sú preto presvedčení, že to znamená rastúcu zúrivosť vraha, je však tiež možné, že k porezaniu tváre došlo nechtiac pri tom, ako sa obeť bránila.

Neďaleko miesta vraždy sa podarilo objaviť kus zástery Catherine Eddowesovej a bol tu tiež kriedou načmáraný nápis, ktorý bol neskôr pripísaný vrahovi. Stálo na ňom: „Židia sú ľudia, ktorých nikto z ničoho bezdôvodne neobviní“. Na tomto nápise je zaujímavý chybný pravopis a gramatika, čo okrem nedostatku vzdelania pisateľa môže poukazovať aj na zhoršujúci sa stav mozgu a stratu kognitítvnych schopností v dôsledku pohlavnej choroby. To by tiež podporovalo teóriu vraha nakazeného syfilisom.

Vražda vyvolávajúca pochybnosti

Šesť týždňov po tejto dvojitej vražde (9. novembra) bola vo vlastnej posteli doslova rozštvrtená 25-ročná prostitútka Mary Kellyová (1863-1888). A hoci sa aj táto vražda zvykne pripisovať na rub Jackovi Rozparovačovi, viacerí odborníci o tom pochybujú, keďže povaha tohto zločinu je úplne iná než v predchádzajúcich prípadoch. Zatiaľčo prvé štyri obete boli zavraždené vonku, táto zomrela vo vlastnej izbe. Predpokladá sa, že obeť svojho vraha poznala, mohol byť napríklad jedným z jej klientov.  Sama ho pustila dnu, zámka jej izby totiž bola neporušená.

Telo a tvár Mary Kellyovej bolo hrozne znetvorené a jej vrah okolo nej porozkladal viaceré orgány. Bola prikrytá plachtou, akoby sa vrah počas svojho činu na obeť nechcel dívať. Maternica chýbajúca v predchádzajúcich vraždách sa našla na mieste činu a pri tejto vražde je očividné, že páchateľ nemal žiadne znalosti ľudskej anatómie, ktoré boli nevyhnutné pri prvých vraždách. Všeobecne teda vládne názor, že Mary Kellyovú zabil niekto iný a vraždu sa snažil narafičiť tak, aby bola pripísaná na účet Jacka Rozparovača.

Mnohí vedci sú tiež toho názoru, že Jack Rozparovač musel mať základné znalosti o extrakcii orgánov. Preto si myslia aj to, že mohol byť povolaním mäsiar, vďaka čomu by sa tiež mohol pohybovať po uliciach mierne zakrvavený a nikto by tomu nepripisoval priveľkú pozornosť. 

Hlavný podozrivý v záhadnom prípade Jacka Rozparovača

Na základe všetkých známych faktorov je hlavným adeptom na Jacka Rozparovača muž, ktorý bol v tom čase podozrivý, polícia sa ho však rozhodla ignorovať. Mäsiar a židovský obchodník Jacob Levy (1865-1891) zodpovedá profilu slávneho vraha. Žil v oblasti vrážd, najprv na Fieldgate Street a potom na neďalekej Middlesex Street, na ktorej vlastnil dom prepojený s mäsiarstvom.

Podľa policajnej výpovede jeho manželky je jasné, že Levy mal narušenú psychiku. Nielenže zanedbával svoju prácu, ale sa aj celé noci potuloval po uliciach a jeho žena nevedela, kam chodieva. Raz bol väznený za krádež mäsa a nedávno sa prišlo aj na to, že Jacob Levy skutočne trpel syfilisom, napriek tomu, že bol ženatý a mal niekoľko detí. Príčinu jeho smrti potvrdzuje jeho úmrtný list. Dva roky po začiatku vrážd, v roku 1891, Jacob Levy zomrel. Pred smrťou tvrdil, že počuje hlasy a má nutkanie vykonávať nemorálne činy.

Vládne domnienka, že vražda štvrtej prostitútky bola zrejme posledná rukou Jacka Rozparovača, keďže pokročilá choroba ho neskôr pripravila o možnosť zrealizovať ďalšie vraždy. Vie sa tiež o tom, že očitý svedok tejto vraždy, Joseph Heim Leevy, síce polícii v popise vraha veľmi nepomohol, ale budil silný dojem, že neprezrádza všetko, čo vie. Povedal len, že vrah bol o asi 8 cm vyšší než obeť, čo na výšku 152 cm Catherine Eddowesovej a 160 cm Jacoba Levyho skutočne sedí. Možný vrah aj svedok mali spoločné to, že boli obaja mäsiari, Židia a pracovali blízko od seba.  Z tohto dôvodu mohol Joseph Leevy svojho „súkmeňovca“ kryť.

Vzhľadom k všetkým popísaným faktom sa tak v dnešnej dobe považuje za najpravdepodobnejšieho kandidáta na skutočného Jacka Rozparovača židovský mäsiar Jacob Levy.

Ak si chcete prečítať o ďalších tajomných postavách dejín, kliknite SEM

_________________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Záhadné postavy dejín – Jack Rozparovač

Obrázky: konbini.com/wp-content/blogs.dir/4/files/2014/09/jack1-810×540.jpg

independent.co.uk/incoming/article9804113.ece/alternates/w460/9-JackTheRipper1-Alamy.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.