Tajomstvo vikingského kompasu

Vikingovia boli zdatní bojovníci z pevniny i z mora. Žili v Nórsku, Dánsku a Švédsku. V r. 800-1100 n.l. terorizovali pobrežné mestá po celej Európe. Ale nie všetci boli pirátmi. Doma sa venovali roľníctvu, rybárstvu, obchodovaniu a remeslám.

Už staré severské ságy hovorili o tzv. slnečných kameňoch, ktoré vikingskí plavci dvíhali do výšky a s ich pomocou určovali svoju pozíciu. Vedci zistili, že tieto kamene boli skutočné.

V roku 1948 objavili v Grónsku slnečný kompas, ktorý sa  používal na určenie smeru. Vikingskí námorníci boli schopní orientovať sa po západe slnka, napriek tomu, že nepoužívali žiadne magnetické kompasy. Spoliehali sa len na slnečné kompasy, tvrdí tím vedcov z Maďarska a Švédska. 

Vikingovia okrem výnimočných námorných a astronomických poznatkov využívali teda aj povestné slnečné kamene, ktoré dokázali určiť presnú polohu slnka, aj keď nebolo momentálne vidieť. Takýmto spôsobom určovali smer plavby. V legendách sa ale nič nehovorí o pôvode týchto kameňov. Ani pri archeologických vykopávkach nebol zatiaľ zistený.

Nedávno identifikovaný krištáľ, ktorý sa našiel medzi navigačnými nástrojmi zo 16. storočia v európskom vraku lode, naznačuje, že by mohol hrať dôležitú rolu v námornej navigácií. Krištáľ sa bežne nachádza v Škandinávii a na Islande. Tento kameň má vlastnosť depolarizovať slnečné svetlo, čiže ho filtruje. Ak sledujeme svetlo cez krištáľ, vidíme dva odlišné lúče: jeden bežný a druhý depolarizovaný. Otáčame s ním až do momentu, keď dosiahneme rovnakú intenzitu pre obidva lúče, v tomto momente ukazuje priamo k Slnku. Odchýlka dosahuje len pár stupňov. Kameň sa spomína aj v islandských ságach pod menom sólarsteinn.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj a obrázky: news.discovery.com

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.