Tajomstvo „tapisérie“ z Bayeux z 15. storočia odhalené

Prepracovaný a obrovský gobelín bol vyrobený tak, aby glorifikoval konkrétnu udalosť. Dielo nesie názov „Tapiséria z Bayeux“, avšak pre úplnosť informácie treba dodať, že tapisérie sú tkané, a toto dielo je vyšívané.

Tapiséria z Bayeux rozpráva príbeh o dobytí Anglicka Normanmi v roku 1066.

Stredoveký gobelín, ktorý rozpráva príbeh o dobytí Anglicka Normanmi na viac ako 70 metroch vlnenej priadze a ľanu, prezradil jedno zo svojich tajomstiev. Aj keď pôvod tohto nádherného textilného diela, nazývaného tapiséria z Bayeux, je nejasný, vedci si dnes myslia, že vedia aspoň to, prečo bol gobelín vyrobený. Mal byť vystavený v hlavnej lodi katedrály Bayeux.

Rozmery látky dokazujú, že by sa perfektne zmestila do lode z 11. storočia v katedrále Bayeux v Normandii vo Francúzsku. Vedci o tomto objave informovali 23. októbra 2019 vo Vestníku Britskej archeologickej asociácie. Príbeh na výšivke by sa dokonca vtesnal do medzier medzi stĺpmi a dvermi lode.

Prvý písomný záznam o gobelíne sa nachádza v súpise katedrály Bayeux z roku 1476. Podľa autora štúdie Christophera Nortona, historika umenia na University of York v Anglicku bola preto myšlienka, že gobelín bol uvedený do prevádzky v 11. storočí, vždy najjednoduchším vysvetlením. Tento všeobecný predpoklad možno teraz potvrdiť konkrétnym dôkazom, že fyzická a naratívna štruktúra gobelínu bola dokonale prispôsobená liturgickej lodi v katedrále z 11. storočia.

Tapiséria z Bayeux nie je technicky tapisériou, pretože jej dizajn je vyšívaný na plátne a nie tkaný, ako to u tapisérii býva. Podľa Múzea v Bayeux boli práce na gobelíne pravdepodobne zadané biskupom Odom, nevlastným bratom Williama Dobyvateľa, vodcu Normanov, ktorý v roku 1066 viedol dobývanie Anglicka a získal kráľovskú korunu. Williamova prevaha je znázornená v rozhodujúcej bitke o Hastings. Nikto presne nevie, kto výšivku vyrobil, ale vedci dospeli k záveru, že pravdepodobne vznikla pod ženskými rukami v Anglicku, pretože šitie a vyšívanie bolo v stredovekom Anglicku prevažne ženskou profesiou.

Norton použil merania modernej katedrály Bayeux v kombinácii s historickými záznamami o tom, ako asi vyzerala loď alebo centrálna časť budovy, v čase jej vzniku pred viac ako 1000 rokmi. Porovnal rozmery stavby s rozmermi gobelínu, pričom vzal do úvahy aj potenciálne zmrštenie materiálu a chýbajúce časti. Norton zistil, že tapiséria viedla pozdĺž severných, západných a južných stien lode, a končila tesne pred miestom, kde stál zbor katedrály.

Jeho zistenia však nie sú úplne akademické. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sľúbil, že tapisériu z Bayeux zapožičia Spojenému kráľovstvu v roku 2022 alebo 2023, ak sa preukáže, že gobelín je dostatočne stabilný na to, aby bez problémov a poškodení vydržal cestu.

Tieto zistenia môžu dopomôcť napríklad k budúcemu zobrazovaniu umiestnenia gobelínu. Norton odporúča, aby sa zobrazoval na troch stranách obdĺžnikového priestoru tak, ako to navrhol  jeho pôvodný tvorca. Ten vedel, kde sa dielo vystaví a jeho rozloženie tomu prispôsobil.

V súčasnosti Múzeum Bayeux zobrazuje gobelín v tvare podkovy, hoci v minulosti sa gobelín vystavoval naozaj podľa rôznych schém. Každoročne sa totiž vystavoval v katedrále Bayeux až do roku 1803, kedy ho Napoleon nechal vystaviť vo svojom múzeu v Paríži. Začiatkom roku 1812 sa gobelín skladoval v mestskej radnici Bayeux. Gobelín je na svojom súčasnom mieste v Bayeux od roku 1983. Počas navrhovanej pôžičky pre Spojené kráľovstvo plánujú mestskí úradníci postaviť nové múzeum v Bayeux, aby v ňom mohli tapisériu po jej návrate vystavovať.

_______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/bayeux-tapestry-mystery-solved.html

Obrázok: cdn.mos.cms.futurecdn.net/tNcFwNJ5GBMpvAUdKWqjsB-1200-80.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.