Tajomné historické postavy: Zorro

zorroPostava Zorra, cez deň aristokrata a v noci zástancu utláčaných, je často považovaná za Robina Hooda Nového sveta. Bol to dobrodruh s odvážnym alter egom a romantický milenec, ktorému sa  vždy podarilo uniknúť nepriateľom s gráciou a štýlom. Nezanechával za sebou žiadne stopy, s výnimkou svojho charakteristického podpisu: písmena Z. Je možné, že sa za touto fiktívnou postavou ukrýva skutočne žijúci človek? Podľa niektorých akademikov je to možné, pričom tvrdia, že muž, ktorý legendu o Zorrovi inšpiroval, nepochádzal z Ameriky, ani z Mexika či Španielska. Odkiaľ teda? Vydajte sa spolu s magazínom Magistra História po stopách slávneho hrdinu. 

Vznik prvých príbehov o Zorrovi

Literárnu postavu Zorra vytvoril americký spisovateľ Johnston McCulley (1883-1958), pričom ho prvýkrát predstavil svetu v knižke Prekliatie Capistrána (The Curse of Carpistrano) v roku 1919. Okrem tohto príbehu písal McCulley mnoho ďalších textov o hrdinoch s dvojitou identitou, ktorí boli inými ľuďmi cez deň a inými v noci. Sú takí, ktorí tvrdia, že k vytvoreniu postavy Zorra ho inšpirovali štvanci žijúci v Kalifornii počas zlatej horúčky, podľa iných to bol najslávnejší zbojník v dejinách ľudstva, anglický Robin Hood.

Prvé dielo o Zorrovi bolo publikované v čase, kedy vďaka Mexickej revolúcii (1910-1920) vládol všeobecne veľký záujem o mexické dejiny. Aj preto sa predpokladá, že hlavným inšpiračným zdrojom McCulleyho bol mexický spisovateľ Vicente Riva Palacio (1832-1896), ktorý bol nielen autorom mnohých literárnych a historických diel, ale aj prispievateľom do novín, politikom, historikom a veľkým intelektuálom. Písal hlavne dobrodružné príbehy, ktoré sa do veľkej miery zakladali na skutočných udalostiach.

Aby pôsobili jeho diela autentickejšie, strávil Palacio mnoho času štúdiom rôznych historických dokumentov, pričom ho fascinovali hlavne záznamy inkvizície. Tá bola v Mexiku 17. storočia tou najrešpektovanejšou a najobávanejšou inštitúciou zároveň, pričom podrobne zaznamenávala výsledky svojho vyšetrovania. Tieto záznamy sa dodnes zachovali v madridských archívoch a práve na ich základe začal Palacio písať skutočné príbehy o reálnych ľuďoch a zločinoch.

Bol Zorro v skutočnosti Ír?

Skutočnou postavou bol aj Guillen Lombardo (1611-1659), ktorý prišiel do Mexika (podľa záznamov) v roku 1640, neskôr bol zatknutý a inkvíziou postavený pred súd. Nebol však Mexičanom či Španielom, ale Írom a jeho pravé meno bolo William Lamport. Na základe jeho procesu napísal Palacio román, v ktorom sa vyskytuje postava Zorro y Lobo (španielsky líška a vlk), ako aj neskorší román s postavou El Zorro.

Lamport sa narodil na írskom vidieku vo Wexforde v roku 1611. Po smrti matky bol poslaný na univerzitu v Dubline a napokon do Londýna. Jeho učitelia ho označovali za ťažko zvládnuteľného, ale tiež zázračného a veľmi inteligentného chlapca. Anglickom v tých dobách ale zmietali silné náboženské strety a Lamport ako katolík čelil problémom zo strán protestantských orgánov. Emigroval na lodi, ktorú neskôr zajali piráti a bol prinútený sa k nim pridať. Po dvoch rokoch pobytu na pirátskej lodi sa vylodil na brehoch severného Španielska, krajiny sympatizujúcej s katolíckym Írskom.

