Tajomný „Muž so železnou maskou“ odhalený po 350-tich rokoch

muz so zeleznou maskou

Z filmu „Muž so železnou maskou“ z roku 1939 

350-ročná francúzska záhada bola odhalená! Vo svojej novej knihe tvrdí Paul Sonnino, profesor histórie Kalifornskej univerzity v Santa Barbara, že odhalil skutočnú identitu tajomného muža so železnou maskou.

Muž so železnou maskou bol väzeň zatknutý v roku 1669 a držaný v Bastile či ďalších francúzskych väzniciach dlhšie ako 30 rokov (až do svojej smrti v roku 1703). Jeho totožnosť bola neutíchajúcou záhadou, pretože počas jeho uväznenia bola mužova tvár skrytá za maskou. Príbeh bol dokonca propagovaný aj v roku 1998 filmom „Muž so železnou maskou“, v ktorom ho stvárnil Leonardo DiCaprio.

Bolo to tajomstvo, ktoré zaujímalo aj známeho filozofa Voltairea a spisovateľa Alexandre Dumasa. Historici však vylúčili teóriu popularizovanú Voltairom a Dumasom, že maskovaný muž bol dvojča Ľudovíta XIV.  

knizkaOdborníci sa do značnej miery zhodujú, že meno tohto väzňa bolo Eustache Dauger. Masku nosil len občas, aj to nie železnú, ale zamatovú. Podľa všetkého sa jednalo o komorníka, no nikto nebol schopný prísť na to, koho komorník to bol, či prečo ho väznili za takých prísnych bezpečnostných opatrení dlhšie ako 30 rokov.

V Sonninovom „Pátraní po Mužovi a so železnou maskou: Historická detektívka“ (vydanom v Rowman & Littlefield, 2016) je čitateľ konfrontovaný historickými záznamami, korešpondenciou väzňov a ďalšími aspektmi jeho vyšetrovania.

Prostredníctvom svojho výskumu dospel Sonnino k záveru, že Dauger bol komorník pokladníka kardinála Mazarina, ktorý bol hlavným francúzskym ministrom počas raného života Ľudovíta XIV. Mazarin nazhromaždil veľké bohatstvo a Sonnino sa domnieva, že práve tento komorník mu z neho značnú časť ukradol. 

Sonnino zistil, že Mazarin získal svoje obrovské bohatstvo z okrádania predchádzajúceho kráľa a kráľovnej Anglicka. Dauger to niekomu musel vytárať v naozaj nevhodnú dobu. Už pri zatknutí ho informovali, že ak niekomu odhalí svoju totožnosť, bude okamžite zabitý.

Pokiaľ ide o dôvod, prečo bola postava Muža so železnou maskou celý ten dlhý čas zahalená tajomstvom, Sonnino je presvedčený, že vina leží na strane historikov, ktorí trvajú na tom, že odhalenie je proti morálke a rozumu. Veď takto by boli dejiny zase raz okradnuté o jednu z mýtických postáv. 

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/54669-man-in-the-iron-mask-identified.html

Obrázky: https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/PlsWlPGX5NmGgIQzDhKMfA-

-/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9ODAwO2lsPXBsYW5l/http://media.zenfs.com/en_US/News/LiveScience.com/man-iron-mask-movie-still.jpg

messagetoeagle.com/wp-content/uploads/2016/05/bookironmaskman11.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.