Tajomstvom zachovania tohto zvitku od Mŕtveho mora môže byť soľ

The Temple Scroll (Chrámový zvitok) je najzachovalejší zo všetkých 900 zvitkov od Mŕtveho mora. Vedci sa zase dostali o krok bližšie k odhaleniu jeho tajomstva.

Chrámový zvitok je jeden z najdlhších a najzachovalejších zvitkov od Mŕtveho mora. Je vyrobený z 19 kožených pruhov potiahnutých anorganickou vrstvou solí a minerálov. Tmavé škvrnité oblasti (ako v strede obrázku) naznačujú, kde sa anorganická vrstva oddelila. V novej štúdii sa vedci snažili zistiť, z čoho presne je táto anorganická vrstva vyrobená.

Zvitky od Mŕtveho mora sú úžasné. Kolekcia takmer 1000 fragmentov rukopisov, pochovaných zhruba 2000 rokov pod hromadami trosiek a výlučkov netopierov v reťazci jaskýň v Judskej púšti obsahuje biblické texty, staroveké kalendáre a vtedajšie astronomické pozorovania.
Spomedzi týchto záhadných artefaktov (z ktorých mnohé sú už len otrhanými kúskami pergamenu) vyniká jeden dokonale zachovaný dokument. Chrámový zvitok bol takto pomenovaný, pretože opisuje židovský chrám, ktorý nebol nikdy postavený. Tento zvitok patrí s dĺžkou 8 metrov medzi tie najdlhšie, a zároveň najtenšie a najľahšie čitateľné zvitky.
Ako sa z tisícich vyblednutých fragmentov nájdených v judských jaskyniach podarilo práve Chrámovému zvitku prečkať skoro dve tisícročia bez zjavnej ujmy? V novej štúdii, ktorá bola publikovaná 5. septembra 2019 v časopise Science Advances, sa vedci pokúsili preskúmať tento pergamen za pomoci všetkých dostupných nástrojov a možností. Zistili, že zvitok má skutočne niečo, čo ostatné nemajú. Disponuje stopami slaného minerálneho roztoku, ktorý sa nenašiel v žiadnom inom predtým študovanom zvitku, ani v žiadnej jaskyni či v samotnom Mŕtvom mori.

Podľa vedcov prítomnosť týchto minerálnych látok dokazuje, že zvitky od Mŕtveho mora sa vyrábali širokou škálou pôsobivých techník a čo je dôležitejšie, nález by mohol poskytnúť informácie o tom, ako tieto zvitky v budúcnosti zachovať. Vedci v štúdii uvádzajú, že práve pochopenie vlastností týchto minerálov je mimoriadne dôležité pre vývoj vhodných konzervačných metód na uchovávanie týchto neoceniteľných historických dokumentov.

Predchádzajúce štúdie odhalili, že Chrámový zvitok bol na rozdiel od väčšiny ostatných fragmentov z Mŕtveho mora vytvorený iným spôsobom. Skladá sa z niekoľkých rôznych vrstiev, a to z organickej vrstvy vyrobenej zo zvieracej kože, ktorá slúžila ako základ pergamenu a anorganickej vrstvy minerálov, ktorá bola na jeho povrch pravdepodobne natretá počas procesu povrchovej úpravy pergamenu. Väčšina zvitkov od Mŕtveho mora je zo zvieracej kože, obvykle z kráv, kôz alebo oviec, ktorá bola pred natiahnutím na stojan na písanie očistená, pričom len málo z týchto zvitkov vykazuje znaky nejakých „dokončovacích“ či „konzervačných“ prác.
Tím vedcov sa snažil zistiť, z čoho bola táto anorganická vrstva vyrobená a či tam bola natretá úmyselne. Vedci používali röntgenové snímky a Ramanovu spektroskopiu. Táto technika odhaľuje chemické zloženie látky sledovaním toho, ako laserové svetlo vplýva na rôzne chemické prvky. Zistilo sa, že zvitok bol potiahnutý zmesou solí zo síry, sodíka, vápnika a ďalších prvkov. Tieto soli sa však nezhodujú s prvkami nachádzajúcimi sa prirodzene na dne jaskyne nálezu alebo v Mŕtvom mori, čo vylučuje ich prírodný pôvod.

Autori dospeli k záveru, že tento zvitok musel byť dokončený neobvyklým spôsobom, ktorý sa nevyužil pri ostatných známych zvitkoch Mŕtveho mora. Je možné, že práve tento soľný povlak prispel k jedinečne zachovanému vzhľadu tohto zvitku. Avšak čo mu pomohlo prečkať tisícročia, ho môže nakoniec o jeho krásu a zachovalosť aj pripraviť. Môže to dokonca zvitok aj úplne zničiť. Soli zistené na zvitku síce odsávajú vlhkosť zo vzduchu, no ich prítomnosť by mohla „urýchliť degradáciu zvitku“, ak nebude zvitok správne skladovaný.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/temple-scroll-salt-preservation.html

Obrázok: i2.wp.com/www.danielemancini-archeologia.it/wp-content/uploads/2019/09/xKCYpEmKae4TcsnTdPvScR-1024-80.png?resize=800%2C445&ssl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.