Podnikavý Lamport ponúkol svoje služby miestnemu guvernérovi a ten ho zoznámil s vojvodom Olivaresom (1587-1645), ktorý mal v Španielsku obrovskú moc a vplyv. Koncom 30. rokov 17. storočia mal prakticky celú španielsku monarchiu pod svojou kontrolou. Lamport vstúpil do jeho služieb a okrem toho študoval v Madride matematiku, geometriu, astrológiu a astronómiu. Aby dokázal, ako je svojej novej vlasti oddaný, preložil svoje meno do španielčiny a z Williama Lamporta sa tak stal Guillen Lombardo.

„Zorro“ prichádza do Mexika a vedie tu dvojitý život

V roku 1640 bolo Nové Španielsko, a teda dnešné Mexiko, jednou z najcennejších španielskych kolónii. Moc monarchie tu však nebola veľká a v krajine zavládlo silné napätie medzi španielskymi osadníkmi a domorodými Indiánmi. To vyvolalo v Madride veľké obavy z nepokojov a Lamport bol Olivaresom vyslaný na tajnú misiu v úlohe špióna. Mal odísť do Mexika v spoločnosti nového miestokráľa a informovať o stave spoločnosti i života v Mexiku. Prišiel tak do Mexico City, veľmi kozmopolitnej metropoly, v ktorej žili ľudia z celého španielskeho impéria. Tu pozoroval vládnucu elitu a objavil rozdelenú spoločnosť, no tiež fakt, že vládnu iné pravidlá a inštitúcie pre Španielov a iné pre Indiánov. O všetkom informoval Olivaresa v Španielsku. V tomto momente sa výrazne podobá na Zorra, ako nám ho predstavuje McCulley, šľachtica, ktorý nevie veľmi zaobchádzať s mečom, má však dramatické alter ego.

hrdina zorro

Lamport totiž tiež viedol v Mexiku dvojitý život. Cez deň bol aristokratom, v noci špiónom. Zbieral informácie od miestnych Indiánov a znepokojovala ho korupcia španielskej elity, zneužívanie moci katolíckej cirkvi a inkvizície. Tá väznila prakticky každého, koho v Novom svete považovala za nepriateľa katolicizmu. Po dvoch rokoch svojho pobytu v Mexiku sa Lamportov pohľad na celú kolóniu drasticky zmenil a uvedomil si, že španielska vláda tu bola zlým riešením. Cítil silné rozčarovanie z tunašej spoločnosti a rozhodol sa kolóniu reorganizovať, pripravoval revolúciu.

Revolucionár, ktorý predbehol svoju dobu

Začal sa jeho nový dvojitý život, tentokrát ako revolucionára Lamporta. Spísal návrh vyhlásenia nezávislosti, ktorý sa dochoval do dnešných čias a o vyše 150 rokov predbehol revolúciu vo Francúzsku aj v Amerike. Z tohto dokumentu je očividné, že sa jedná o dielo vzdelaného muža, ktorý absolútne predbehol svoju dobu. V spise volal po zrušení otroctva a nastolení volenej monarchie, pričom on sám by chcel byť kráľom (navrhol si aj vlastný erb).

Veril, že dokáže zrekrutovať domobranu s vyše 400 mužmi. V roku 1642 ho však inkvizícia zatkla a Lamport sa ocitol vo väzení, obvinený zo spísania zmluvy s diablom, hoci skutočné dôvody jeho zatknutia sú zjavne politické. Začal sa s ním viesť dlhý proces, na základe ktorého spísal Palacio svoj román. Vo väzení Lamport tvrdil, že je agentom španielskeho kráľa, na pomoc mu však neprišli žiadni priatelia zo Španielska, ba ani z Mexika. 

Jeho jediným dôverníkom sa tak stal jeho spoluväzeň Diego Pinto. Vo väzení spísal Lamport spochybnenie svojho zatknutia a aby získal písacie potreby, opäť využil svoj um a intelekt. Zachytával dym zo sviečky do misky, pridával doň vodu, a tak mal k dispozícii niečo podobné ako atrament. Namiesto pera využíval husie brko a za papier mu slúžili cigaretové papieriky zlepené dokopy. Tieto dokumenty sa akoby zázrakom zachovali dodnes. Z nich vidieť, ako Lamport spochybnil legalitu svojho zatknutia, opísal mučenie a skorumpovanosť inkvizície. Popísal aj to, ako opakovane predstúpil pred porotu a označil sa za nevinného, hoci ho všetci okolo ignorovali. 

