Tajomné historické postavy: Marco Polo

Magistra História sa dnes vo svojom cykle Tajomné historické postavy zamerala na jedného z najkontroverznejších mužov histórie. Popísalo sa o ňom už skutočne kadečo. Nazvali ho homosexuálom, klamárom, no čoraz častejšie sa ozývajú aj názory, že tento muž nikdy nežil. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie a možno sa nám čo-to objasní. 

marco polo

Príbeh o cestovateľovi, ktorý sa v 13. storočí vydal z rodných Benátok na východ, prešiel cestu dlhú tisíce kilometrov, až napokon dorazil do Číny a tu sa stal správcom jednej z čínskych provincií; pozná vari každý. Podľa legendy viedol tento muž do boja obrovské armády Číňanov a domov sa vrátil po vyše dvoch desaťročiach. Priniesol so sebou nielen veľké bohatstvo, ale napríklad aj recept na výrobu cestovín a zmrzliny. Bol však Marco Polo skutočne jedným z najväčších cestovateľov dejín? U mnohých historikov prevládajú pochybnosti a dôkazy o jeho cestách hľadajú v starých čínskych textoch, ale aj v benátskych záznamoch. Sú príbehy o Marcovi Polovi založené na skutočných zážitkoch ozajstného dobrodružstva, alebo sa jedná len o mytologickú legendu nepodloženú dôkazmi?

Marco Polo, kupec a cestovateľ

Svetobežník Marco Polo (1254-1324) je známy predovšetkým ako prvý Európan, ktorý sa dostal až do ďalekej Číny, pričom príbehy o jeho dobrodružstvách si ľudia čítali ešte pred vynájdením kníhtlače a sú dostupné v kníhkupectvách aj dnes. Rozprávajú o tom, ako sa Marco v Číne zoznámil s cisárom, ktorému nasledujúcich dvadsať rokov slúžil. Do Benátok sa vrátil po dlhej a vyčerpávajúcej ceste v roztrhaných háboch, akoby zázrakom sa mu však so sebou podarilo priniesť návod na výrobu špagiet, zmrzliny, ba dokonca aj drahokamy zašité do odevu, ktoré z neho spravili boháča.

Marco Polo bol kupcom, ktorý mal pochádzať z talianskeho mesta Benátky. Je však zvláštne, že v súčasnosti si mesto jedného zo svojich najznámejších rodákov veľmi nepripomína. Predpokladá sa, že členovia jeho rodiny si neskôr nechali zmeniť priezvisko z Polo na Milion, aby sa tak odlíšili od mnohých ďalších rodín rovnakého mena. K menu Milion sa v Benátkach viaže jedno námestie a odborníci sa domnievajú, že práve tu Marco Polo žil. Avšak na viacerých tunajších domoch nájdete plakety, na ktorých stojí, že Marco žil práve tu. Okrem týchto plakiet neexistuje v Benátkach žiadny iný presvedčivý dôkaz o živote či existencii Marca Pola.

Závet

V historických dokumentoch mesta Benátky sa ale podarilo nájsť závet spísaný dňa 9. januára 1323 mužom menom Marco Polo, spolu so zoznamom vecí, ktoré mu patrili. Je teda očividné, že niekto tohto mena v Benátkach skutočne žil a naozaj mohol navštíviť Čínu, keďže v súpise majetku sa nachádzajú viaceré veci orientálneho pôvodu, napríklad mnoho hodvábu či rebarbory. Tieto predmety však samozrejme kupec nemusel získať z osobných ciest, ale taktiež kúpou priamo v Benátkach. V 13. storočí sa totiž s Čínou začalo výraznejšie obchodovať, predovšetkým po starých cestách vedúcich z Číny až do Európy. Podobné tovary pochádzajúce z Číny tak mohli mať vo svojich domovoch Benátčania živiaci sa obchodom bežne. Tento závet tak nič nepotvrdzuje, ale ani nevyvracia.

Mnohé verzie príbehu o Marcovi Polovi

Hoci putovanie tohto cestovateľa potvrdzuje len jedna kniha, existuje vyše sto verzií príbehu Marca Pola, ktoré sa zásadne od seba líšia a menili sa aj v priebehu dejín. K rozšíreniu väčšiny verzií však skoro určite došlo až po jeho smrti, aj keď sa v texte hovorí o Marcovi ako o autorovi poznámok. Jedna z najnovších verzií napríklad pochádza z 30. rokov 20. storočia a dopĺňa mnohé informácie, ktoré v predchádzajúcich prácach nenájdeme. Anonymní spisovatelia tak zrejme povesť o Marcovi Polovi v priebehu ďalších storočí značne vyšperkovali, pričom sa stále o mnohých verziách nevie, kedy a kým boli vlastne spísané. Pred vynájdením kníhtlače sa totiž bežne dialo, že pisatelia prepísali len časť textu podľa vlastného výberu, prípadne do neho niečo pripísali.

Je síce možné, že sa celá legenda zakladá na skutočnosti, chýbajú však na to dôkazy a určite sa vo všetkých verziách nejedná o výklad jedinej osoby. Keďže pôvodný text sa objaviť nepodarilo, je dnes komplikované zistiť, čo bolo pôvodné a čo nie. V mnohých prípadoch sú príhody Marca Pola okorenené o množstvo fantastických postáv: operené opice, ľudia skrížení s jednorožcami, prostituujúce nymfomanky, ľudia so psou hlavou či s tvárou uprostred hrude. Je však pravdou, že vtedajším čitateľom mohli podobné bytosti zapadať do predstáv o tamojšom svete.

Príbeh Marca Pola z pera profesionálneho spisovateľa

Najslávnejšia verzia dobrodružstiev Marca Pola sa nazýva Príbeh Marca Pola a hoci je písaná z pozície autora, je známe, že ju v skutočnosti napísal profesionálny spisovateľ, ktorému mal Marco Polo svoj príbeh vyrozprávať. Tento muž sa volal Rustichello da Pisa, žil v priebehu 13. storočia a v dejinách ho nájdeme aj pod menom Rusticiano či Rustigielo. Bol profesionálnym spisovateľom, písal mnohé príbehy v historickom duchu a patril tiež k obľúbeným autorom anglického kráľa Eduarda I. Okrem Príbehu Marca Pola sa zachoval napríklad aj jeho romantický popis života kráľa Artuša.

Na začiatku 20. storočia rozobral Rustichellov text podrobnejšie taliansky učenec Benedetto a dospel k záveru, že príhody o Marcovi Polovi obsahujú priame pasáže z ďalších Rustichellových diel a že spisovateľovým cieľom bolo očividne čitateľa pobaviť a nie vykladať fakty. Mnohé prvky Rustichellových prác sa opakujú tak v príbehu o Marcovi Polovi, ako aj v diele o Kráľovi Artušovi. Aj z toho je jasné, že Príbeh Marca Pola sám Polo určite nenapísal.

Rustichello tak mohol len spísať príhody, ktoré počul o Číne od iných cestovateľov a doplniť ich vlastnými fantastickými prvkami, pričom jedným z týchto cestovateľov mohol byť aj Marco Polo. Je ale trochu zvláštne, že v texte chýba mnoho významných vecí spojených s Čínou, napríklad Veľký čínsky múr, čaj či paličky na jedenie. Nakoľko v tom čase všetky tieto prvky boli pre Európanov nové a neznáme, predpokladá sa, že každý, kto sa práve vrátil z Číny, by sa určite o tých veciach nezabudol zmieniť. Fakt, že sa text o niečom nezmieňuje, samozrejme neznamená, že by to neexistovalo, alebo sa s tým autor nestretol, možno sa mu tieto veci len jednoducho nezdali dostatočne zaujímavé na to, aby sa o nich zmienil.

Nepresnosti v Príbehu Marca Pola

V texte sa tiež píše, že benátsky kupec ukončil obliehanie mesta Siang-jang v roku 1279, čínske záznamy však uvádzajú, že obliehanie mesta ukončili už v roku 1277 Peržania. Presvedčivo nepôsobí ani príbeh o tom, ako sa Rustichello s Marcom Polom zoznámil. Tvrdí sa, že po návrate Pola z Číny boli jeho rodné Benátky údajne vo vojne s Janovom, Polo bol zajatý a uväznený kvôli výkupnému. Práve vo väzení sa mal zoznámiť s Rustichellom, ktorému následne vyrozprával svoje príhody a zážitky. Dôkazy o zajatí či uväznení Marca Pola však chýbajú, rovnako sa v historických dokumentoch nenachádza ani zmienka o žiadnom konflikte medzi Benátkami a Janovom v tých časoch.

Niektorí historici sú však presvedčení, že popis Číny v Príbehu Marca Pola je tak podrobný, že si ho nikto nemohol len tak vymyslieť. Rustichello ho však mohol spísať aj po podrobnom preskúmaní dostupných prameňov. Nie je to však pravdepodobné, niektoré spomenuté pasáže musel jednoducho niekto vidieť na vlastné oči.

Hodnoverné dôkazy o ceste Marca Pola chýbajú

Rustichellova kniha zostáva jediným dôkazom o tom, že by sa niekedy osoba menom Marco Polo vydala niekam na cesty. Tento text je ale plný nepresností, povestí a úplne vymyslených prvkov, ktoré očividne nenapísal Marco Polo, ale profesionálny romantický spisovateľ. Zmienky o priamych svedkoch Polových ciest sa nenašli a nedokladajú ich dokonca ani čínske zdroje. Tento fakt je obzvlášť zvláštny, keďže v Číne sa vždy zaznamenávalo všetko veľmi podrobne a obdobie vládnutia každej dynastie je zaznamenané vo viac než 24-zväzkových spisoch.

Podľa legendy o Marcovi Polovi mal byť Benátčan tri roky správcom provincie Jang-čou. Čínske miestopisné záznamy sú väčšinou veľmi podrobné a píše sa v nich o všetkých dôležitých osobách v meste, okrem iného aj o správcoch. Nenájdete v nich však ani len jedinú poznámku o Marcovi Polovi, pričom jeho meno hľadali učenci v texte pod rôznymi obmenami už od konca 19. storočia. Napriek tomu sa však zatiaľ nijaká veta o Marcovi Polovi či členoch jeho rodiny v týchto spisoch nenašla.

Jediným dôkazom príhod Marca Pola tak zostáva len Rustichellova kniha, keďže v čínskych záznamoch sa o Marcovi Polovi nič nepíše. Podľa niektorých teórií vznikla postava Marca Pola len v rámci literárneho obohatenia, keďže Rustichellov popis dôveryhodný nie je. Iní sa zase domnievajú, že hoci muž tohto mena mohol skutočne žiť; samotná postava, ktorá meno preslávila, zrejme nikdy neexistovala. V každom prípade, pokiaľ sa nepodarí nájsť ďalšie indície z čínskych alebo benátskych zdrojov, legenda o Marcovi Polovi zostáva otvorená.


Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Marco Polo – Záhadné postavy dejín 

Obrázok: s3-ec.buzzfed.com/static/enhanced/webdr03/2013/6/27/3/

enhanced-buzz-21611-1372317963-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.