Pomohli k tajomnému úteku z väzenia nadprirodzené sily?

Po 8 rokoch vo väzení, na Štedrý deň roku 1650, sa Lamport rozhodol z väzenia (spolu so svojím spoluväzňom) ujsť. Celý väzenský areál obklopovali vysoké múry zamknuté železnou bránou a väzni boli v malých celách. Lamport s Pintom zahájili útek. Preliezli okienko cely a nejakým neuveriteľným spôsobom prekonali železnú bránu. Vyšplhali na vrchol väznice bez stôp. Celú noc potom vylepoval Lamport po meste pamflety proti skorumpovanému súdnemu systému, jeden dokonca nechal priamo na dverách katedrály. Vysmieval sa tak svojim nepriateľom rovno do očí.

Lamport vyhlásil, že jeho morálnou povinnosťou bolo inkvizícii uniknúť a odhaliť jej skorumpovanú povahu. Spochybnil tak posvätnú autoritu inkvizície a vyvolal veľký škandál. Ľudia jeho príbeh počuli a rozprávali ďalej. Keďže sa im podobný útek zdal nemožný, v meste sa pomaly začínalo šuškať, že Lamportov útek z väzenia bol  niečím nadprirodzeným. Vyzerá to však tak, že Lamport nechcel len ujsť z väzenia, ale aj túto ilúziu nadprirodzených síl vytvoriť, a preto bol jeho plán úteku do detailu premyslený, čo znamená aj to, že dôkladne pozakrýval stopy.

Odborník na úteky na základe návštevy inkvizičného väzenia v Mexico City, kde bol Lamport zadržiavaný, zistil, že väzeň si niekde zohnal šraubovák s ostrou špičkou, ktorým začal dlabať okenný rám. Podlahu pod oknom pokryl slamou, aby utlmil zvuk padajúcich útlmkov a slamu potom zamietol. Podľa Palaciovho popisu hrdina skrútil pri úteku svoje telo do tvaru Z, aby sa dostal cez malé okno. Legendárne meno Zorro však môže pochádzať aj z arabského slova zessa, ktoré  znamená krása a bežne sa používa pri stavbách ako symbol energie a života. Johnston McCally (ako silný slobodomurár) tejto symbolike, samozrejme, rozumel.

Pri skúmaní úteku Lamporta s Pintom sa tiež prišlo na to, že  železná brána bola zamknutá visiacim zámkom. Ešte v cele si Lamport z kovovej tyče postele vytvoril páčidlo, ktorým zrejme zámok brány zlomil a potom ho vložil naspät, aby po sebe zakryl stopy. Za účelom prekonania vysokých múrov väzenia si Lamport vytvoril z trámov svojej postele rebrík, ktorý vzal so sebou. Ten ale nebol dostatočne vysoký, museli ho najprv s Pintom dať do kamenného žľabu na nádvorí väzenia. Po rebríku vyšplhali obaja väzni na múry a dostali sa tak na slobodu.

Osud skutočného Zorra je spečatený

Svojím poukazovaním na neduhy inkvizície ohrozil Lamport svoju novo nadobudnutú slobodu. Zatiaľčo jeho spoluväzeň Pinto unikol z mesta, Lamport v Mexico City zostal. O pár dní neskôr ho zatkli, obvinili z kacírstva a odsúdili k verejnej poprave upálením. Dnes stojí v hlavnom meste Mexika pamätník bojovníka za nezávislosť, v ňom si svoje miesto našla aj postava Guillena Lombarda alias Williama Lamporta. Vzdorovitý a statočný írsky muž veriaci v nezávislosť tu stojí v zviazanej podobe na hranici. A je veľmi pravdepodobné, že práve on bol tým historickým mužom, ktorý stál za počiatkom vzniku legendárnej postavy Zorra.

V prípade, že vás príbeh o Zorrovi zaujal a chcete sa dozvedieť aj o iných historických postavách opradených tajomstvom, kliknite TU.

_________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Záhadné postavy dejín – Zorro

Obrázky: theredlist.com/media/.cache/database/films/tv-series/adventure-and-action/1950/zorro/1468679918-010-zorro-theredlist.jpg

frontierlandstation.com/wp-content/uploads/2015/03/Fastpass-To-History-Vault-Disney-Zorro.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.